Nawożenie roślin ogrodowych – sposoby
REKLAMA
REKLAMA
Do dobrego rozwoju i zachowania zdrowia rośliny potrzebują dodatkowego odżywiania. Rosnące blisko siebie rośliny ogrodowe pobierają z ziemi więcej składników mineralnych niż jest ona w stanie w naturalny sposób wyprodukować. Odpowiednie nawożenie nie składa się jedynie ze stosowania obornika i kompostu. Roślinom należy również dostarczać skoncentrowane pokarmy i nawozy.
REKLAMA
Nawóz granulowany
Rośliny najlepiej przyswajają nawóz granulowany rozpuszczony w wodzie, ale należy je nawozić tuż przed ich podlewaniem. Dobry czas na nawożenie to także ten, kiedy gleba jest wilgotna a rośliny suche, unikniemy wtedy przyklejania się granulek nawozu do roślin, a te mogłyby je uszkodzić. Najlepiej jest unikać kontaktu między nawozem granulowanym a samą rośliną.
Zobacz także: Zwalczanie chwastów – metody
Nawozy o wydłużonym okresie działania
Kolejnym sposobem nawożenia roślin ogrodowych są nawozy o wydłużonym okresie działania. Są to pastylki lub granulki uwalniające stopniowo składniki odżywcze. Działają tylko wtedy, gdy jest wystarczająco wilgotno i ciepło tak, aby roślina mogła wykorzysta zawarty w nich pokarm. Są to nawozy bardzo wydajne, ale i drogie. Sprawdzą się przy roślinach rosnących w doniczkach albo skrzyniach, ponieważ mogą pomóc w zaoszczędzeniu czasu poświęconego na cotygodniowe nawożenie.
Nawóz w płynie
Rośliny ogrodowe można również nawozić nawozem w płynie. Roztworem złożonym z wody i płynnego nawozu należy podlewać glebę wokół korzeni roślin. Dzięki temu rośliny od razu mogą przyswoić składniki odżywcze. Jednak należy o regularnym powtarzaniem takiego działania, ponieważ wodne składniki odżywcze są szybko wypłukiwane z gleby. Nawożenie w płynie możemy wykonywać za pomocą konewki albo aplikatura rozpryskującego. Należy pamiętać o tym, że tego typu nawożenie wykonuje się rankiem albo wieczorem, tak, aby uniknąć ryzyka spalenia skropionych liści przez słońce.
Zobacz także: Podlewanie roślin doniczkowych w czasie urlopu – sposoby
Nawóz dolistny
Nawóz dolistny stosuje się na tej samej zasadzie do nawóz w płynie. Używa się go za pomocą spryskiwacza, którym spryskuje się liście roślin. Dzięki temu roślina jest w stanie szybko wchłonąć składniki odżywcze. Ten sposób nawożenia sprawdza się u roślin mających oznaki niedoboru składników np. blade i żółknące liście. Nawozów dolistnych nie stosuje się gdy promienie słoneczne padają na roślinę, ponieważ wtedy może ulec ona poważnemu poparzeniu.
Zobacz także: 6 sposobów na udane plony z drzew owocowych
Nawóz organiczny
Organiczne nawożenie roślin ogrodowych jest jednym z najczęściej stosowanych metod nawożenia. Jest ona tania i umożliwia nam wykorzystanie zbędnym materiałów organicznych. Składniki odżywcze zawarte w takich nawozach, żeby zostać przyswojone przez rośliny muszą poprzednio zostać rozłożone przez mikroorganizmy zawarte w glebie. Dzięki temu składniki zawarte w nawozie uwalniane są powoli, przez okres kilku miesięcy.
Nawozy specjalistyczne
Są również nawozy specjalistyczne, które są przeznaczone dla ściśle określonych roślin. Na ich etykietach są zamieszczone szczegółowe informacje na temat ilości i czasu nawożenia. Daje to możliwość odpowiedniego doboru zawartości składników odżywczych dla poszczególnych roślin.
Niezależnie do tego, jakiego rodzaju nawozu użyjesz zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na etykiecie. Nieodpowiednie dozowanie nawozów może zniszczyć roślinę.
Zobacz także: Najlepsze rośliny na skalniak – byliny, rośliny cebulowe i krzewy
REKLAMA
REKLAMA