Cyklamen perski (Cyklamen persicum)
REKLAMA
REKLAMA
Oprócz roślin doniczkowych w standardowych dużych rozmiarach dostępne są miniaturki w tej samej skali barw. Cyklameny uprawiane są też na kwiaty cięte.
REKLAMA
Stanowisko
Zalecane jest stanowisko jasne i chłodne, od niego zależy trwałość kwiatów i pomyślny rozwój rośliny. Do końca okresu kwitnienia najodpowiedniejsze jest stanowisko przy jasnym oknie, ale bez bezpośredniego słońca. Zaleca się temperaturę od 10 do 15 stopni Celsjusza. Po zakończeniu kwitnienia można zadołować roślinę w ogrodzie w półcienistym i chłodnym miejscu. Po przesadzeniu zapewniamy warunki wymienione uprzednio.
Zobacz także: Echinopsis (Echinopsis)
Podlewanie
Roślina preferuje podłoże bez zastoin wody, umiarkowanie wilgotne do wilgotnego. Nie lejemy wody na bulwę ani do środka rośliny. Najlepiej lać wodę na podstawkę. Przed następnym podlewaniem sprawdzamy podłoże palcem – powinno nieco obeschnąć. Od początku lipca podlewamy coraz oszczędniej i pozwalamy roślinie zwiędnąć. Bulwę przetrzymujemy w suchym podłożu do września. Od chwili wznowienia wzrostu po przesadzeniu powoli zwiększamy podlewanie proporcjonalnie do przyrostów, aż dojdziemy do poziomu opisanego uprzednio.
Zobacz także: Lantana zmienna
Nawożenie
Raz na tydzień w czasie kwitnienia nawozem do roślin kwitnących, później coraz rzadziej. Od zwiędnięcia rośliny do momentu przesadzenia bulwy nie nawozimy, później do kwitnienia co 14 dni.
Przesadzanie
We wrześniu wyjmujemy bulwę z doniczki, oczyszczamy z ziemi i resztek roślinnych, po czym umieszczamy do połowy wysokości w ziemi dla roślin kwitnących. Wybieramy raczej glinianą doniczkę.
Zobacz także: Mandevilla – modna roślina tarasowa
Ochrona roślin
Może wystąpić roztocz truskawkowy, mszyce, wciornastki, zgnilizna bakteryjna, oprzędziki, więdnięcie, szara pleśń i mączniak.
Rozmnażanie
Pozostawiamy fachowcom. Główna pora siewu przypada na okres od października do grudnia. Nasiona przykrywamy warstwą ziemi grubości ok. 0,5 cm, a miskę wysiewną ciemną pokrywą – nasiona kiełkują tylko w ciemności. Powinny wykiełkować po 3-6 tygodniach w temperaturze 18 stopni Celsjusza. Siewki przepikowujemy po 3 miesiącach do niewielkich doniczek i trzymamy w temperaturze 18-20 stopni Celsjusza. Po kolejnych 2 miesiącach roślinki przesadzamy do większych doniczek i trzymamy w temperaturze 12-16 stopni. Szczególnie uważamy na wystąpienie grzybów i natychmiast usuwamy chore rośliny.
Specyfika
Przy kupowaniu rośliny zwracamy bardzo uwagę na ilość pąków ukrytych pod liśćmi.
Porada
Nie obcinamy liści ani kwiatów, tylko odrywamy je od bulwy wykręcając przy samej nasadzie. Pozostawione resztki na pewno uległyby zgniciu.
Zobacz także: Echinokaktus (Echinocactus)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.