Jak zregenerować trawnik po zimie?
REKLAMA
REKLAMA
Po pierwsze wygrabiamy
REKLAMA
Zaraz po stopnieniu śniegu, kiedy grunt rozmarznie, rozpoczynamy od grabienia. Do grabienia najlepiej użyć grabi wachlarzowych (tzw. miotłograbi). Grabimy na krzyż, aby dokładnie wygrabić stare, suche źdźbła, które zostały po zimie i obumarłe resztki roślin i inne zanieczyszczenia mogące być siedliskiem chorób i szkodników.
Zobacz także: Efektowne i modne trawy ozdobne
Wertykulacja
Po dokładnym wygrabieniu trawy przeprowadzamy wertykulację polegającą na nacinaniu darni. Ma ona na celu usunięcie resztek starej, martwej darni, przypominającej filc oraz pobudzanie trawy do krzewienia się. W warstwie filcu mogą rozwijać się grzyby i bakterie chorobotwórcze. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą wertykulatora mechanicznego dostępnego w wielu wersjach w sprzedaży lub specjalnych grabi o ostrych zębach.
Aeracja, czyli powietrze w glebie
Zabieg polega na wykonaniu otworów bądź szczelin w podłożu, w strefie rozwoju korzeni traw. Dzięki temu poprawia się wymiana powietrza w glebie, zwiększa się wnikanie wody i skuteczniejsze jest działanie nawozów. Aeracja pobudza trawę do rozwoju, zwiększa masę korzeni, trawnik staje się bardziej elastyczny i odporny na deptanie, zwiększają się jego zdolności regeneracyjne. Zabieg wykonuje się specjalnymi narzędziami lub maszynami, tzw. aeratorami. Na małych powierzchniach można też ponakłuwać trawnik widłami.
Wałowanie
Przed wygrabianiem i napowietrzaniem trawnika, może okazać się konieczne jego zwałowanie. Dotyczy to trawników, u których darń została poodrywana przez niskie temperatury od podłoża. Wałowanie wykonuje się przy pomocy walca ogrodowego. Wałowanie dociska darń do podłoża, co zapewnia jej dostęp do wody i zapobiega wypadaniu fragmentów trawnika.
Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu?
Dosiewanie
REKLAMA
Jeśli na powierzchni trawnika powstały łyse plamy, możemy (po wcześniejszym spulchnieniu gleby) obsiać je nowymi nasionami. W sprzedaży dostępne są specjalne mieszanki regeneracyjne dla trawników. Nawozimy dopiero po pojawieniu się młodych przyrostów trawy lub po pierwszym koszeniu.
Zimą, na skutek długo utrzymującej się pokrywy śnieżnej, wczesną wiosną wytwarza się tzw. pleśń śniegowa. Ten biały nalot grzybni szczególnie widać podczas dużej wilgotności. Pleśni można się pozbyć całkowicie wykonując koszenie kosiarką ustawioną na najniższe koszenie.
REKLAMA
REKLAMA