REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rola światła w rozwoju roślin

Adrianne Mazurek
Kwiaty doniczkowe.
Kwiaty doniczkowe.

REKLAMA

REKLAMA

To ono decyduje o wyglądzie i żywotności roślin. Dzięki odpowiedniej ilości światła możemy sprawić, by nasze kwiaty wyglądały pięknie i ciągle się rozwijały. Sprawdź, jak wielka jest rola światła w życiu roślin i jak możesz im pomóc w pozyskiwaniu życiodajnej energii!

Ilość światła, jaka dociera do roślin przez okna mieszkania, jest o wiele mniejsza niż ta, która dociera do roślin rosnących na zewnątrz. Możemy wysnuć zatem wniosek, że najlepiej będą rosły w mieszkaniu rośliny, które w warunkach naturalnych rosną w miejscach cienistych. Istotnie, kwiaty np. z poszycia lasu rozwijają się o wiele lepiej w mieszkaniu niż kwiaty z rejonów tropikalnych. Do grupy roślin lubiących miejsca cieniste możemy zaliczyć difenbachie, skrzydłokwiaty, aspidistra, część paproci oraz fatsje.

REKLAMA

Zobacz także: Choroby niepasożytnicze kwiatów

Wynikiem słabego oświetlenia jest wyczerpanie substancji zapasowych rośliny. Wtedy kwiaty zazwyczaj przestają rosnąć, a jeśli rosną to odległości między liśćmi są coraz większe, a same liście stają się przeźroczysto-zielone. Natomiast pod wpływem zbyt dużego oświetlenia rozpada się chlorofil powodując podobne objawy do tych wynikających z niedoboru światła. Z czasem na liściach pojawiają się ciemne plamy, które zasychają i wykruszają się, a w następstwie tego całe liście zaczynają zasychać i odpadać. Nadmiar światła szczególnie źle znoszą rośliny cieniolubne.

Po czym poznać rośliny cieniolubne

Liście i tonacja zieleni mówią bardzo dużo o upodobaniach rośliny. Kwiaty, które najlepiej rozwijają się w miejscach słabo oświetlonych rozpoznamy po liściach skórzastych, lecz o ograniczonym wzroście (np. fikusy, draceny). Możemy także rozpoznać rośliny miejsc cienistych po tonacji zieleni. Rośliny o ciemnozielonych liściach lepiej rosną w miejscach o rozproszonym świetle. Gatunki wielobarwne wymagają natomiast dobrego oświetlenia, ale światłem rozproszonym.

Zobacz także: Źródła infekcji roślin

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po czym poznać rośliny światłolubne

Podobnie do roślin z miejsc cienistych, kwiaty światłolubne także poznać możemy po fakturze liści oraz tonacji zieleni. Gatunki o jasnym odcieniu zieleni zaliczyć możemy niewątpliwie do kategorii roślin wymagających dobrego oświetlenia. Liście tych kwiatów są skórzane i często pokryte krótkimi włoskami. Ilość liści jest zredukowana lub zamienione są na kolce (np. kaktusy).

Werandowanie roślin

Aby uniknąć niedoboru światła w okresie letnim można wynieść roślinę na werandę lub wystawić ją na balkon. Często jednak tak raptowna zmiana oświetlenia może tylko pogorszyć stan naszego kwiatu. Dodatkowo, jeśli roślina przeżyje szok świetlny, na jaki ją wystawimy w lecie, będzie miała ogromne problemy po powrocie do mieszkania wraz ze zbliżającą się jesienią. Jednak pewnym roślinom „werandowanie” bardzo pomaga w rozwoju. Do tej grupy możemy zaliczyć: męczennice, kloniki, fatsje oraz azalie. Nie powinno się wystawiać figowców, ponieważ zrzucają one bardzo dużo liści przy takiej zmianie.

Rośliny zimą

REKLAMA

Zima to szczególnie trudny okres dla naszych kwiatów. Nie tylko ze względu na o wiele bardziej suche powietrze i ogrzewanie, ale także ze względu na niedobór światła. Krótszy dzień daje roślinom o wiele mniej światła, a w związku z tym nie nadążają one z procesem fotosyntezy. Wysoka temperatura w mieszkaniu wymusza na nich przyśpieszone tempo spalania substancji nieodzownych do życia, rośliny wykorzystują więc swoje zapasy. Efektem jest głód fizjologiczny, na który nasze kwiaty są narażone zimą.

Aby im pomóc możemy doświetlać je po zapadnięciu zmroku przez 2-3 godziny. Najlepsze do tego będą lampy sodowe, rtęciowe i fluorescencyjne, które dają białe światło. Pamiętajmy, aby nie używać lamp żarowych, które mogą poparzyć roślinę. Można także wynieść roślinę do chłodnego i jasnego pomieszczenia – chłód spowolni procesy życiowe i pomoże odzyskać naszemu kwiatu równowagę.

Polecamy: Jak ustawić rośliny w mieszkaniu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA