REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nawożenie roślin ogrodowych – sposoby

Pielęgnacja roślin. Fot. Fotolia
Pielęgnacja roślin. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nawożenie roślin jest jednym z najważniejszych sposobów ich pielęgnacji. Słaby wzrost roślin, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników odżywczych.

Do dobrego rozwoju i zachowania zdrowia rośliny potrzebują dodatkowego odżywiania. Rosnące blisko siebie rośliny ogrodowe pobierają z ziemi więcej składników mineralnych niż jest ona w stanie w naturalny sposób wyprodukować. Odpowiednie nawożenie nie składa się jedynie ze stosowania obornika i kompostu. Roślinom należy również dostarczać skoncentrowane pokarmy i nawozy.

REKLAMA

Nawóz granulowany

Rośliny najlepiej przyswajają nawóz granulowany rozpuszczony w wodzie, ale należy je nawozić tuż przed ich podlewaniem. Dobry czas na nawożenie to także ten, kiedy gleba jest wilgotna a rośliny suche, unikniemy wtedy przyklejania się granulek nawozu do roślin, a te mogłyby je uszkodzić. Najlepiej jest unikać kontaktu między nawozem granulowanym a samą rośliną.

Zobacz także: Zwalczanie chwastów – metody

Nawozy o wydłużonym okresie działania

Kolejnym sposobem nawożenia roślin ogrodowych są nawozy o wydłużonym okresie działania. Są to pastylki lub granulki uwalniające stopniowo składniki odżywcze. Działają tylko wtedy, gdy jest wystarczająco wilgotno i ciepło tak, aby roślina mogła wykorzysta zawarty w nich pokarm. Są to nawozy bardzo wydajne, ale i drogie. Sprawdzą się przy roślinach rosnących w doniczkach albo skrzyniach, ponieważ mogą pomóc w zaoszczędzeniu czasu poświęconego na cotygodniowe nawożenie.

Nawóz w płynie

Rośliny ogrodowe można również nawozić nawozem w płynie. Roztworem złożonym z wody i płynnego nawozu należy podlewać glebę wokół korzeni roślin. Dzięki temu rośliny od razu mogą przyswoić składniki odżywcze. Jednak należy o regularnym powtarzaniem takiego działania, ponieważ wodne składniki odżywcze są szybko wypłukiwane z gleby. Nawożenie w płynie możemy wykonywać za pomocą konewki albo aplikatura rozpryskującego. Należy pamiętać o tym, że tego typu nawożenie wykonuje się rankiem albo wieczorem, tak, aby uniknąć ryzyka spalenia skropionych liści przez słońce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Podlewanie roślin doniczkowych w czasie urlopu – sposoby


Nawóz dolistny

Nawóz dolistny stosuje się na tej samej zasadzie do nawóz w płynie. Używa się go za pomocą spryskiwacza, którym spryskuje się liście roślin. Dzięki temu roślina jest w stanie szybko wchłonąć składniki odżywcze. Ten sposób nawożenia sprawdza się u roślin mających oznaki niedoboru składników np. blade i żółknące liście. Nawozów dolistnych nie stosuje się gdy promienie słoneczne padają na roślinę, ponieważ wtedy może ulec ona poważnemu poparzeniu.

Zobacz także: 6 sposobów na udane plony z drzew owocowych

Nawóz organiczny

Organiczne nawożenie roślin ogrodowych jest jednym z najczęściej stosowanych metod nawożenia. Jest ona tania i umożliwia nam wykorzystanie zbędnym materiałów organicznych. Składniki odżywcze zawarte w takich nawozach, żeby zostać przyswojone przez rośliny muszą poprzednio zostać rozłożone przez mikroorganizmy zawarte w glebie. Dzięki temu składniki zawarte w nawozie uwalniane są powoli, przez okres kilku miesięcy.

Nawozy specjalistyczne

Są również nawozy specjalistyczne, które są przeznaczone dla ściśle określonych roślin. Na ich etykietach są zamieszczone szczegółowe informacje na temat ilości i czasu nawożenia. Daje to możliwość odpowiedniego doboru zawartości składników odżywczych dla poszczególnych roślin.

Niezależnie do tego, jakiego rodzaju nawozu użyjesz zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na etykiecie. Nieodpowiednie dozowanie nawozów może zniszczyć roślinę.

Zobacz także: Najlepsze rośliny na skalniak – byliny, rośliny cebulowe i krzewy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA