REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nawozy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak użyźnić ziemię w naturalny sposób? Pomóc mogą skorupki jajek

Skorupki z jajek stanowią doskonały nawóz dla roślin zarówno doniczkowych, jak i ogrodowych. Jak go stosować?

Nawożenie roślin doniczkowych – jakim nawozem?

Po zimie, aby rośliny były zdrowe i pięknie się rozwijały – potrzebują zasilania nawozami organicznymi i organiczno-mineralnymi. Który nawóz wybrać? Wiele roślin doniczkowych rośnie w podłożach, które szczególnie wiosną są bardzo wyjałowione. Aby rośliny zdrowo się rozwijały, musimy im w tym dopomóc.

Jak dbać o trawnik latem?

Dbanie o trawnik latem nie musi być trudne. Wystarczy pamiętać o odpowiednim podlewaniu, koszeniu, odchwaszczaniu i nawożeniu. Przeczytaj, jak dbać o trawnik latem.

Nawożenie roślin ogrodowych – sposoby

Nawożenie roślin jest jednym z najważniejszych sposobów ich pielęgnacji. Słaby wzrost roślin, brązowienie igieł lub bladość liści to sygnały, że naszym roślinom doskwiera niedobór składników odżywczych.

REKLAMA

Nawożenie pomidorów

Pomidory są jednymi z częściej uprawianych warzyw w przydomowych warzywnikach. Podczas ich uprawy, często pojawia się pytanie – jak je nawozić.

Jak zbudować kompostownik ogrodowy?

Wraz z wiosną przyszedł okres prac ogrodowych. Dobra pielęgnacja roślin to nie tylko podlewanie i pielenie, ale także zapewnienie im odpowiednio użyźnionego podłoża. Gotowy nawóz możemy kupić w większości sklepów ogrodniczych. Innym rozwiązaniem jest stworzenie własnego nawozu przy pomocy własnoręcznie wybudowanego kompostownika. Dobrze wykonany kompostownik powinien chronić nawóz przed wiatrem i wysuszeniem.

Nawożenie kwiatów w mieszkaniu

Obecnie na rynku jest cała gama nawozów i odżywek dla roślin doniczkowych. Możemy wybierać spośród nawozów płynnych, w postaci pałeczek, czy tabletek umieszczanych w podłożu. Niezależnie jaką formę dokarmiania wybierzemy należy to robić umiejętnie.

Kiedy i jak zaczynamy nawozić rośliny w ogrodzie?

Aby rośliny przyswoiły optymalną dawkę niezbędnych składników, bardzo ważne jest właściwe zastosowanie nawozów. Jednak zastosowanie ich w nieodpowiednim terminie i przy niekorzystnej pogodzie może zupełnie mijać się z celem. Wczesną wiosną gdy tylko rozmarznie ziemia wszystkie rośliny zasilamy nawozami o zwiększonej dawce azotu.

REKLAMA

Jak i kiedy nawozić?

Sposób nawożenia w 50% jest odpowiedzialny za sukces uprawy. Jednak nie można zastosować zbyt wysokich dawek nawozów jednorazowo, ponieważ większość gatunków roślin jest wrażliwa na zasolenie.

Czym jest szczepionka mikoryzowa?


Kondycję roślin w ogrodzie utrzymujemy poprzez właściwe warunki uprawy, odpowiednie nawadnianie i nawożenie. Jednak czasem mimo spełnienia wszystkich niezbędnych wymagań rośliny nie chcą rosnąć. Zastosowanie szczepionki mikoryzowej może znacznie polepszyć m.in. żywotność korzeni, odporność roślin na choroby i trudne warunki zimą.

Jak pielęgnować ogród jesienią?

Pielęgnowanie ogrodu jesienią – o czym należy pamiętać? Jakie prace trzeba koniecznie wykonać, żeby przygotować rośliny do zimy? Kiedy najlepiej wykonać poszczególne czynności pielęgnacyjne? Wrzesień, październik, listopad – trzy jesienne miesiące, w których musimy zadbać o nasz ogród.

Kalendarz opieki nad roślinami doniczkowymi

Zapoznaj się z pracami, o których nie powinieneś zapomnieć w ciągu roku, jeśli chcesz, żeby Twoje rośliny doniczkowe pięknie rosły.

Jak dbać o paprocie w domu?

Paprocie, choć nie kwitną, swoimi liśćmi potrafią przyciągnąć uwagę, i zachwycać różnorodną formą i kolorem „pióropuszy”. Prawidłowo pielęgnowane mogą być ozdobą przez wiele lat, a ich naturalne właściwości pochłaniania toksyn, nawilżania powietrza i wytwarzania tlenu, wpływają pozytywnie na nas i nasze otoczenie.

Jak rozmnaża się rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe, jak każde inne, można spokojnie rozmnażać. W jaki sposób zrobić to najprościej a dobrze? Oto kilka ważnych wskazówek.

Jak zapewnić roślinom odpowiednią ilość substancji pokarmowych

Niektórym roślinom nie wystarcza właściwa temperatura czy odpowiednie podlewanie… mając nawet to zapewnione i tak marnieją. Jak temu zaradzić?

Co to są rośliny palmowate

Palmy znamy chyba wszyscy, kojarzą się nam z gorącem i zabawą. Może dlatego tak wiele osób pragnie mieć je u siebie w domu. Zobacz, jak powinno się je pielęgnować w warunkach domowych.

Rodzaje nawozów do kwiatów

Każda roślina wymaga nawożenia, a tylko od jej preferencji zależy, jakim nawozem powinniśmy się posłużyć. Każdy nawóz ma za zadanie użyźniać glebę, jednak nie każdy robi to w ten sam sposób. Zobacz, jaki nawóz spełnia wymagania Twojej rośliny.

Pachystachys, żółta beloperone (Pachystachys lutea)

Charakterystyczne dla tych rośłin są żółte listki kwiatowe, spomiędzy których wystają białe kwiaty. Żółte liście utrzymują się bardzo długo, natomiast kwiaty opadają w przeciągu miesiąca. Okres kwitnienia może wynosić cały rok, w zależności od uprawy. Dzięki zastosowaniu środków hamujących wzrost pachystachysy osiągają wysokość do 50 centymetrów, są natomiast o wiele gęstsze. Rośliny te mogą być prawdziwą ozdobą naszych mieszkań!

Kamelia japońska (Camelia japonica)

Kamelię japońską charakteryzują niezwykle eleganckie kwiaty, jednak na najdrobniejszą nawet zmianę w otoczeniu reaguje ich zrzucaniem. Ta wiecznie zielona roślina kwitnie w miesiącach od lutego do kwietnia. Barwa kwiatów jest zwykle czerwona, lecz zdarzają się także okazy białe i beżowe. Kamelie japońskie osiągają nawet 130 centymetrów wzrostu, co w połączeniu z ich wspaniałymi kwiatami wygląda imponująco.

Frizea (Vriesea)

Frizea kwitnie przez cały rok. Barwa kwiatów frizei jest czerwona lub pomarańczowa. Roślina osiąga wysokość do 50 centymetrów i z powodzeniem może być ozdobą naszych mieszkań.

Zroślicha (Syngonium)

Zroślicha jest charakterystyczną rosliną-okazy młode wyglądają inaczej niż starsze. Młode Zroślichy (Syngonium) różnią się od starszych przede wszystkim liśćmi. Wzrost Zroślichy (Syngonium) może dochodzić do 150 cm. Zroślichę (Syngonium) najlepiej umieścić w donicach z podpórką, po której pnącza mogą się wspinać lub w donicach wiszących.

Dodatki do gleby

Popularne jest mieszanie różnych rodzajów ziemi w celu osiągnięcia najlepszej dla rośliny mieszanki. Często poza ziemią, dodaje się innych składników, które mają powodować poprawienie jakości gleby. Zobacz, jakie właściwości charakteryzują używane w domowej uprawie dodatki do gleby.

Orliczka (Pteris)

Orliczkę (Pteris) charakteryzują liście – jasnozielone, zwisające, przypominające nieco liście palmy. Wysokość orliczek nie przekracza 25 centymetrów (w zależności od odmiany), dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy w małych doniczkach.

Syningia szkarłatna (Synningia cardinalis)

Syningia szkarłatna ma bardzo charakterystyczne, miękkie jak atłas, liście. Wielkość syningii nie przekracza 25 centymetrów, a zakwita na czerwono lub purpurowo w okresie od czerwca do sierpnia.

Reo meksykańskie (Rhoeo spathacea)

Reo meksykańskie to tropikalny kwiat. Warto zwrócić uwagę na jego wspaniałe liście – wąskie, przypominające kształtem miecze. Liście te z wierzchu mają kolor zielony, zaś od spodu – czerwonego wina. Ich długość może osiągnąć nawet pół metra!

Niedośpian (Hypoestes phyllostachya)

Niedośpian to roślina, której główną ozdobą są liście – nakrapiane na różowo z taką intensywnością, że może wydawać się, jakby to ich ciemna zieleń była drobnymi plamkami na różowym tle. Przy tak kolorowych liściach purpurowe kwiaty są prawie niewidoczne. Niedośpiany nadają się najlepiej do umieszczania w witrynach lub zamkniętych oknach kwiatowych.

Hortensja ogrodowa - (Hydrangea macrophylla)

Hortensja ogrodowa osiąga wysokość nawet do 1 metra w warunkach hodowlanych. Zakwita od marca do czerwca, a kolory charakterystyczne dla hortensji to biel, czerwień, róż, purpura. Główną ozdobą hortensji są właśnie kwiaty – okazałe, zebrane w wielkie kule.

Guzmania

Guzmania jest charakterystyczną rośliną z uwagi na czerwone przykwiatki, które utrzymują się znacznie dłużej od kwiatów. Stanowią one wspaniały kontrast z zielenią liści. Najlepszym miejscem dla Guzmanii jest tropikalne okno – ciepłe, wilgotne i półcieniste.

Daktylowiec, feniks (Phoenix)

Daktylowiec to jeden z najpopularniejszych gatunków palm mogących rosnąć w mieszkaniu. W warunkach naturalnych osiąga wysokość nawet do 10 metrów, natomiast w uprawie jego wzrost nie przekracza 2 metrów. Rośnie bardzo bujnie, dlatego w małym mieszkaniu może stać się problemem – ciągłe potrącanie może uszkodzić jego liście.

Ginura (Gynura)

Roślinę charakteryzują wspaniałe liście – intensywnie zielone, pokryte czerwonofioletowym meszkiem, poszarpane na brzegach. W sklepach sprzedawana jest odmiana „Purple Passion” będąca krzyżówką dwóch odmian. Ginura osiąga długość nawet do pół metra i najlepiej wygląda w wiszących donicach – tworzy wtedy wspaniałe kompozycje.

Papirus (Cibora zmienna)

Głównym walorem papirusów są ich liście tworzące ciekawy krój – nie bez powodu papirusy zyskały nazwę „roślin parasoli”. Liście zebrane w kępy, zwieńczone smukłą łodygą przypominają otwarty parasol. Roślina pochodzi z Madagaskaru, ale bardzo dobrze czuje się w warunkach domowych. Świadczy o tym fakt, że podobnie jak w swej ojczyźnie, tak i w mieszkaniu osiąga wysokość do jednego metra!

Oplątwa (Tillandsia)

W naturalnym środowisku oplątwy rosną na drzewach, dachach domów, kamieniach, słupach telefonicznych i tym podobnych. Są to rośliny, które nie mają korzeni – rosną na innych roślinach, lecz nie szkodzą im. Odżywiają się niesionym przez wiatr kurzem, który zawiera cząstki gleby. W uprawie domowej wymagają jedynie zraszania.

Nolina (Nolina recurvata)

Nolina, wyglądem przypominająca małą palmę, nadaje się idealnie do hodowania w warunkach domowych. Jej wymagania odnośnie temperatury i częstości podlewania uczyniły ją jedną z najchętniej uprawianych roślin. Nolina jest sukulentem gromadzącym wodę w zgrubieniu łodygi, dzięki czemu można wyjechać nawet na dwa tygodnie pozostawiając ją samą sobie. Zimą natomiast dobrze znosi niskie temperatury (nawet bliskie 0 stopni), a przy częstym podlewaniu nie przeszkadza jej ogrzewanie centralne!

Jakaranda (Jacaranda mimosifolia)

Jakaranda (Jacaranda mimosifolia) pochodzi z Brazylii. W naturalnych warunkach może urosnąć nawet do 15 m, natomiast w warunkach hodowlanych jej wielkość nie przekracza zazwyczaj 2 m. Charakterystyczną cechą jakarand jest to, że przez cały rok są zielone, a ich liście, dorastające nawet do 25 cm długości, przypominają nieco liście paproci lub mimozy. Niestety, w warunkach hodowlanych jakaranda nie kwitnie.

Żywy Kamień (Litops)

Figowiec benjamiński

Jest to efektowny gatunek o wielu odmianach, które różnią się kształtem i kolorem liści. Wśród wielu odmian występują liście pofalowane, biało obrzeżone, zielone, fryzowane lub żółto obrzeżone. Roślina nie znosi przeciągów i reaguje na nie zrzucaniem liści.

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

W Ameryce Środkowej występuje ok. 50 gatunków. M. deliciosa rośnie jako pnącze, wspinające się po drzewach w tropikalnych lasach. Tworzy mocne korzenie powietrzne, często wielometrowe, którymi transportuje składniki odżywcze z podłoża na dnie lasu na górę do swojego stanowiska, na drzewie po którym się wspina. Jej pięknie powcinane palczaste liście są przystosowane do silnych wiatrów.

Zielistka Stemberga (Chlorophytum Comosum)

Zielistka Stemberga to niezwykle odporna roślina, łatwa w uprawie i rozmnażaniu. Najbardziej popularna jest odmiana Variegata o liściach biało-zielonych. Dostępne są już jej odmiany o liściach karbowanych, zwisających i ściślej przylegających wokół doniczki. Roślina wygląda trochę jakby miała fryzurę po trwałej ondulacji.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat pochodzi z górskich rejonów Kolumbii. Znanych jest około 36 jego gatunków.

Dracena wonna (Dracena Fragrans)

Dracena jest spokrewniona z agawą, ma krzaczasty pokrój lub tworzy pień. Zależy to od odmiany. Największą popularność jako rośliny ozdobne zyskały gatunki: D. fragrans, D. deremensis, D. marginata, D. reflexa oraz D. sanderiana z wieloma odmianami, również barwnymi.

Ficus Lyrata (Figowiec)

Rodzaj ten obejmuje poza figą pospolitą także wiele gatunków uprawianych jako rośliny pokojowe. Poszczególne gatunki różnią się znacznie pokrojem, kształtem i barwą liści. Tak duże różnice w wyglądzie dają możliwość zastosowania ficusów jako małych roślin na parapet okienny jak też jako okazałe ozdoby salonu.

Fatsja Japońska (Fatsja Japonica)

Szybko rosnąca, niewymagająca roślina. Odmiana Variegata ma liście w białe lub żółte plamy.

Schefflera arboricola (syn. Heptapleurum arboricolum)

Szeflera to efektowna roślina o ciekawym układzie liści. Świetnie nadaje się do pomieszczeń biurowych oraz do domu, a zwłaszcza na korytarze i klatki schodowe.

Hydrangea macrophylla

Hydrangea macrophylla jest w Polsce znana pod nazwą hortensja ogrodowa. Hydrangea macrophylla zachwyca pięknymi, pełnymi skupiskami kwiatów w kolorach: bieli, czerwieni, niebieskiego i różu.

Paproć Łosie Rogi (Platycerium)

„Łosie Rogi” zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznym rozwidlonym liściom zarodnikonośnym, które przypominają kształtem poroże łosia. Często liście pokrywają gwiazdkowe włoski podobne do filcu, który znika częściowo z wiekiem. Zależnie od gatunku, długość liści wynosi od 40 do 200 cm. 

REKLAMA