Trawnik wizytówką Twojego domu
REKLAMA
REKLAMA
Wysiew trawy nie jest taki oczywisty jak może się to wydawać. Normy wysiewu na metr kwadratowy są różne. Zależy od tego jaki rodzaj trawnika mamy i jaki posiadamy gatunek wysiewanej trawy. Wahają się one w granicach 8–30 g na 1 m2. Standardowe mieszanki trawnikowe zaleca się wysiewać w ilości 20 g na 1 m2. Jeżeli naszym celem jest utrzymanie trawnika przez kilka lat używajmy traw stałych: kostrzewy, mietlicy czy wiechliny. Trawnik z rajgrasu angielskiego już po miesiącu będzie cieszył nasze oko – rośnie bardzo szybko, lecz po roku czy dwóch latach, zaczyna zanikać.
REKLAMA
Zobacz także: Jakie krzewy posadzić przy placu zabaw?
REKLAMA
Koszenie trawnika zależy od jego rodzaju, jednak nie powinna być większa niż 10 cm. Zbyt wysokie koszenie grozi wyparciem traw szlachetnych przez trawy pospolite i chwasty. Można do niego dopuścić przy pierwszym koszeniu lub wtedy gdy trawnik jest zaniedbany lub gdy znajduje się na nierównym podłożu. Zbyt niskie koszenie może za to spowodować wysychanie trawnika, pojawienie się niektórych chorób grzybowych czy mchu, a także uszkodzenie noża kosiarki.
Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy najszybciej rosnąca trawa osiągnie wysokość: 6–10 cm wykonując je wysoko: na 3,5/4/5/8 cm w zależności od typu trawnika (dotyczy to również drugiego koszenia). Dopiero następne możemy wykonać niżej. Pamiętajmy również o dobrym naostrzeniu noża do pierwszego koszenia.
Zobacz także: Jakie rośliny mogą zniechęcić zapachem?
Podlewanie trawnika jest bardzo ważne szczególnie wiosną. Metr kwadratowy potrzebuje od 2 do 4 litrów wody. Sucha trawa już po paru dniach zmienia odcień i traci swoją sztywność. Trawnik najlepiej nawadniać, gdy jego suchość osiągnie 3 cm w głąb gleby, dawkami nie większymi niż 5 litrów wody na m2 w ciągu godziny. Przy podlewaniu gleba powinna być zwilżona na głębokość około 10–15 cm. Gwarantuje to właściwy rozwój systemu korzeniowego traw na większej głębokości.
REKLAMA
REKLAMA