Jak wybierać sadzonki winorośli?
REKLAMA
REKLAMA
Amatorska uprawa winorośli wciąż zyskuje na popularności. Niektóre z tysięcy odmian można z powodzeniem uprawiać także w naszym klimacie. Wystarczy skupić się na wyborze sadzonek odpowiednich odmian – odpornych na mrozy i nietrudnych w uprawie.
REKLAMA
Wybór sadzonek
REKLAMA
Warto poświęcić czas na wybór odpowiedniej sadzonki, gdyż ze słabej, przypadkowo kupionej nie powstanie pełnowartościowy krzew. Do uprawy amatorskiej najlepiej wybierać sadzonki w wydłużonych, wysokich pojemnikach. Długi trzon korzeniowy (ok. 30 cm) pozwala na głębokie posadzenie krzewu i znacznie zwiększa jego odporność na suszę. Długie sadzonki, w specjalnych pojemnikach są nieco droższe, ale można je sadzić nie tylko wiosną lub jesienią, lecz także w okresie letnim. Do większych winnic wybiera się długie sadzonki zdrewniałe z gołym korzeniem (bez pojemnika), które wysadza się tylko w okresie spoczynku (od października do końca kwietnia).
Jeśli wybieramy sadzonki krótkie (w zwykłych doniczkach), starajmy się wybierać tylko dobrze wyrośnięte, o zdrewniałych przyrostach do długości około 40 cm. Nie należy kupować sadzonek niewyrośniętych, o niezdrewniałych, zielonych pędach. Bardziej wartościowe są sadzonki szczepione na podkładce – są odporniejsze na mróz, choroby i szkodniki.
Zobacz także: Jak praktycznie komponować rośliny w ogrodzie?
Sadzenie
W czasie sadzenia miejsce szczepienia należy umieścić około 2–3 cm pod ziemią. Na zimę natomiast całą roślinę powinno się okryć kopczykiem ziemi o wysokości około 30 cm. Dołek na sadzonkę powinien być nieco głębszy, by na dnie usypać kopczyk lepszej ziemi, na którym rozkłada się korzenie. W przypadku jesiennego sadzenia sadzonek można ich nie podlewać i nie przycinać, a jedynie okryć kopczykiem na zimę. Cięcie wykonujemy wczesną wiosną.
Zobacz także: Jak stworzyć ogród pełen zapachów?
REKLAMA
REKLAMA