REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bonsai – miniaturowe drzewko

Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Bonsai to sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach.
Bonsai to sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach.

REKLAMA

REKLAMA

Bonsai to sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach, w których całość kompozycji dopełnia często kamień i mech.

Wywodzi się ona z Chin, pomimo że jest często kojarzona z Japonią, gdyż to właśnie Japończycy doprowadzili ją do perfekcji. W VIII wieku n.e. kultura chińska znacząco oddziaływała na kraj Kwitnącej Wiśni, dlatego Japończycy włączyli sztukę bonsai w kanon kulturowych i ogrodniczych tradycji kraju i jest ona jej częścią do dnia dzisiejszego. W Europie sztuka miniaturyzowania drzewek zdobyła popularność na początku XX wieku. W Polsce jest nadal mało znana, jednak z biegiem czasu zyskuje coraz więcej zwolenników.

REKLAMA

Jak wyhodować miniaturowe drzewko bonsai?

Stworzenie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletnich zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewko ma wyglądać na bardzo stare i rosnące w ciężkich warunkach. Do hodowli wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Im bardziej długotrwałe drzewo, tym większa wartość miniatury. Najbardziej cenione są takie gatunki jak: dęby, sosny, cisy świerki oraz jałowce. Najmniej ceniona jest między innymi topola.

Zobacz także: Ogród japoński

Stworzenie i utrzymanie takiego miniaturowego drzewka z pewnością wymaga dużo czasu i cierpliwości. Na efekt trzeba czekać od kilku do kilkunastu lat. Niektóre gatunki roślin jak np. karmona, efektowny kształt przybiera dopiero po upływie półwiecza. Należy mieć też na uwadze fakt, że raz zaniedbana roślina znowu stanie się zwykłym krzakiem.

Jak hodować drzewko bonsai?

Aby nasza roślina rozwijała się dobrze, należy przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu jej odpowiedniej, stałej wilgotności podłoża. W doniczce musi być otwór zapewniający odpływ wody. Bonsai hodowane w domu często cierpią zimą z powodu suchego powietrza. Aby temu zapobiec, spryskujemy je albo ustawiamy na podstawce z odrobiną wody na dnie oraz warstwą żwirku, która nie dopuści do tego, by korzenie były cały czas osadzone w wodzie. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych polegających na podlewaniu i nawożeniu, nie należy zapomnieć o regularnym przycinaniu, uszczykiwaniu pędów oraz owijaniu drutem gałęzi w celu nadania odpowiedniego kształtu. Dla uzyskania bardziej wyszukanej formy z pewnością potrzebna będzie dodatkowa wiedza i doświadczenie. Najlepiej zdobyć ją na warsztatach i kursach. Do pracy potrzebny nam będzie odpowiedni sprzęt taki jak: szczypce, nożyce, piły oraz druty różnej grubości .

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gatunki bonsai polecane do hodowania w domu

REKLAMA

Bonsai jako drzewko ozdobne pasuje zarówno do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz jak i do tradycyjnego mieszkania. Do pomieszczeń zamkniętych najlepszymi gatunkami będą te pochodzące ze stref klimatycznych subtropikalnej i tropikalnej. Najczęściej polecane gatunki Bonsai do wnętrz to: Carmona microphylla (karmona drobnolistna), Sageretia theezans (chińska słodka śliwka), Ficus retusa (Ficus Mikrokarta), Zelkova serrata (zelkova piłkowana), Carmona microphylla (ehretia bukszpanolistna), Ulmus parvifolia (wiąz drobnolistny) oraz Ligustrum chinensis (ligustr chiński).

Drugą grupę stanowią gatunki, które powinny przebywać cały rok na zewnątrz. Pochodzą one z klimatu umiarkowanego. Do tej grupy należą gatunki o niedużych liściach, często ładnie kwitnące takie jak: Pinus nigra (sosna czarna), Pinus parviflora (sosna drobnokwiatowa), Carpinus turczaninovii (grab koreański), Acer palmatum (klon palmowy) oraz azalie (odmiana kaho-no-homare).

Choć sztuka bonsai nie należy do najłatwiejszych, jest ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Skłania nas również do bliskiego kontaktu z naturą poprzez obserwację rośliny, a owoc naszej pracy może być bardzo satysfakcjonujący.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA