REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapewnić roślinom odpowiednią ilość substancji pokarmowych

Magdalena Pytkowska
Rośliny.
Rośliny.

REKLAMA

REKLAMA

Niektórym roślinom nie wystarcza właściwa temperatura czy odpowiednie podlewanie… mając nawet to zapewnione i tak marnieją. Jak temu zaradzić?

Pierwiastki

Wiele roślin doniczkowych nie jest w stanie prawidłowo rozwijać się, jeżeli nie dostarczy się im z zewnątrz odpowiednich substancji pokarmowych. W warunkach naturalnych rośliny pobierają je z podłoża, które jest bogate w przeróżne pierwiastki. Jednak w domu, gdzie środowisko rośliny ogranicza się do doniczki, zasoby te po pewnym czasie po prostu wyczerpują się, co przecież nie powinno nikogo dziwić. Tymczasem warto pamiętać, że roślina, by mogła się prawidłowo rozwijać, musi mieć dostęp do następujących „pokarmów”:

REKLAMA

  • azotu (N),
  • fosforu (P),
  • potasu (K),
  • wapnia (Ca),
  • magnezu (Mg),
  • siarki (S),
  • żelaza (Fe).

Zobacz także: Co zrobić aby kaktusy zakwitły

Nawożenie

Jeżeli chcemy, by nasze rośliny miały zapewnione optymalne warunki, nie powinniśmy zapominać o nawożeniu ich gleby. Szczególnie ważne jest to w czasie najintensywniejszego wzrostu rośliny, czyli w okresie od marca do sierpnia. Wówczas to nie powinniśmy zapominać o dostarczeniu naszym „zielonym podopiecznym” odpowiednich substancji pokarmowych. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalne mieszanki nawozowe, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym czy kwiaciarni. Najlepiej jest poradzić się osoby sprzedającej, która powinna wiedzieć, który preparat będzie najodpowiedniejszy dla naszej rośliny. Przez resztę miesięcy nawożenie nie jest już tak niezbędne, co nie znaczy, że możemy o nim zapomnieć.

Trzeba pamiętać – nawożenie jest związane z odczynem i zasoleniem gleby:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • większość roślin doniczkowych potrzebuje gleby o odczynie kwaśnym [ph 5,5-6,5];
  • gleba o odczynie obojętnym ma [ph 7];
  • niektóre rośliny wymagają gleby o odczynie zasadowym, np. hortensje [ph 3,5-4,5].

Nie można jednak przesadzać z nawożeniem, gdyż może do doprowadzić do obumarcia rośliny, z powodu:

  • nadmiernego zasolenia gleby;
  • zbyt duża ilość nawozu uniemożliwia roślinie pobieranie wody i substancji pokarmowych z gleby.

Jeżeli mamy nową roślinę, to nie powinniśmy jej nawozić. W jej doniczce znajduje się odpowiednia ilość substancji pokarmowych. Nie zapominajmy o tym.

Zobacz także: Jaka temperatura i wilgotność powietrza są optymalne dla roślin doniczkowych

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Takich okazji długo nie będzie: jeśli kupować mieszkanie, to właśnie teraz, na rynku wtórnym

Coraz więcej okazji na kupno mieszkania do niższej niż rynkowa cenie. Ale tylko na rynku wtórnym i właśnie teraz. Czas na okazje szybko się skończy, a ceny używanych mieszkań znów dorównają tym u deweloperów.

Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. [PROJEKT USTAWY]

Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. Do uzgodnień trafił projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcą jest resort rozwoju i technologii.

Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

REKLAMA

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

REKLAMA

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

REKLAMA