Jak użyźnić ziemię w naturalny sposób? Pomóc mogą skorupki jajek
REKLAMA
REKLAMA
Skorupki jajek jako cenny nawóz dla roślin
Jajka są jednym z najbardziej cennych źródeł minerałów i witamin. Jednak nie tylko ich zawartość jest wartościowa. Skorupki również mogą zostać spożytkowane, np. jako naturalny nawóz dla naszych roślin.
REKLAMA
Jednym z najbardziej cennych dla roślin składników skorupek jaj jest wapń. Ale nie tylko. Są bogate również w żelazo i cynk. Ich nieocenioną zaletą jest regulacja pH roślin i niwelowanie kwaśnego odczynu gleby. Między innymi dlatego skorupki jaj nie nadają się do stosowania dla wszystkich roślin. Nie będzie on służył przede wszystkim tym, które lubią ziemię o odczynie kwaśnym. Za to pokochają go rośliny rosnące w glebie o odczynie zasadowym.
Jak zrobić nawóz ze skorupki jaj do nawożenia roślin?
Przygotowanie skorupek jaj jako naturalnego nawozu dla roślin jest banalnie proste. Z białek i żółtek możemy przyrządzić na śniadanie pyszną jajecznicę z domowym szczypiorkiem, a z pozostałości, czyli właśnie ze skorupek jajek, możemy zrobić naturalny nawóz dla roślin. W tym celu wystarczy je zmielić, bądź zmiażdżyć w moździerzu na proszek. I to wszystko. Otrzymanym w ten sposób proszkiem posypujemy ziemię wokół rośliny – zarówno tej w doniczce, jak i w ogrodzie.
Drugim sposobem jest zrobienie nawozu w formie płynnej. Po zmieleniu pozostałości jaj proszek dosypujemy do butelki z wodą. Należy odczekać kilka dni, przechowując nasz roztwór w chłodnym miejscu. Po ich upłynięciu podlewamy stworzonym w ten sposób nawozem ze skorupek jaj nasze rośliny.
Proszek ze zmielonych jaj może również posłużyć jako dodatek do ziemi, do której wsadzamy nową roślinę, bądź siejemy ziarna. Mieszkamy go wówczas wraz z ziemią. Lekko pokruszone skorupy możemy także ułożyć na dnie doniczki.
Dodatkowo rozsypane pokruszone skorupki jaj dookoła rośliny w ogrodzie uchronią ją przed ślimakami.
Jakie doniczkowe rośliny lubią skorupki jajek?
Nawóz ze skorupek jajek jest szczególnie cenny dla roślin, które rosną w podłożu o pH zasadowym. Kwiatami doniczkowymi lubiącymi ten rodzaj podłoża są m.in. paprotki, grubosz, kliwia i azalia.
Nie polubią zaś tego nawozu storczyki i wrzosy.
Skorupki jajek w ogrodzie
REKLAMA
Wiosna i lato są czasem szczególnego zapotrzebowania roślin na dodatkowe minerały i inne składniki odżywcze, dlatego warto wykorzystać do tego właśnie cenne skorupki jaj. Są one idealne dla roślin ogrodowych takich jak: cukinia, pomidory, papryka, ogórki, fasola, winogrona, szczaw, czy marchew.
Z kolei kwiaty ogrodowe, którym przysłuży się ten nawóz są przede wszystkim róże, piwonie, goździki, oleandy, bugenwilla i lawenda. Zaś krzewy, którym skorupki jaj pomogą obficie rosnąć to cyprysy i tuje.
Skorupki jaj jako mini doniczki dla kiełkujących nasion
To dobra metoda dla osób, które samodzielnie sieją nasiona, a nie korzystają z gotowych sadzonek, np. pomidorów. W tym przypadku nie kruszymy ich na proszek, a pozbywamy się tylko góry – podobnie jak przy jedzeniu „jajek na miękko”. Tworzymy w ten sposób naturalną doniczkę, która nie dość, że będzie stale dostarczała roślinie wartości odżywczych, to jeszcze umożliwi nam ograniczenie używania plastiku. Bo w takich zwykle wysiewa się sadzonki rośli.
Po przygotowaniu skorupki do jej środka wsypujemy ziemię. Kolejnym krokiem jest zasianie w niej ziarna. Wszystkie skorupki umieszczamy w tekturowej wytłoczce, którą stawiamy na okno. Wyrośniętą w ten sposób sadzonkę wsadzamy do ziemi razem ze skorupką. Nie wyjmujemy jej. Roślina będzie mogła przez cały czas korzystać z pozostałych w niej wartości odżywczych, co na pewno przyspieszy jej rozwój.
Latem, już po wsadzeniu sadzonek do ziemi, dodatkowo możemy podlewać nasze rośliny rosnące w ogrodzie nawozem płynnym, przygotowując go w konewce.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.