REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przycinać krzewy ozdobne

Judyta Wanicka
Cięcie krzewów ozdobnych jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w ogrodzie.
Cięcie krzewów ozdobnych jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w ogrodzie.

REKLAMA

REKLAMA

Cięcie krzewów ozdobnych jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w ogrodzie. Właściwie wykonane cięcie krzewów ozdobnych poprawia kondycję roślin i nadaje im ładny pokrój.

Aby krzewy ozdobne faktycznie zdobiły nasz ogród, należy pielęgnować je zgodnie z ich indywidualnymi wymaganiami. Każdy gatunek wymaga innego terminu i rodzaju cięcia. Jedne krzewy przycinamy wczesną wiosną, inne po przekwitnięciu, a niektóre nie wymagają cięcia w ogóle.

REKLAMA

Rodzaje cięcia pielęgnacyjnego

REKLAMA

Krzewy ozdobne przycinamy w celu nadania im odpowiedniego kształtu oraz zapewnieniu obfitego kwitnienia, dlatego stosujemy cięcia formujące i prześwietlające. Pierwsze polega na skróceniu poszczególnych pędów tak, by zagęścić wybrane partie krzewu oraz uzyskać więcej pączków kwiatowych. W przypadku młodych roślin nie wycinamy pędów mocnych, ponieważ będą one w przyszłości tworzyły szkielet krzewu. Cięcie prześwietlające ma na celu przerzedzenie korony krzewu i dopuszczenie światła do jego wnętrza. Nie powinien być to jednak zabieg zbyt intensywny.

Jednorazowo można wyciąć do 15% masy krzewu. Usuwamy przede wszystkim suche i chore gałęzie (tzw. cięcie sanitarne), ale w taki sposób, by nie uszkodzić żywych tkanek. Jak to zrobić? Najpierw odetnij suchą gałąź kilka centymetrów dalej od żywego konaru, a następnie zrób cięcie na styku martwego i żywego drewna. Jeżeli nie jesteś pewien, czy gałązka jest żywa, zdrap lekko jej skórkę i obejrzyj kolor – żywa jest w środku zielona, martwa brązowa.

Zobacz także: Bonsai - miniaturowe drzewko

Krzewom, które mają już właściwy pokrój i zagęszczenie potrzeba jedynie cięcia korygującego. Dla roślin starszych często przydatne jest cięcie odmładzające, które polega na stopniowym usuwaniu starych gałęzi w celu pobudzenia krzewu do wypuszczania nowych pędów. Nie jest to jednak polecane w przypadku roślin starych i bardzo osłabionych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Techniki przycinania

REKLAMA

Pędy rosnące skośnie ścinamy prostopadle do wzrostu pąka, aby powierzchnia rany po cięciu była jak najmniejsza. Jednak pędy rosnące całkiem pionowo lepiej ciąć pod skosem. Zwiększa to wprawdzie rozmiar rany, ale podczas deszczu, woda będzie po skosie spływała szybciej, co ułatwi zaschnięcie rany i zmniejszy ryzyko infekcji.

Nie należy przycinać pędów twardych zbyt daleko od pąka, ponieważ prowadzi to do obumierania końców pędu. Najlepsza odległość to pół centymetra nad pąkiem. Przycięcie pędu miękkiego zbyt blisko pąka prowadzi z kolei do jego nieprawidłowego rozwoju, dlatego lepiej uciąć pęd ok. 1 cm nad pąkiem.

Grube gałęzie podcinamy najpierw na głębokość około 1/4 średnicy gałęzi, następnie wykonujemy cięcie do momentu oderwania się nasady usuwanej gałęzi, trzecim cięciem - usuwamy kikut po wyłamanej gałęzi. Nigdy nie szarp i nie wyłamuj gałęzi! Głębokie rany trudno się goją, zwłaszcza na gałęziach starych krzewów.

Kiedy ciąć krzewy ozdobne

Najlepiej robić przycinkę w słoneczne dni, kiedy jest sucho. Rany będą goić się szybciej i jest mniejsze ryzyko infekcji. W lutym przycinamy krzewy, które kwitną latem na pędach jednorocznych lub silnie przemarzają zimą. Do czasu kwitnienia zdążą wykształcić jednoroczne pędy z kwiatami. Zabieg możemy powtarzać co roku. Krzewy kwitnące latem na pędach wieloletnich przycinamy raz na kilka lat, aby nie ograniczyć zbytnio kwitnienia roślin. Późną zimą przycinamy: hibiskusy, budleje, hortensje, pięciorniki i tawuły (wyjątkiem jest tawuła wczesna, którą przycinamy po kwitnieniu).

Zobacz także: Róże - sposób pielęgnacji

Krzewy przycinane w marcu, niewymagające częstego cięcia: berberysy, dereń jadalny, irgi, karawana, lilaki, perukowiec, pigwowiec, złotokap. Na przełomie marca i kwietnia przycinamy krzewy o zimozielonych liściach: berberys, trzmielina fortunei, bukszpan. Po kwitnieniu: forsycja, jaśminowiec, lilak, kolkwicja, krzewuszka, migdałek, porzeczka ozdobna złota i krwista, żylistek, szczodrzeniec, tawuły argusa i van Houtte a wrzosowiec krwisty, złotlin. Rośliny te tworzą pąki kwiatowe już rok wcześniej i gdybyśmy je przycięli przed kwitnieniem, nie mogłyby zakwitnąć.

Czego lepiej nie przycinać? Iglaków, o ile nie chcemy ich uformować w kulę lub stożek, (wtedy najlepiej przycinać je wczesną wiosną), złotokapu, oczaru, klonu palmowego, magnolii, świdośliwka, różanecznika, azalii, ketmii syryjskich, perukowców podolskich, sumaków octowców, wawrzynków wilczełyko. Rany po cięciu u tych krzewów wyjątkowo źle się goją.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA