Frizea lśniąca (Vriesea splendens) – atrakcyjna roślina doniczkowa
REKLAMA
REKLAMA
Opis rośliny
Frizea lśniąca to bezpędowa bromelia, która wytwarza rozetę skórzastych ciemnozielonych liści z poprzecznymi purpurowymi pasami. Ma ona długi, mieczowaty kwiatostan składający się z czerwonych kwiatów.
REKLAMA
Stanowisko
Frizea lśniąca dobrze rośnie na stanowisku słonecznym i jasnym. Dlatego dla tej rośliny odpowiednim miejscem są parapety, szklarnie i werandy.
Temperatura
Frizea najlepiej czuje się w temperaturze 25oC. Przy różnicach temperatur znosi spadek o 5oC.
Kwitnienie
Frizea lśniąca kwitnie od lutego do lipca. Okazały kłos kwiatowy wyrasta wówczas z rozety wachlarzowo ułożonych zielonych liści.
Podlewanie
Frizee lśniącą należy podlewać letnią wodą bezpośrednio do lejka liściowego. Roślinę trzeba często zraszać wodą dla zachowania wysokiej wilgotności w powietrzu. Bez odpowiedniego nawodnienia frizea może przetrwać dwa tygodnie. Gdy roślina ma za sucho wierzchołki jej liści schną i brązowieją.
Zobacz także: Podlewanie roślin doniczkowych w czasie urlopu – sposoby
Nawożenie
Frizee lśniącą należy nawozić od wiosny do jesieni. Raz w miesiącu stosujemy rozcieńczoną pożywkę lejka liściowego. Dzięki temu roślina będzie systematycznie kwitnąć.
Rozmnażanie
Frizea lśniąca tworzy odrosty, które należy delikatnie oddzielić od rożny matczynej i ukorzenić w temperaturze 25oC i w powietrzu o dużej wilgotności. Na nowe kwiaty trzeba czekać cztery lata.
Choroby
Objawem choroby u frizei lśniącej jest gnicie kwiatostanu. To znak, że roślina ma w lejku za dużo wody. Można próbować przesuszyć roślinę ale najczęściej rośliny nie da się odratować. Frizee mogą zaatakować również przędziorki. Oznaką ich pojawienia się jest pajęczynka na spodzie liści. Należy wtedy opryskać roślinę środkiem owadobójczym i zwiększyć wilgotność powietrza.
Zobacz także: Rośliny dla leniwych
REKLAMA
REKLAMA