Figowiec benjamiński
REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
Roślina lubi miejsca bez przeciągów i palącego słońca, które jest przyczyną oparzeń liści. Wymaga zwiększonej wilgotności powietrza wraz ze wzrostem temperatury 15-25 stopni Celsjusza. Od października do lutego wystarczy jej temperatura 15 stopni, ale wymaga bardzo dobrego oświetlenia.
REKLAMA
Zobacz także: Pachnące pnącza w domu
Podlewanie
Utrzymujemy umiarkowaną wilgotność, pilnujemy, żeby nie było zastoin wody. Przed podlaniem badamy podłoże palcem. Dawki wody dla poszczególnych roślin powinny być dostosowane do warunków, w jakich kwiaty przebywają – podlewanie zależy od oświetlenia, wilgotności powietrza i wielkości rośliny. Od października do lutego ograniczamy podlewanie, ale często zraszamy rośliny.
Nawożenie
Od marca do października raz w tygodniu, nawozem do roślin liściowych, od października do marca nawozimy co 6 tygodni.
Przesadzanie
Małe okazy przesadzamy co roku (najlepiej w lutym) w gliniastą ziemię doniczkową. Duże rośliny – co 2 lata. Jeśli skracamy im pędy – pamiętajmy ustawić je po zabiegu w jasnym miejscu.
Ochrona roślin
Na stanowiskach o suchym powietrzu mogą występować wciornastki i przędziorki. Roślina zrzuca liście na skutek przeciągów lub błędów w podlewaniu.
Rozmnażanie
Wiosną z sadzonek wierzchołkowych lub pędowych. Trudno ukorzeniające się gatunki rozmnażamy przy pomocy odkładów powietrznych. Obsuszamy powierzchnię cięcia. Sadzonki umieszczamy pod folią, w torfie z piaskiem (1:1). Zapewniamy im wilgotność, światło i temperaturę 25-30 stopni Celsjusza. Liście sadzonek skracamy o 1/3 z wyjątkiem sadzonek wierzchołkowych.
Specyfika
Możemy formować roślinę poprzez skracanie pędów. Aby przyspieszyć wydawanie nowych pędów, ustawiamy roślinę po zabiegu w świetle.
Zobacz także: Jak pielęgnować skrętnika (Streptocarpus)?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.