REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uchronić rośliny przed wczesnowiosennymi przymrozkami?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Na przełomie lutego i marca wzrasta ryzyko przemarznięcia wielu roślin.
Na przełomie lutego i marca wzrasta ryzyko przemarznięcia wielu roślin.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na przełomie lutego i marca wzrasta ryzyko przemarznięcia wielu roślin. Groźny jest czas zaraz po roztopach. Temperatura, która utrzymuje się przez kilka dni powyżej 8–10ºC, powoduje, że korzenie zaczynają pobierać wodę i transportować ją do nadziemnych części roślin. Niewielki mróz nocą może zniszczyć wtedy tkanki roślin, bo stworzy w nich kryształki lodu. Do okrycia roślin najkorzystniej jest użyć tzw. agrowłókniny ogrodniczej.

Czym osłaniać?

REKLAMA

W czasie ciepłych, słonecznych dni na przedwiośniu sok w komórkach roślin staje się bardziej wodnisty i w czasie nocnych przymrozków jest narażony na zamarznięcie. Tkanki zostają wtedy zniszczone, a fragmenty roślin zamierają. Najczęściej do okrycia roślin używa się juty, stroiszu lub słomy. Jednak użycie tych materiałów jest raczej pracochłonne i nie zawsze wygodne. Najkorzystniej jest użyć tzw. agrowłókniny ogrodniczej. Jest to lekka tkanina ze sztucznego włókna o porowatej strukturze, która przepuszcza wodę i powietrze. Produkowane jest w kolorze białym i czarnym. Biała agrowłóknina służy głównie do ochrony roślin przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Skutecznie osłania rośliny przed kilkustopniowymi przymrozkami. Oprócz powietrza i wody przepuszcza ona także światło. Dzięki temu można osłaniać nią młode rośliny i rozsady przed palącym słońcem. Zjawisko wczesnowiosennego przemarzania zachodzi zarówno w tkankach krzewów, jak i bylin, warzyw i roślin jednorocznych. Rośliny te, wcześnie wysiane są narażone na niebezpieczeństwo przymrozków do połowy maja.

Zobacz także: Jak przycinać tamaryszki?

Jaki zabezpieczyć rośliny?

Większe krzewy owija się białą agrowłókniną luźno od góry i od dołu mocuje się osłonę sznurkiem. Niskie rośliny na zagonach okrywa się płasko i przysypuje się brzegi włókniny ziemią ze wszystkich stron. Czarną agrowłókninę wykorzystuje się do wyściełania powierzchni pomiędzy i pod roślinami. Dzięki temu szybciej nagrzewa się gleba, ogranicza się parowanie wody i rozwój chwastów. Zastosowanie czarnej agrowłókniny poprawia też warunki wzrostu szczególnie gatunków wrażliwych na temperaturę podłożą, np. warzyw – ogórków, dyń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak łatwo rozmnożyć popularne krzewy ogrodowe?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

REKLAMA

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

Jak inwestować w nieruchomości?

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

REKLAMA

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

Czy rzeczywiście częściej decydujemy się na mieszkanie na obrzeżach miasta?

Czy nabywcy mieszkań rzeczywiście częściej szukają nieruchomości na obrzeżach miast albo na przedmieściach? O ile są one tańsze od podobnych mieszkań sprzedawanych w centralnych dzielnicach miast?

REKLAMA