REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cyklamen perski (Cyklamen persicum)

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Siedlecki

REKLAMA

REKLAMA

Cyklameny to jedne z najbardziej popularnych roślin doniczkowych i jedne z najchętniej dawanych w prezencie kwiatów doniczkowych. Na urok całej rośliny wpływ mają zarówno przepiękne kwiaty, jak również liście o rozmaitych wzorach. Ogromna ilość znanych odmian posiada kwiaty w kolorach od białego przez różowy i czerwony do ciemnołososiowego.

Oprócz roślin doniczkowych w standardowych dużych rozmiarach dostępne są miniaturki w tej samej skali barw. Cyklameny uprawiane są też na kwiaty cięte.

REKLAMA

Stanowisko

Zalecane jest stanowisko jasne i chłodne, od niego zależy trwałość kwiatów i pomyślny rozwój rośliny. Do końca okresu kwitnienia najodpowiedniejsze jest stanowisko przy jasnym oknie, ale bez bezpośredniego słońca. Zaleca się temperaturę od 10 do 15 stopni Celsjusza. Po zakończeniu kwitnienia można zadołować roślinę w ogrodzie w półcienistym i chłodnym miejscu. Po przesadzeniu zapewniamy warunki wymienione uprzednio.

Zobacz także: Echinopsis (Echinopsis)

Podlewanie

Roślina preferuje podłoże bez zastoin wody, umiarkowanie wilgotne do wilgotnego. Nie lejemy wody na bulwę ani do środka rośliny. Najlepiej lać wodę na podstawkę. Przed następnym podlewaniem sprawdzamy podłoże palcem – powinno nieco obeschnąć. Od początku lipca podlewamy coraz oszczędniej i pozwalamy roślinie zwiędnąć. Bulwę przetrzymujemy w suchym podłożu do września. Od chwili wznowienia wzrostu po przesadzeniu powoli zwiększamy podlewanie proporcjonalnie do przyrostów, aż dojdziemy do poziomu opisanego uprzednio.

Zobacz także: Lantana zmienna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawożenie

Raz na tydzień w czasie kwitnienia nawozem do roślin kwitnących, później coraz rzadziej. Od zwiędnięcia rośliny do momentu przesadzenia bulwy nie nawozimy, później do kwitnienia co 14 dni.

Przesadzanie

We wrześniu wyjmujemy bulwę z doniczki, oczyszczamy z ziemi i resztek roślinnych, po czym umieszczamy do połowy wysokości w ziemi dla roślin kwitnących. Wybieramy raczej glinianą doniczkę.

Zobacz także: Mandevilla – modna roślina tarasowa

Ochrona roślin

Może wystąpić roztocz truskawkowy, mszyce, wciornastki, zgnilizna bakteryjna, oprzędziki, więdnięcie, szara pleśń i mączniak.

Rozmnażanie

Pozostawiamy fachowcom. Główna pora siewu przypada na okres od października do grudnia. Nasiona przykrywamy warstwą ziemi grubości ok. 0,5 cm, a miskę wysiewną ciemną pokrywą – nasiona kiełkują tylko w ciemności. Powinny wykiełkować po 3-6 tygodniach w temperaturze 18 stopni Celsjusza. Siewki przepikowujemy po 3 miesiącach do niewielkich doniczek i trzymamy w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza. Po kolejnych 2 miesiącach roślinki przesadzamy do większych doniczek i trzymamy w temperaturze 12-16 stopni. Szczególnie uważamy na wystąpienie grzybów i natychmiast usuwamy chore rośliny.

Specyfika

Przy kupowaniu rośliny zwracamy bardzo uwagę na ilość pąków ukrytych pod liśćmi.

Porada

Nie obcinamy liści ani kwiatów, tylko odrywamy je od bulwy wykręcając przy samej nasadzie. Pozostawione resztki na pewno uległyby zgniciu.

Zobacz także:  Echinokaktus (Echinocactus)

Studio Florystyczne Green-Line

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA