REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bonsai – miniaturowe drzewko

Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Bonsai to sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach.
Bonsai to sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach.

REKLAMA

REKLAMA

Bonsai to sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach, w których całość kompozycji dopełnia często kamień i mech.

Wywodzi się ona z Chin, pomimo że jest często kojarzona z Japonią, gdyż to właśnie Japończycy doprowadzili ją do perfekcji. W VIII wieku n.e. kultura chińska znacząco oddziaływała na kraj Kwitnącej Wiśni, dlatego Japończycy włączyli sztukę bonsai w kanon kulturowych i ogrodniczych tradycji kraju i jest ona jej częścią do dnia dzisiejszego. W Europie sztuka miniaturyzowania drzewek zdobyła popularność na początku XX wieku. W Polsce jest nadal mało znana, jednak z biegiem czasu zyskuje coraz więcej zwolenników.

REKLAMA

Jak wyhodować miniaturowe drzewko bonsai?

Stworzenie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletnich zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewko ma wyglądać na bardzo stare i rosnące w ciężkich warunkach. Do hodowli wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Im bardziej długotrwałe drzewo, tym większa wartość miniatury. Najbardziej cenione są takie gatunki jak: dęby, sosny, cisy świerki oraz jałowce. Najmniej ceniona jest między innymi topola.

Zobacz także: Ogród japoński

Stworzenie i utrzymanie takiego miniaturowego drzewka z pewnością wymaga dużo czasu i cierpliwości. Na efekt trzeba czekać od kilku do kilkunastu lat. Niektóre gatunki roślin jak np. karmona, efektowny kształt przybiera dopiero po upływie półwiecza. Należy mieć też na uwadze fakt, że raz zaniedbana roślina znowu stanie się zwykłym krzakiem.

Jak hodować drzewko bonsai?

Aby nasza roślina rozwijała się dobrze, należy przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu jej odpowiedniej, stałej wilgotności podłoża. W doniczce musi być otwór zapewniający odpływ wody. Bonsai hodowane w domu często cierpią zimą z powodu suchego powietrza. Aby temu zapobiec, spryskujemy je albo ustawiamy na podstawce z odrobiną wody na dnie oraz warstwą żwirku, która nie dopuści do tego, by korzenie były cały czas osadzone w wodzie. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych polegających na podlewaniu i nawożeniu, nie należy zapomnieć o regularnym przycinaniu, uszczykiwaniu pędów oraz owijaniu drutem gałęzi w celu nadania odpowiedniego kształtu. Dla uzyskania bardziej wyszukanej formy z pewnością potrzebna będzie dodatkowa wiedza i doświadczenie. Najlepiej zdobyć ją na warsztatach i kursach. Do pracy potrzebny nam będzie odpowiedni sprzęt taki jak: szczypce, nożyce, piły oraz druty różnej grubości .

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gatunki bonsai polecane do hodowania w domu

REKLAMA

Bonsai jako drzewko ozdobne pasuje zarówno do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz jak i do tradycyjnego mieszkania. Do pomieszczeń zamkniętych najlepszymi gatunkami będą te pochodzące ze stref klimatycznych subtropikalnej i tropikalnej. Najczęściej polecane gatunki Bonsai do wnętrz to: Carmona microphylla (karmona drobnolistna), Sageretia theezans (chińska słodka śliwka), Ficus retusa (Ficus Mikrokarta), Zelkova serrata (zelkova piłkowana), Carmona microphylla (ehretia bukszpanolistna), Ulmus parvifolia (wiąz drobnolistny) oraz Ligustrum chinensis (ligustr chiński).

Drugą grupę stanowią gatunki, które powinny przebywać cały rok na zewnątrz. Pochodzą one z klimatu umiarkowanego. Do tej grupy należą gatunki o niedużych liściach, często ładnie kwitnące takie jak: Pinus nigra (sosna czarna), Pinus parviflora (sosna drobnokwiatowa), Carpinus turczaninovii (grab koreański), Acer palmatum (klon palmowy) oraz azalie (odmiana kaho-no-homare).

Choć sztuka bonsai nie należy do najłatwiejszych, jest ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Skłania nas również do bliskiego kontaktu z naturą poprzez obserwację rośliny, a owoc naszej pracy może być bardzo satysfakcjonujący.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA