REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Róże – sposób pielęgnacji

Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Róże nie należą do bardzo wymagających krzewów.
Róże nie należą do bardzo wymagających krzewów.

REKLAMA

REKLAMA

Róże nie należą do bardzo wymagających krzewów. Dobrze rosną na glebach piaszczysto-gliniastych, lekkich, z dużą ilością próchnicy. Róże nie lubią gleb mokrych, zimnych, ciężkich.

Róże są jednym z najbardziej popularnych krzewów sadzonych w ogrodach. Znanych jest około 200 dzikich gatunków oraz 20 tysięcy odmian szlachetnych. Posiadają przeróżną wielkość (od kilkumetrowych po miniaturowe odmiany), pokrój (z pędami wiszącymi lub wyprostowanymi), rodzaj kwiatów (wielkokwiatowe, wielokwiatowe, pełne, itp.), jednakże sposób pielęgnacji jest podobny dla każdego rodzaju.

REKLAMA

Kiedy najlepiej sadzić róże

Najlepszym terminem na sadzenie róż o nagich korzeniach jest okres jesienny. Może przypaść także na wiosnę. Róże pojemnikowe mogą być sadzone w trakcie całego roku. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące sposobu sadzenia znajdziemy na dołączonej do roślin etykiecie.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Nawożenie

By krzewy obficie kwitły, należy je wspomagać nawozami wieloskładnikowymi, zawierającymi azot i potas. W drugiej połowie sierpnia powinno się zaprzestać nawożenia azotem.

Przycinanie róż

REKLAMA

Kolejnym niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest zabieg przycinania. W ten sposób formujemy pokrój rośliny i przyczyniamy się do obfitego kwitnienia. Cięcie wykonujemy na wiosnę, mając pewność, że nie nadejdą już niskie temperatury mogące uszkodzić krzewy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepsza na to pogoda to suchy słoneczny dzień. Niezbędnym narzędziem do cięcia jest ostry sekator, który nie pozostawi postrzępionych pędów. Należy przycinać przede wszystkim róże bukietowe i wielkokwiatowe. Przycina się wszystkie pędy na 3 lub 4 oczka. Ważne jest, by cięcie było ukośne. Róże pienne tnie się podobnie jak krzewiaste, zwracając uwagę na formę korony. Róże rabatowe i pnące wymagają jedynie prześwietlenia. Głownie usuwa się chore i przemarznięte pędy. Poza cięciem wiosennym należy pamiętać o ciągłym usuwaniu dzikich pędów, które osłabiają krzew. Po wykonaniu zabiegu, rany należy posmarować specjalistyczną maścią ogrodniczą, zabezpieczającą rośliny przed infekcją.

W okresie kwitnienia, powinniśmy pamiętać o usuwaniu przekwitłych kwiatów (tniemy nad pierwszym od góry pięciolistkowym liściem). W ten sposób wydłużamy okres kwitnienia krzewu. Podlewając roślinę, pamiętajmy, aby strumień wody skierowany był wprost na podłoże, a nie na liście. Nie zapominajmy także o częstym spulchnianiu podłoża, co pomaga w dostarczaniu roślinie tlenu.

Zabezpieczenie róż przed zimą

Przed nadejściem zimy, na przełomie listopada i grudnia, różę należy zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Najprostszym sposobem jest usypanie kopczyka wokół rośliny z kory, torfu, kompostu bądź obornika. Pienne formy są bardziej narażone na przemarzanie. Dlatego też należy taką różę dokładnie owinąć, na przykład słomą, gałązkami lub lnianą. Do róż najbardziej odpornych na niskie temperatury zaliczamy róże parkowe oraz okrywowe , które nie wymagają okrywania.

Jak rozmnożyć róże?

Jeśli chcemy powiększać swoje różane kolekcje, możemy wypróbować jeden z najprostszych sposobów rozmnażania róż, często stosowany przez amatorów ogrodnictwa, jakim jest sadzonkowanie. Polega ono na wytworzeniu sadzonek długości 10 cm z pędów bocznych. Następnie umieszcza się je w głębokich doniczkach wypełnionych piaszczystym podłożem złożonym z torfu i piasku w proporcjach pół na pół. Aby ułatwić ukorzenianie się sadzonek, przed posadzeniem warto je zanurzyć w preparacie do ukorzeniania. Tak przygotowane doniczki okryte folią z sadzonkami należy przechowywać w chłodnym miejscu. Wiosną ukorzenione sadzonki sadzi się na zagon. Do bardziej skomplikowanych metod należą: rozmnażanie przez odkłady oraz szczepienie.

Jeżeli tylko zastosujemy wymienione zabiegi pielęgnacyjne, rośliny z pewnością odpłacą się wspaniałym rozwojem i kwitnieniem, upiększając nasz ogród.

Zobacz także: Rodzaje nawozów do kwiatów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA