REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zwalczanie chwastów – metody

Roślina. Fot. Fotolia
Roślina. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Chwasty występują w większości ogrodów. Perz rozłogowy, mniszek pospolity i mlecz polny, to tylko niektóre z nich. Rosną bardzo szybko i zagłuszają uprawiane przez nas rośliny, osłabiają je i utrudniają im dostęp do substancji odżywczych. Walka z chwastami jest codzienną zmorą ogrodników. Najlepszy moment na ich zwalczanie jest wiosną. Sprawdź, jakie są metody pozbycia się chwastów.

Wśród metod zwalczania chwastów wyróżniamy pielenie ręczne, motykowanie i przekopywanie oraz stosowanie środków chemicznych. Trzy pierwsze metody są ekologiczne, ale i czasochłonne, natomiast ostatnia nie wymaga od nas dużego nakładu pracy, jednak zagraża naszym trawnikom i rabatom, ponieważ nieodpowiednio dawkowane środki chemiczne mogą zniszczyć nie tylko chwasty, lecz także uprawiane rośliny.

REKLAMA

Ręczne usuwanie chwastów

Ręczne odchwaszczanie jest ekologiczną i najpewniejszą metodą walki z chwastami. Przekopywanie wierzchniej warstwy ziemi oczyszcza ją i zapewnia zdrowy wzrost uprawianych roślin. Do pielenia ogrodu używamy takich narzędzi jak: grabie, motyka, pazurki, grabki i inne. Możemy także wyrywać chwasty ręcznie, umożliwia to pozbycie się chwastów razem z korzeniami. Jednak jest to metoda czasochłonna, żmudna i wyczerpująca. Dlatego mechaniczna technika usuwania chwastów polecana jest w przypadku niewielkich przestrzeni.

Zobacz także: Jak uchronić trawnik przed chwastami?

Chemiczne usuwanie chwastów

REKLAMA

Na rynku dostępne są różne chemiczne środki chwastobójcze (herbicydy), dzięki którym w krótkim czasie możemy odchwaścić duże powierzchnie. Ta technika pozwala na walkę z roślinami głęboko zakorzenionymi. Preparaty chemiczne przenikają aż do samych korzeni roślin, co działa zarówno na chwast, jak i na glebę w jego najbliższym otoczeniu. Jest to inwazyjna metoda, która może uszkodzić nasze uprawy. Przy jej stosowaniu należy odpowiednio dawkować preparat i dobrać go odpowiednio do zwalczanych chwastów.

Chwasty, z którymi uporczywie zmagamy się każdej wiosny to rośliny, które osłabiają wzrost upraw, zmniejszają kwitnienie i sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników. Dlatego należy je usuwać w każdym ogrodzie. Odpowiednio dobrana metoda zwalczania chwastów zapewni zdrowy wygląd naszej działki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak sadzić i pielęgnować rośliny okrywowe?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA