REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o trawnik latem?

Trawnik. Fot. Fotolia
Trawnik. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dbanie o trawnik latem nie musi być trudne. Wystarczy pamiętać o odpowiednim podlewaniu, koszeniu, odchwaszczaniu i nawożeniu. Przeczytaj, jak dbać o trawnik latem.

Latem trawnik narażony jest na wysokie temperatury, suszę oraz intensywne promienie słoneczne. Jednak odpowiednio podlewany i nawożony rośnie bardzo szybko.

REKLAMA

Zobacz także: Trawnik z rolki czy z wysiewu?

Podlewanie trawnika

Latem, gdy średnia temperatury przekracza 25oC trawnik potrzebuje dużej ilości wody. Jej brak może przyczynić się do rozwoju kolonii mrówek oraz do przesychania trawy, zwłaszcza tej młodej. Należy pamiętać, że podczas deszczowego lata nadmierna wilgotność może powodować rozwój mchu i choroby grzybowe. Ilość wody jaką trawnik potrzebuje latem to 20–30 litrów wody na 1 m2 tygodniowo. W czasie suchszych tygodni należy podwoić ilość wody. Polecamy podlewać rzadziej ale obficiej, najlepiej rano, kiedy parowanie jest najmniejsze.

Koszenie trawnika

Podczas lata należy pamiętać o odpowiednim i regularnym koszeniu trawnika. Trawę Należy ścinać nie więcej niż 1/3–1/2 wysokości źdźbeł. Zbyt krótki koszenie odsłania delikatne części trawy i naraża ją na przypalenie przez promienie słoneczne. Dodatkowo pamiętajmy o naostrzeniu noży kosiarki. Tępy nóż poszarpie źdźbła trawy, które mogą zasychać na końcach. Dobrą porą dnia na koszenie trawnika jest ranek albo wieczór, liście są wtedy sprężyste i łatwiej je przycinać.

Zobacz także: Jak kosić trawnik?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odchwaszczanie trawnika

Dbając o trawnik należy pamiętać również o odchwaszczaniu. W przypadku młodego trawnika wystarczy jedynie regularnie go kosić, zapobiegnie to wzrostowi chwastów. Natomiast kilkuletni trawnik może być odchwaszczany ręcznie lub za pomocą herbicydów, które nie niszczą trawy. Najlepiej je dozować w bezwietrzne i bezdeszczowe dni uprzednio zabezpieczając rośliny na sąsiednich rabatach.

Nawożenie trawnika

Latem warto też również zwrócić uwagę na nawożenie trawnika. Szybko i zdrowo rosnący trawnik potrzebuje nawożenia w postaci nawozów mineralnych. Jego stosowanie jest zależne od ich działania. Nawóz wolno działający zaleca się tylko raz – najlepiej wiosną. Pozostałe, bardziej popularne środki takie jak saletra albo pełnoskładnikowy nawóz mineralny można aplikować kilkakrotnie co 4–6 tygodni. Trawnik najlepiej jest nawozić zaraz po jego skoszeniu. Nawóz rozsypujemy równo na całej powierzchni trawnika, a następnie podlewy, aby spłukać go z trawy. Należy pamiętać o stosowaniu dawek zamieszczonych na etykiecie preparatu. Przenawożenie może spowodować osłabienie trawy oraz jej nadmierny przyrost.

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Żeby cieszyć się pięknym trawnikiem latem wystarczy pamiętać o prawidłowym jego podlewaniu, koszeniu, odchwaszczaniu i nawożeniu. Dzięki temu nasz trawnik będzie szybko rósł i zachowa zdrowy, zielony kolor przez długi czas.

Zobacz także: Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

REKLAMA

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

REKLAMA

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA