Jak zapewnić roślinom odpowiednią ilość substancji pokarmowych
REKLAMA
REKLAMA
Pierwiastki
Wiele roślin doniczkowych nie jest w stanie prawidłowo rozwijać się, jeżeli nie dostarczy się im z zewnątrz odpowiednich substancji pokarmowych. W warunkach naturalnych rośliny pobierają je z podłoża, które jest bogate w przeróżne pierwiastki. Jednak w domu, gdzie środowisko rośliny ogranicza się do doniczki, zasoby te po pewnym czasie po prostu wyczerpują się, co przecież nie powinno nikogo dziwić. Tymczasem warto pamiętać, że roślina, by mogła się prawidłowo rozwijać, musi mieć dostęp do następujących „pokarmów”:
REKLAMA
- azotu (N),
- fosforu (P),
- potasu (K),
- wapnia (Ca),
- magnezu (Mg),
- siarki (S),
- żelaza (Fe).
Zobacz także: Co zrobić aby kaktusy zakwitły
Nawożenie
Jeżeli chcemy, by nasze rośliny miały zapewnione optymalne warunki, nie powinniśmy zapominać o nawożeniu ich gleby. Szczególnie ważne jest to w czasie najintensywniejszego wzrostu rośliny, czyli w okresie od marca do sierpnia. Wówczas to nie powinniśmy zapominać o dostarczeniu naszym „zielonym podopiecznym” odpowiednich substancji pokarmowych. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne mieszanki nawozowe, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym czy kwiaciarni. Najlepiej jest poradzić się osoby sprzedającej, która powinna wiedzieć, który preparat będzie najodpowiedniejszy dla naszej rośliny. Przez resztę miesięcy nawożenie nie jest już tak niezbędne, co nie znaczy, że możemy o nim zapomnieć.
Trzeba pamiętać – nawożenie jest związane z odczynem i zasoleniem gleby:
- większość roślin doniczkowych potrzebuje gleby o odczynie kwaśnym [ph 5,5-6,5];
- gleba o odczynie obojętnym ma [ph 7];
- niektóre rośliny wymagają gleby o odczynie zasadowym, np. hortensje [ph 3,5-4,5].
Nie można jednak przesadzać z nawożeniem, gdyż może do doprowadzić do obumarcia rośliny, z powodu:
- nadmiernego zasolenia gleby;
- zbyt duża ilość nawozu uniemożliwia roślinie pobieranie wody i substancji pokarmowych z gleby.
Jeżeli mamy nową roślinę, to nie powinniśmy jej nawozić. W jej doniczce znajduje się odpowiednia ilość substancji pokarmowych. Nie zapominajmy o tym.
Zobacz także: Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin doniczkowych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.