Jakaranda (Jacaranda mimosifolia)
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Jakaranda wymaga hodowania w miejscu ciepłym o podwyższonej wilgotności. Najlepiej nadaje się na stanowisko jasne, oświetlone rozproszonym światłem. Ciepło potrzebne jest zwłaszcza młodym osobnikom, dla nich w zimie temperatura nie powinna spadać poniżej 16 stopni. Natomiast osobniki starsze, bardziej zahartowane, mogą przebywać w temperaturze 12 stopni bez szkody dla swojego wyglądu i rozwoju. Pamiętajmy także, aby zimą ustawiać rośliny w oknie południowym lub blisko niego. W okresie letnim, kiedy temperatury przekraczają 25 stopni jakarandy wymagają wietrzenia.
REKLAMA
Podlewanie
Rośliny te najlepiej rozwijają się, gdy zapewnimy im wysoką wilgotność powietrza. Dla utrzymania jak najwyższej wilgotności wskazane jest zraszanie liści oraz ustawienie rośliny w naczyniu ze żwirem, w którym stale zalega woda. Podlewamy rośliny zimną wodą. Należy także pamiętać, że w okresie wegetacyjnym, czyli od marca do września jakarandy nie wymagają częstego podlewania.
Zobacz także : Żywe kamienie
Nawożenie
Od wiosny do jesieni rośliny te wymagają nawożenia raz w tygodniu. Do zasilania najlepiej służą płynne nawozy bez wapna, podawane do gleby.
Rozmnażanie
Trudno rozmnożyć jakarandę w warunkach domowych. Najczęściej rozmnaża się przez wysiew nasion sprowadzonych z obszarów naturalnego występowania rośliny. Nasiona kiełkują w przeciągu 5 tygodni i raczej selektywnie. Do rozmnażania, jako sadzonki, mogą posłużyć także fragmenty pędów, jednak bez ukorzeniacza ciężko się przyjmują.
Specyfika
Jakarandy tworzą tylko jeden pęd, z którego odchodzą ozdobne liście. Aby zagęścić nieco przestrzeń możemy posadzić po kilka okazów w jednej donicy. Pamiętajmy także, aby podcinać wierzchołek pędu – pomoże to zagęścić koronę.
Zobacz także : Szkodniki dręczące rośliny doniczkowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.