REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak użyźnić ziemię w naturalny sposób? Pomóc mogą skorupki jajek

Subskrybuj nas na Youtube
jajka, żółtko
jajka, żółtko

REKLAMA

REKLAMA

Skorupki z jajek stanowią doskonały nawóz dla roślin zarówno doniczkowych, jak i ogrodowych. Jak go stosować?

Skorupki jajek jako cenny nawóz dla roślin

Jajka są jednym z najbardziej cennych źródeł minerałów i witamin. Jednak nie tylko ich zawartość jest wartościowa. Skorupki również mogą zostać spożytkowane, np. jako naturalny nawóz dla naszych roślin.

REKLAMA

Jednym z najbardziej cennych dla roślin składników skorupek jaj jest wapń. Ale nie tylko. Są bogate również w żelazo i cynk. Ich nieocenioną zaletą jest regulacja pH roślin i niwelowanie kwaśnego odczynu gleby. Między innymi dlatego skorupki jaj nie nadają się do stosowania dla wszystkich roślin. Nie będzie on służył przede wszystkim tym, które lubią ziemię o odczynie kwaśnym. Za to pokochają go rośliny rosnące w glebie o odczynie zasadowym.

Jak zrobić nawóz ze skorupki jaj do nawożenia roślin?

Przygotowanie skorupek jaj jako naturalnego nawozu dla roślin jest banalnie proste. Z białek i żółtek możemy przyrządzić na śniadanie pyszną jajecznicę z domowym szczypiorkiem, a z pozostałości, czyli właśnie ze skorupek jajek, możemy zrobić naturalny nawóz dla roślin. W tym celu wystarczy je zmielić, bądź zmiażdżyć w moździerzu na proszek. I to wszystko. Otrzymanym w ten sposób proszkiem posypujemy ziemię wokół rośliny – zarówno tej w doniczce, jak i w ogrodzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugim sposobem jest zrobienie nawozu w formie płynnej. Po zmieleniu pozostałości jaj proszek dosypujemy do butelki z wodą. Należy odczekać kilka dni, przechowując nasz roztwór w chłodnym miejscu. Po ich upłynięciu podlewamy stworzonym w ten sposób nawozem ze skorupek jaj nasze rośliny.

Proszek ze zmielonych jaj może również posłużyć jako dodatek do ziemi, do której wsadzamy nową roślinę, bądź siejemy ziarna. Mieszkamy go wówczas wraz z ziemią. Lekko pokruszone skorupy możemy także ułożyć na dnie doniczki.

Dodatkowo rozsypane pokruszone skorupki jaj dookoła rośliny w ogrodzie uchronią ją przed ślimakami.

Jakie doniczkowe rośliny lubią skorupki jajek?

Nawóz ze skorupek jajek jest szczególnie cenny dla roślin, które rosną w podłożu o pH zasadowym. Kwiatami doniczkowymi lubiącymi ten rodzaj podłoża są m.in. paprotki, grubosz, kliwia i azalia.

Nie polubią zaś tego nawozu storczyki i wrzosy.

Skorupki jajek w ogrodzie

REKLAMA

Wiosna i lato są czasem szczególnego zapotrzebowania roślin na dodatkowe minerały i inne składniki odżywcze, dlatego warto wykorzystać do tego właśnie cenne skorupki jaj.  Są one idealne dla roślin ogrodowych takich jak: cukinia, pomidory, papryka, ogórki, fasola, winogrona, szczaw, czy marchew.

Z kolei kwiaty ogrodowe, którym przysłuży się ten nawóz są przede wszystkim róże, piwonie, goździki, oleandy, bugenwilla i lawenda. Zaś krzewy, którym skorupki jaj pomogą obficie rosnąć to cyprysy i tuje.

Skorupki jaj jako mini doniczki dla kiełkujących nasion

To dobra metoda dla osób, które samodzielnie sieją nasiona, a nie korzystają z gotowych sadzonek, np. pomidorów. W tym przypadku nie kruszymy ich na proszek, a pozbywamy się tylko góry – podobnie jak przy jedzeniu „jajek na miękko”. Tworzymy w ten sposób naturalną doniczkę, która nie dość, że będzie stale dostarczała roślinie wartości odżywczych, to jeszcze umożliwi nam ograniczenie używania plastiku. Bo w takich zwykle wysiewa się sadzonki rośli.

Po przygotowaniu skorupki do jej środka wsypujemy ziemię. Kolejnym krokiem jest zasianie w niej ziarna. Wszystkie skorupki umieszczamy w tekturowej wytłoczce, którą stawiamy na okno. Wyrośniętą w ten sposób sadzonkę wsadzamy do ziemi razem ze skorupką. Nie wyjmujemy jej. Roślina będzie mogła przez cały czas korzystać z pozostałych w niej wartości odżywczych, co na pewno przyspieszy jej rozwój.

Latem, już po wsadzeniu sadzonek do ziemi, dodatkowo możemy podlewać nasze rośliny rosnące w ogrodzie nawozem płynnym, przygotowując go w konewce.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA