REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rośliny kwitnące

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Jak przycinać róże?

Przycinanie róż nie jest trudne, jednak należy wiedzieć, jak zrobić to odpowiednio i bez szkody dla kwiatów. Odpowiednie podcięcie róż sprawia, że roślina ładnie się rozrasta i daje obfite kwitnienie. Jak prawidłowo przyciąć róże?

Frizea lśniąca (Vriesea splendens) – atrakcyjna roślina doniczkowa

Frizea lśniąca jest jednym z najpiękniejszych przedstawicieli bromelli – frizei. Ta atrakcyjna roślina doniczkowa zachwyca lśniącym kłosem kwiatowym w odcieniach koloru czerwonego. Poznaj zasady pielęgnacji frizei lśniącej.

Najlepsze rośliny na skalniak – byliny, rośliny cebulowe i krzewy

Skalniak jest dobrym pomysłem na ozdobienie każdego ogrodu. Można na nim sadzić byliny, rośliny cebulowe oraz karłowate krzewy. Sprawdź, jakie rośliny są najlepsze na skalniak.

REKLAMA

Piwonie – róże bez kolców

Piwonia jest rośliną należącą do rodziny piwoniowatych. Jest to jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych roślin kwiatowych spotykanych w ogrodach. Kwiaty piwonii mogą mieć różne kolory: różowe, czerwone, purpurowe, białe i inne. Piwonia to roślina, która ma duże i piękne pąki. Poza okazałymi kwiatami i pięknym zapachem piwonia jest rośliną łatwą uprawie i długowieczną.

Zielona jesień w domu

Nic tak nie ozdobi mieszkania jak żywe, zielone rośliny. Soczysta zieleń liści urozmaicona gdzieniegdzie kolorowymi kwiatami wnosi do wnętrza powiew lata. Szczególne znaczenie ma to właśnie jesienią, gdy tęsknimy za ciepłem i zielenią. Wystarczy jedna roślina umieszczona w pokoju, aby nabrał on całkiem innego charakteru.

Jakie rośliny wybrać na miejsca słonecze i cieniste w domu?

Planując zakup kwiatów do domu trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę oświetlenie pomieszczeń, wielkość okien i pory największego nasłonecznienia w ciągu dnia.

Brunfelsja (Brunfelsia)

Brunfelsja (Brunfelsia) to niewielka, osiągająca zaledwie 50 cm wiecznie zielona roślina. Zakwita w okresie od marca do września małymi i fioletowymi kwiatami. Naturalnym środowiskiem brunfelsji jest Ameryka Środkowa i Południowa.

REKLAMA

Aralia pierzasta (Polyscias)

Aralia pierzasta to roślina, której główną ozdobą są liście - okrągłe, nerkowate. Ich biała obwódka kontrastuje z zielonym środkiem. Aralia jest niewielkim kwiatem - osiąga maksymalnie 50 centymetrów. Jej naturalnym środowiskiem są tropikalne rejony Azji - rośnie tam bardzo bujnie i gęsto - spotkać ją można prawie wszędzie.

Walota okazała (Vallota speciosa)

Walota okazała jest rośliną cebulową pochodzącą wprost z Afryki Południowej. Wysokość łodygi waha się od 20 do 30 centymetrów, a na jej szczycie znajduje się baldach, z którego wyrastaj od 3 do 6 kwiatów. Walota okazała kwitnie zazwyczaj w maju i czerwcu, jej kwiaty mają barwę purpurową.

Zielistka Sternberga, chlorofytum (Chlorophytum comosum)

Zielistka pochodzi z południowej Afryki i charakteryzuje się dużą tolerancją warunków domowych. Jest to idealna roślina dla początkujących miłośników uprawy roślin. Zielistka ma zielone liście, o białych pasach. Kwitnie przez cały rok, kwiaty zaś są niewielkie i białe. Roślina ta osiąga do 1 metra wysokości.

Syningia ogrodowa (Sinningia hybrida)

Syningia ogrodowa kwitnie od marca do sierpnia. Jej kwiaty maja barwę czerwoną, purpurową lub fioletową. Zwykle kupujemy syningie jako roślinę jednoroczną, którą wyrzucamy zaraz po opadnięciu kwiatów. Jednak można doprowadzić ją do ponownego kwitnięcia!

Syningia szkarłatna (Synningia cardinalis)

Syningia szkarłatna ma bardzo charakterystyczne, miękkie jak atłas, liście. Wielkość syningii nie przekracza 25 centymetrów, a zakwita na czerwono lub purpurowo w okresie od czerwca do sierpnia.

Pelargonia pachnąca (Peralgonium graveolens)

Jest wiele odmian pelargonii o pachnących liściach – najpopularniejsze z nich to pelargonium graveolens (pelargonia cytrynowa) oraz pelargonium radens (pelargonia różana). Kwiaty pelargonii są małe, ale urokliwe – w kolorze białym, purpurowym lub różowym. Jednak największą ozdobą rośliny jest zapach.

Astrofytum, czapka biskupia (Astrophytum myriostigma)

Astrofytum (Astrophytum myriostigma) posiada piękny, gwiaździsty kształt. Jego dodatkową ozdobą są kwiaty – zakwitają latem, połyskują niczym złoto i są całkiem duże – osiągają nawet do 6 cm średnicy. Istnieją dwie odmiany tego pięknego kaktusa – jedna z drobnymi włoskami na całej powierzchni liści oraz druga, bez tychże włosków.

Aloes pstry (Aloe variegata)

Aloes pstry pochodzi z suchych regionów Afryki, dlatego idealnie nadaje się idealnie do uprawy w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem. Suche powietrze mieszkań i wysokie temperatury nie robią na nim wrażenia. Ta odmiana aloesu posiada ozdobne liście – biało nakrapiane, mięsiste, jasnozielone. Kwiaty natomiast są czerwone.

Akacja uzbrojona (Acacia armata)

Akacja uzbrojona (Acacia armata) to intensywnie rozgałęziony krzew, pochodzący z rejonów tropikalnych oraz subtropikalnych. Do Polski jest sprowadzany najczęściej z Australii. Akacja uzbrojona zawdzięcza swój przydomek cierniom, które powstały z przekształconych przylistków. Jednak „kujące” właściwości rośliny odchodzą w niepamięć, kiedy tylko akacja zakwita – zapach jej kwiatów jest wprost zniewalający!

Co zrobić, aby kaktusy zakwitły?

Kaktusy są specyficznymi gatunkiem, w obrębie którego niektórzy wyróżniają setki rodzajów roślin. Różnią się od innych kwiatów pokojowych odmiennymi wymaganiami. Ich charakterystyczne piękno dostrzec można szczególnie wtedy, gdy kwitną. Ale co zrobić, aby im w tym pomóc?

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda)

Stefanotis jest pnączem – idealnie nadaje się do zdobienia framug, szafek itp. Osiąga nawet do 5 metrów długości! Charakteryzują go pachnące, białawe kwiaty, które kwitną już od maja. Również ciemnozielone i skórzaste liście stefanotisa mogą być ozdobą.

Skrętnik (Streptocarpus)

Główną ozdobą skrętnika są kwiaty – duże, w pastelowych kolorach, osadzone po jednym (góra dwa) na cienkich i długich szypułkach. Sprawiają wrażenie, jakby wisiały w powietrzu. Ojczyzną tej rośliny jest Ameryka Południowa, gdzie rosną w lasach tropikalnych.

Niecierpek (Impatiens walleriana)

Niecierpek pochodzi z rejonów zwrotnikowych i podzwrotnikowych Afryki i Azji. Obecnie w uprawie domowej dominują dwie jego odmiany – Impateiens waleriana (efekt krzyżówek) oraz Impatiens hawkeri (mieszańce nowogwinejskie). Podstawową zaletą niecierpków jest ich długotrwałość i obfitość kwitnienia oraz szeroka gama kolorów (od czerwieni, przez żółć, błękit do fioletu).

Dzwonek (Campanula isophylla)

Większa część tych roślin żyje w lasach, na łąkach lub rośnie w ogrodach. Są jednak specjalne odmiany, pochodzące z Włoch np. Dzwonek (Campanula isophylla), które można hodować w domu. To właśnie Campanula isophylla, czyli dzwonek równolistny, oraz bardzo podobna – Campanulla fragilis – dzwonek kruchy. Rośliny te różnią się jedynie okresem kwitnienia. Pierwsza odmiana kwitnie od lipca do września, natomiast druga w czerwcu i lipcu.

Ardizja (Ardisia crenata)

Ardizja (Ardisia crenata) jest to niezwykle popularna w Chinach i Japonii. Ardizja to roślina, która charakteryzuje się ozdobnymi liśćmi – ciemnozielonymi, skórzastymi, o eliptycznym kształcie oraz ozdobnymi kwiatami, które później przekształcają się w kuliste owoce. Ardizja to roślina, która wygląda wspaniale przez cały rok.

Poisencja (Euforbia pulcherrima)

Poisencja (Euforbia pulcherrima) ma jeszcze dwie inne nazwy – wilczomlecz nadobny, a potocznie zwana jest gwiazdą betlejemską. Najchętniej kupowana w okresie bożonarodzeniowym. Wtedy jest najpiękniejsza, bo wyrastają z niej kwiaty i tzw. pseudokwiaty. Zwyczaj dekorowania nią domu przywędrował do nas z Ameryki.

Tabela kwitnienia roślin

Jakie rośliny kwitną cały rok a jakie wiosną lub latem? Zobacz kalendarz kwitnienia roślin.

Skąd się wzięła nazwa niezapominajka

Wszyscy znamy niezapominajkę. Ten drobny, leśny, urokliwy kwiatek zawsze kojarzy nam się z uczuciami i ciepłem majowych dni. Oprócz bukiecików z kwiatów ciętych można też coraz częściej kupić w kwiaciarni niezapominajki w doniczkach. Taki prezent z pewnością ucieszy najbliższe sercu osoby. Przez jakiś czas niezapominajki z pewnością będą cieszyć nas swoją urodą w domu, później znacznie lepiej poczują się w wilgotnym, cienistym miejscu w naszym ogrodzie.

Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum)

Pelargonia wielkokwiatowa (Pelargonium grandiflorum) jako gatunek pochodzą z Afryki Południowej. Jako popularną roślinę pokojową uprawia się pelargonię wielkokwiatową (P. grandiflorum) tzw. angielską. Kwitnie ona od maja do września. Duże kwiaty są różowe, białe lub fioletowe, często z ciemną plamką u nasady płatków.

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata)

W tropikalnej Ameryce występuje około 180 gatunków tej rośliny. Liście w poprzeczne srebrzysto-białe pasy tworzą lejkowatą rozetę. Roślina kwitnie od lipca do grudnia. O jej urodzie świadczą intensywnie różowe liście przykwiatowe, bardzo trwałe, zdobiące kwiatostany o długości 35 cm. Drobne, niebieskie kwiaty umieszczone w efektownej różowej „szyszce” liści przykwiatowych szybko więdną. Roślina kwitnie tylko raz w życiu, później powoli zamiera.

Juka (Yucca Elephantipes)

Znanych jest około 30 gatunków tej rośliny. Juka występuje w Ameryce Środkowej, jest rośliną z rodziny agawowatych, drzewiastą o wysokości 4-8 m, o efektownych, białych, groniastych kwiatostanach. Uprawia się ją w dużych pojemnikach.

Kaktus mammmilaria

Znanych jest około 250 gatunków występujących w Meksyku. Są to kaktusy o kształtach od kulistych do kolumnowych. Dzięki licznym odrostom często tworzą kępy. Zamiast żeber posiadają brodawki o długości do 2 cm i w zależności od gatunku – ciernie o różnych kształtach, często wraz z owłosieniem. Kwitną od 4 roku życia na wiosnę. Na wierzchołku rozwijają się kwiaty białe, żółte, czerwone, różowe lub fioletowe.

Cyklamen perski (Cyklamen persicum)

Cyklameny to jedne z najbardziej popularnych roślin doniczkowych i jedne z najchętniej dawanych w prezencie kwiatów doniczkowych. Na urok całej rośliny wpływ mają zarówno przepiękne kwiaty, jak również liście o rozmaitych wzorach. Ogromna ilość znanych odmian posiada kwiaty w kolorach od białego przez różowy i czerwony do ciemnołososiowego.

Storczyk jęzatka (Odontoglossum)

Storczyk jęzatka ma około 200 gatunków o zbliżonym do siebie wyglądzie, trudnych do odróżnienia od rodzajów: Oncidium i Miltonia. Rosną one w górskich rejonach Ameryki Środkowej. Mogą zakwitnąć o każdej porze roku, ponieważ przez 8 miesięcy przechodzą czas spoczynku.

Storczyk falenopsis (Phalenopsis)

W Azji Wschodniej i Indonezji występuje ok. 40 gatunków. Phalenopsisy rosną przeważnie na słabo ulistnionych drzewach, ale istnieją też gatunki naskalne bez bulw tylko z bardzo krótkimi łodygami i z mięsistymi liśćmi. Podobne do motyli kwiaty pojawiają się dwukrotnie w ciągu roku.

Eschynantus (Aeshynanthus)

Znanych jest ok. 8 gatunków występujących na Jawie i Borneo. Jest to ładna roślina o długich, zwisających pędach, dochodzących do 60 cm. o efektownych rurkowatych kwiatach na ich końcach. Liście są mięsiste i zaostrzone. Odmiany A. radicans i A. lobbianus są do siebie bardzo podobne. A. marmoratus posiada piękne marmurkowe zielono-białe liście, natomiast w ogóle nie kwitnie.

Schlumbergera

Schlumbergera jest nietypowym kaktusem – nie posiada bowiem kolców i ma postać zwisającą. Do tego schlumbergera zachwyca przepięknymi kwiatami, które pod warunkiem prawidłowej pielęgnacji zdobią roślinę przez cały rok.

Kurkuma – kwiat i przyprawa

Ten niezwykły, egzotyczny kwiat ma ponad 70 gatunków. Rośnie dziko w wilgotnych lasach i na trawiastych wzgórzach Indii, Półwyspu Malajskiego i Australii. Z młodych kłączy kurkumy otrzymuje się przyprawę o tej samej nazwie, od wieków znaną w kuchni Azji.

Jak rośliny porozumiewają się między sobą?

Czy możliwe jest, żeby rośliny kontaktowały się między sobą? Dlaczego niektóre rośliny „nie lubią się” z innymi i nie tolerują ich sąsiedztwa, chociaż stoją w osobnych doniczkach i nie są posadzone razem? Dlaczego z innymi doskonale się „rozumieją” i rosną bujnie obok siebie w idealnej harmonii? W jaki sposób przekazują sobie nawzajem informacje i czy to w ogóle możliwe?

REKLAMA