Jak przycinać róże?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przycinanie róż pozwala na ukształtowanie krzewu według potrzeb. Dzięki przycinaniu róż większa ilości powietrza dostaje się w głąb rośliny i zapobiega powstawaniu chorób. Podpowiadamy, jak prawidłowo przycinać róże, aby ładnie i obficie kwitły.
Kiedy przycinać róże?
Najlepszym czasem na przycięcie róży jest wiosna, czyli czas, kiedy pędy dopiero rozpoczynają wzrost. W okresie jesiennym należy jedynie usunąć przekwitłe gałęzie.
Jak należy ciąć róże i jakiego sprzętu używać?
Do podcinania róż warto używać ostrego sekatora. Jeżeli zrobimy to tępym narzędziem, możemy uszkodzić roślinę, która będzie bardziej podatna na choroby. Aby podciąć grubszą gałąź róży, możemy użyć nożyc ogrodowych.
Samo cięcie przeprowadzamy ponad oczkiem skierowanym na zewnątrz rośliny. Jeżeli przytniemy pęd, który kieruje się do wnętrza krzewu, róża się rozwinie, ale z braku dostępu światła, będzie znacznie słabsza. Cięcia dokonujemy w odległości około 0,5 cm od oczka, pod kątem 45 stopni. Pamiętajmy, że podczas jakichkolwiek zabiegów pielęgnacyjnych przy krzakach róż, warto mieć na sobie rękawice ochronne.
Pielęgnacja młodych róż
Jeżeli dopiero zamierzamy posadzić naszą pierwszą różę, warto pamiętać o podcięciu samej sadzonki. Możemy to zrobić tuż po wsadzeniu do gleby lub gdy roślina jest jeszcze w pojemniku. Dokonujemy wówczas mocnego cięcia. Dzięki temu roślina wzmocni swoją bryłę korzeniową.
Odmiany rabatowe skraca się na długość około 10 – 15 cm. Odmiany pnące na długość około 70 cm. Odmiany krzewiaste na długość około 30 cm.
Co robić, gdy róża choruje?
Różę należy szybko przyciąć, gdy zauważymy pierwsze objawy choroby. Nawet jeżeli nasze cięcie osłabi krzew i będziemy musieli czekać dłuższy czas na jej powrót do zdrowia.
Duże cięcie wykonujemy również wtedy, gdy roślina jest starsza i wydaje mało kwiatów. Dzięki temu możemy nadać jej nowy kształt i wzmocnić ją.
Pielęgnacja róż w ciągu roku
Pielęgnacja róż nie kończy się na podcięciu słabych i dzikich pędów w okresie wiosennym. Pamiętajmy, aby w okresie letnim usunąć te, które przekwitły i usuwać te, które zostały uszkodzone, na przykład przez warunki atmosferyczne.
Zobacz także: Przycinanie korzeni podczas sadzenia
Zobacz także: Przyczyny słabego kwitnienia roślin ogrodowych
REKLAMA
REKLAMA