REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakładanie trawnika krok po kroku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów.
Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów.

REKLAMA

REKLAMA

Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów. W prywatnych ogrodach często zajmuje przeważającą część przestrzeni, dlatego też powinien być zadbany, by godnie reprezentować naszą działkę. Istnieje kilka podstawowych reguł, o których powinniśmy pamiętać przy zakładaniu i pielęgnacji trawnika.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek robót, musimy wybrać odpowiednią mieszankę traw. Do ogrodów przydomowych, w zależności od potrzeb właściciela, odpowiednie będą mieszanki: uniwersalne, sportowe i rekreacyjne, a dla ogrodów rustykalnych (wiejskich), mieszanki kwiatowo-łąkowe.

REKLAMA

Jak przygotować podłoże

Mając już wybrany odpowiedni gatunek trawy, przystępujemy do robót ziemnych polegających na przygotowaniu podłoża. Zaczynamy od wyrównania terenu. Powierzchnie trawiaste zdecydowanie najlepiej prezentują się na równych terenach. Jeżeli na podłożu naszej działki często zalega woda po większych opadach, należy zainwestować w system drenarski (zajmują się tym wyspecjalizowane firmy). Kolejną czynnością jest przekopanie gleby, by rośliny miały dobry dostęp do wody i powietrza. Na niewielkich terenach prace te wykonujemy ręcznie, na większych należy zaopatrzyć się w glebogryzarkę lub zatrudnić kogoś do pomocy. Tak przygotowana gleba wymaga teraz oczyszczenia z niepożądanych obiektów (kamieni, korzeni) i chwastów. Odpowiednią czynnością jest także polepszenie składu gleby, miedzy innymi poprzez dodanie warstwy torfu lub ziemi kompostowej. Tak przygotowana gleba jest dobrą podstawą pod piękny trawnik.

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Jaki sposób zakładania trawnika wybrać

REKLAMA

Teraz należy zastanowić się nad sposobem zakładania trawnika. Jeżeli nie oczekujemy natychmiastowych efektów, możemy zdecydować się na siew nasion. Najlepszym terminem siewu jest kwiecień i maj oraz sierpień i wrzesień. Gleba powinna być wilgotna. Przed siewem należy dodatkowo rozbić grudki ziemi na niewielkiej głębokości. Nasiona wysiewać możemy ręcznie, sypiąc ziarna bezpośrednio na glebę. Po skończeniu przykrywamy je niewielką warstwą gleby. Na koniec ubijamy ją walcem. Jeśli go nie posiadamy możemy użyć własnych nóg. Należy pamiętać także o podlaniu naszego przyszłego trawnika rozproszonym strumieniem wody.

Drugim rozwiązaniem jest założenie gotowej murawy. Trawnik z rolki to coraz bardziej rozpowszechniona w Polsce metoda. Niestety jeszcze dość droga. Jej zaletą jest to, że oszczędza czas i wymaga mniej wysiłku, choć postępowanie dotyczące przygotowania podłoża niczym się nie różni od tego dotyczącego przygotowania pod siew nasion. Później to tylko kwestia precyzyjnego ułożenia trawnika przy pomocy poziomic i desek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak pielęgnować trawnik

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika należy między innymi podlewanie. Zapotrzebowanie traw na wodę jest bardzo wysokie. Najbardziej potrzebują jej w okresie wiosennym. Dawkowanie wody należy dostosować do warunków klimatycznych oraz do rodzaju gleby, na której rośnie trawa.

By nasza trawa zachwycała, nie zapomnijmy o nawożeniu. Wykonujemy je 3–4 razy na sezon, najlepiej zaraz po koszeniu na suchą trawę. Należy głównie stosować preparaty wieloskładnikowe zawierające przede wszystkim azot, fosfor, potas, wapń i magnez. Jeśli posiadamy gnojówkę, obornik czy nawet torf, również możemy je wykorzystać dla polepszenia stanu trawy. Niestety nieprzyjemny zapach skłania właścicieli ogrodów do stosowania raczej nawozów sztucznych.

Jak pobudzić trawę do wzrostu

REKLAMA

Aby pobudzić trawę do krzewienia, głównie wiosną należy przeprowadzić zabiegi areacji lub wertykulacji. Areacja polega na nakłuwaniu wierzchniej warstwy gleby. Wertykulacja to zabieg rozcinania wierzchniej warstwy gleby przy pomocy noży. Obie techniki prowadzą do rozluźnienia podłoża, co wpływa korzystnie na trawę.

Wapnując trawę od czasu do czasu, również wpływamy pozytywnie na jej stan - polepszamy jej wzrost i odkwaszamy glebę. Dodatkowo ułatwia to pozbycie się skrzypów i mchów mogących inwazyjnie „wkroczyć” na nasz trawnik.

Zobacz także: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Jednym z najważniejszych i najbardziej pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych jest koszenie trawnika.Częstotliwość koszenia zależy od szybkości wzrostu trawy. Najczęściej zabieg ten wykonujemy raz na tydzień lub dwa. W trakcie upałów i suszy nie należy często kosić trawnika, gdyż mocno operujące słońce może go zbyt wysuszyć. Po skoszeniu trawę należy obficie podlać.

Choć wszystkie opisane wskazówki dotyczące pielęgnacji trawnika wymagają wysiłku, jeśli się do nich zastosujemy, z pewnością uzyskamy piękny, godny pozazdroszczenia trawnik.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA