Zwalczanie chwastów – metody

REKLAMA
REKLAMA
Wśród metod zwalczania chwastów wyróżniamy pielenie ręczne, motykowanie i przekopywanie oraz stosowanie środków chemicznych. Trzy pierwsze metody są ekologiczne, ale i czasochłonne, natomiast ostatnia nie wymaga od nas dużego nakładu pracy, jednak zagraża naszym trawnikom i rabatom, ponieważ nieodpowiednio dawkowane środki chemiczne mogą zniszczyć nie tylko chwasty, lecz także uprawiane rośliny.
REKLAMA
Ręczne usuwanie chwastów
Ręczne odchwaszczanie jest ekologiczną i najpewniejszą metodą walki z chwastami. Przekopywanie wierzchniej warstwy ziemi oczyszcza ją i zapewnia zdrowy wzrost uprawianych roślin. Do pielenia ogrodu używamy takich narzędzi jak: grabie, motyka, pazurki, grabki i inne. Możemy także wyrywać chwasty ręcznie, umożliwia to pozbycie się chwastów razem z korzeniami. Jednak jest to metoda czasochłonna, żmudna i wyczerpująca. Dlatego mechaniczna technika usuwania chwastów polecana jest w przypadku niewielkich przestrzeni.
Zobacz także: Jak uchronić trawnik przed chwastami?
Chemiczne usuwanie chwastów
REKLAMA
Na rynku dostępne są różne chemiczne środki chwastobójcze (herbicydy), dzięki którym w krótkim czasie możemy odchwaścić duże powierzchnie. Ta technika pozwala na walkę z roślinami głęboko zakorzenionymi. Preparaty chemiczne przenikają aż do samych korzeni roślin, co działa zarówno na chwast, jak i na glebę w jego najbliższym otoczeniu. Jest to inwazyjna metoda, która może uszkodzić nasze uprawy. Przy jej stosowaniu należy odpowiednio dawkować preparat i dobrać go odpowiednio do zwalczanych chwastów.
Chwasty, z którymi uporczywie zmagamy się każdej wiosny to rośliny, które osłabiają wzrost upraw, zmniejszają kwitnienie i sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Dlatego należy je usuwać w każdym ogrodzie. Odpowiednio dobrana metoda zwalczania chwastów zapewni zdrowy wygląd naszej działki.
Zobacz także: Jak sadzić i pielęgnować rośliny okrywowe?
REKLAMA
REKLAMA