Jak uchronić trawnik przed chwastami?
REKLAMA
REKLAMA
Pielęgnacja i profilaktyka
REKLAMA
Gdy chwasty, czyli dziko rosnące rośliny, trafią na źle pielęgnowany i słabo odżywiony trawnik mogą stać się sporym problemem. Ekspansywne chwasty mogą w szybkim czasie zarosnąć niemal całą powierzchnię trawnika. W walce z chwastami najważniejsza jest profilaktyka. Oznacza to, że trzeba stale dbać o dobrą kondycję trawy – pamiętać o terminach nawożenia, koszenia, a pojawiające się pojedyncze chwasty usuwać ręcznie. Gdy jednak chwastów jest tak wiele, ze ręczne usuwanie nie pomoże trzeba sięgnąć po środki chemiczne, które je zwalczą. Należy jednak pamiętać, że środki chemiczne są zagrożeniem dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska. Stosujmy je ostrożnie i tylko wtedy, gdy nie ma już innej rady.
O czym trzeba pamiętać przy stosowaniu herbicydów?
Z botanicznego punktu widzenia gatunki traw używane na trawniki są roślinami należącymi do gromady jednoliściennych. Dlatego do zwalczania chwastów musimy używać jedynie środków selektywnych – zwalczających rośliny dwuliścienne. Takimi środkami, dostępnymi w sprzedaży, są np. Mniszek i Starane. Warto zawsze dokładnie przeczytać etykietę na opakowaniu herbicydu i zapoznać się z jego przeznaczeniem. Pozwoli to lepiej dobrać środek do występujących na naszym trawniku chwastów. Nawet dobrze dobrane środki, które są zastosowane w nadmiarze mogą uszkodzić trawnik, dlatego należy stosować zalecane dawki odpowiednich środków.
Zobacz także: Jak pielęgnować rośliny cebulowe wiosną?
Mech na trawniku
Jest często pojawiającym się i niechcianym „dodatkiem” do trawnika. Mchy rozwijają się najczęściej w półcieniu i cieniu, na zbitym i nieprzepuszczalnym podłożu, o kwaśnym odczynie. Najprostszym zabiegiem, który ogranicza rozwój mchu, jest wapnowanie. Pomocne może być też częste napowietrzanie (aeracja i wertykulacja) i piaskowanie trawnika.
Zobacz także: Jak przycinać tamaryszki?
REKLAMA
REKLAMA