REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakładanie trawnika krok po kroku

Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów.
Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów.

REKLAMA

REKLAMA

Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów. W prywatnych ogrodach często zajmuje przeważającą część przestrzeni, dlatego też powinien być zadbany, by godnie reprezentować naszą działkę. Istnieje kilka podstawowych reguł, o których powinniśmy pamiętać przy zakładaniu i pielęgnacji trawnika.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek robót, musimy wybrać odpowiednią mieszankę traw. Do ogrodów przydomowych, w zależności od potrzeb właściciela, odpowiednie będą mieszanki: uniwersalne, sportowe i rekreacyjne, a dla ogrodów rustykalnych (wiejskich), mieszanki kwiatowo-łąkowe.

REKLAMA

Jak przygotować podłoże

Mając już wybrany odpowiedni gatunek trawy, przystępujemy do robót ziemnych polegających na przygotowaniu podłoża. Zaczynamy od wyrównania terenu. Powierzchnie trawiaste zdecydowanie najlepiej prezentują się na równych terenach. Jeżeli na podłożu naszej działki często zalega woda po większych opadach, należy zainwestować w system drenarski (zajmują się tym wyspecjalizowane firmy). Kolejną czynnością jest przekopanie gleby, by rośliny miały dobry dostęp do wody i powietrza. Na niewielkich terenach prace te wykonujemy ręcznie, na większych należy zaopatrzyć się w glebogryzarkę lub zatrudnić kogoś do pomocy. Tak przygotowana gleba wymaga teraz oczyszczenia z niepożądanych obiektów (kamieni, korzeni) i chwastów. Odpowiednią czynnością jest także polepszenie składu gleby, miedzy innymi poprzez dodanie warstwy torfu lub ziemi kompostowej. Tak przygotowana gleba jest dobrą podstawą pod piękny trawnik.

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Jaki sposób zakładania trawnika wybrać

REKLAMA

Teraz należy zastanowić się nad sposobem zakładania trawnika. Jeżeli nie oczekujemy natychmiastowych efektów, możemy zdecydować się na siew nasion. Najlepszym terminem siewu jest kwiecień i maj oraz sierpień i wrzesień. Gleba powinna być wilgotna. Przed siewem należy dodatkowo rozbić grudki ziemi na niewielkiej głębokości. Nasiona wysiewać możemy ręcznie, sypiąc ziarna bezpośrednio na glebę. Po skończeniu przykrywamy je niewielką warstwą gleby. Na koniec ubijamy ją walcem. Jeśli go nie posiadamy możemy użyć własnych nóg. Należy pamiętać także o podlaniu naszego przyszłego trawnika rozproszonym strumieniem wody.

Drugim rozwiązaniem jest założenie gotowej murawy. Trawnik z rolki to coraz bardziej rozpowszechniona w Polsce metoda. Niestety jeszcze dość droga. Jej zaletą jest to, że oszczędza czas i wymaga mniej wysiłku, choć postępowanie dotyczące przygotowania podłoża niczym się nie różni od tego dotyczącego przygotowania pod siew nasion. Później to tylko kwestia precyzyjnego ułożenia trawnika przy pomocy poziomic i desek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak pielęgnować trawnik

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika należy między innymi podlewanie. Zapotrzebowanie traw na wodę jest bardzo wysokie. Najbardziej potrzebują jej w okresie wiosennym. Dawkowanie wody należy dostosować do warunków klimatycznych oraz do rodzaju gleby, na której rośnie trawa.

By nasza trawa zachwycała, nie zapomnijmy o nawożeniu. Wykonujemy je 3–4 razy na sezon, najlepiej zaraz po koszeniu na suchą trawę. Należy głównie stosować preparaty wieloskładnikowe zawierające przede wszystkim azot, fosfor, potas, wapń i magnez. Jeśli posiadamy gnojówkę, obornik czy nawet torf, również możemy je wykorzystać dla polepszenia stanu trawy. Niestety nieprzyjemny zapach skłania właścicieli ogrodów do stosowania raczej nawozów sztucznych.

Jak pobudzić trawę do wzrostu

REKLAMA

Aby pobudzić trawę do krzewienia, głównie wiosną należy przeprowadzić zabiegi areacji lub wertykulacji. Areacja polega na nakłuwaniu wierzchniej warstwy gleby. Wertykulacja to zabieg rozcinania wierzchniej warstwy gleby przy pomocy noży. Obie techniki prowadzą do rozluźnienia podłoża, co wpływa korzystnie na trawę.

Wapnując trawę od czasu do czasu, również wpływamy pozytywnie na jej stan - polepszamy jej wzrost i odkwaszamy glebę. Dodatkowo ułatwia to pozbycie się skrzypów i mchów mogących inwazyjnie „wkroczyć” na nasz trawnik.

Zobacz także: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Jednym z najważniejszych i najbardziej pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych jest koszenie trawnika.Częstotliwość koszenia zależy od szybkości wzrostu trawy. Najczęściej zabieg ten wykonujemy raz na tydzień lub dwa. W trakcie upałów i suszy nie należy często kosić trawnika, gdyż mocno operujące słońce może go zbyt wysuszyć. Po skoszeniu trawę należy obficie podlać.

Choć wszystkie opisane wskazówki dotyczące pielęgnacji trawnika wymagają wysiłku, jeśli się do nich zastosujemy, z pewnością uzyskamy piękny, godny pozazdroszczenia trawnik.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA