Problemy z trawnikiem – mech, skrzyp, pies, susza
REKLAMA
REKLAMA
Co zrobić po okresie suszy?
Często przy wysokich temperaturach i silnym nasłonecznieniu wystarczy pozostawić trawnik na kilka dni bez nawadniania, aby zmienił kolor na żółtawy i wysechł. Czy to koniec dla trawy?
REKLAMA
Susze najczęściej powodują tylko zahamowanie wzrostu trawy. Należy wtedy przez dłuższy czas obficie zraszać trawnik i dopiero, gdy zacznie się zazieleniać, zaczynamy kosić go niezbyt nisko. Następnie zasilamy odpowiednią dawką nawozów azotowych. Jeśli jednak trawa jest zupełnie wysuszona, trzeba niestety zregenerować trawnik – wysiać świeże nasiona lub mieszanki regeneracyjne w miejscach największych ubytków.
Jak zwalczać mech?
Mech pojawia się, jeśli gleba jest nadmiernie wilgotna, uboga w wapń (zakwaszona), zbita i słabo napowietrzona. Najczęściej występuje na trawnikach znajdujących się w miejscach stale zacienionych.
Zobacz także: Żywopłot na suchej glebie – jakie iglaki wybrać?
Pierwszym zabiegiem powinno być gruntowne napowietrzenie gleby (aeracja) – zbitą darń wygrabiamy ostrymi grabiami, a następnie nakłuwamy widłami lub różnego rodzaju aeratorami. Trzeba sprawdzić też, czy w miejscach, gdzie rośnie mech nie zbiera się woda i czy ma ona właściwy odpływ. Kolejnym krokiem jest zwapnowanie trawnika. W sprzedaży dostępne są specjalne nawozy do zasilania trawników wapnem. W niektórych przypadkach skutecznym sposobem na mech może być przykrycie go 2 cm warstwą piasku. Trawie to tylko pomoże, a mech zacznie zanikać. W miejscach bardzo zacienionych należy stosować mieszanki traw odpornych na zacienienie lub zrezygnować z trawy na rzecz cieniolubnych roślin okrywowych.
Wszelkie chemiczne preparaty do zwalczania mchu są skuteczne na krótko i przy dużym stężeniu, co z kolei może zaszkodzić trawie.
Problemy z psim moczem
Trawnikowi najbardziej zagrażają suczki. W ulubionych miejscach, które najczęściej wielokrotnie odwiedzają mogą gromadzić się w podłożu sole szkodzące trawie. W tych miejscach źdźbła żółkną i brązowieją. Najlepszym wyjściem jest częste zraszanie trawnika wodą, co spowoduje rozcieńczenie psiego moczu i wniknięcie w głębsze warstwy gleby. Jeśli jednak trawa została już „wypalona”, trzeba wysiać świeże nasiona lub przenieść kawałek darni z innego miejsca.
Zobacz także: Jak ekspresowo wykonać trawnik?
Co poradzić na skrzyp?
Skrzypy mogą pojawić się na trawnikach zaniedbanych, gdzie darń jest rzadka, nierównomierna. Lubią ubogie, kwaśne gleby. Najlepsze wyjście dla takich trawników to wapnowanie. Do tego celu można zastosować wapno ogrodnicze lub kredę w odpowiednich dawkach. Warto też zasilić podłoże azotem i zwałować trawnik. Można też zastosować preparaty chemiczne do zwalczania skrzypu dostępne w punktach sprzedaży. Najlepiej stosować je wczesną wiosną lub latem – w lipcu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA