O czym świadczy obecność chwastów?
REKLAMA
REKLAMA
Pożyteczni intruzi
REKLAMA
Chwasty najczęściej są niemile widziane w ogrodzie i bez zastanowienia używamy wszelkich środków, aby je usunąć. Dziko rosnące rośliny mnogą być jednak pomocne w określeniu jakości podłoża w ogrodzie. Rośliny rosnące w naturalnych zbiorowiskach doskonale przystosowują się do warunków, w których rosną. Niektóre występują tylko na glebach suchych, inne na wilgotnych, jeszcze inne na kwaśnych lub tylko wapiennych. Jeśli poznamy niektóre rośliny (tzw. wskaźnikowe), łatwiej zorientujemy się jakie właściwości ma gleba. Chwasty poprawiają jakość podłoża dzięki swoim zdolnościom pozyskiwania składników i oddawania ich z powrotem (kiedy giną) w zmienionej, przyswajalnej postaci. Współdziałają także z mikroorganizmami, które mają wpływ na żyzność gleby oraz przyczyniają się do istnienia organizmów hamujących rozwój szkodników. Dużą zaletą są też zdolności chwastów do magazynowania w glebie związków mineralnych.
Zobacz także: Jak walczyć ze szkodnikami w ogrodzie
Co powiedzą chwasty o glebie?
Niektóre chwasty występują tylko na określonych rodzajach gleb. Dzięki obserwacji możemy łatwo określić jaką glebę mamy w ogrodzie.
• Komosa biała, gwiazdnica pospolita, pokrzywa żegawka – gleby żyzne o obojętnym odczynie
• Nostrzyk żółty, ostróżeczka polna – gleby średnio żyzne, wapienne
• Tasznik pospolity, żółtlica drobnokwiatowa – gleby zasobne w próchnicę i wapń
• Rumianek pospolity, gorczyca polna – gleby lekko zakwaszone, gliniaste i zasobne w azot
• Szczaw polny – gleby kwaśne, suche i jałowe
• Niezapominajka piaskowa – gleby średnio kwaśne, ubogie
Zobacz także: Jakie drzewa i krzewy urosną na wapiennej glebie?
Jeśli tylko to możliwe, starajmy się usuwać chwasty mechanicznie, czyli za pomocą ręcznego pielenia. Jest to o wiele korzystniejsze i zdrowsze od stosowania środków chemicznych. Pielenie niszczy siewki chwastów i dodatkowo poprawia strukturę gleby na ogrodowych rabatach.
REKLAMA
REKLAMA