REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bonsai – miniaturowe drzewko

Katarzyna Adamik
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Bonsai to sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach.
Bonsai to sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach.

REKLAMA

REKLAMA

Bonsai to sztuka tworzenia miniaturowych drzew i krzewów, hodowanych w charakterystycznych płaskich pojemnikach, w których całość kompozycji dopełnia często kamień i mech.

Wywodzi się ona z Chin, pomimo że jest często kojarzona z Japonią, gdyż to właśnie Japończycy doprowadzili ją do perfekcji. W VIII wieku n.e. kultura chińska znacząco oddziaływała na kraj Kwitnącej Wiśni, dlatego Japończycy włączyli sztukę bonsai w kanon kulturowych i ogrodniczych tradycji kraju i jest ona jej częścią do dnia dzisiejszego. W Europie sztuka miniaturyzowania drzewek zdobyła popularność na początku XX wieku. W Polsce jest nadal mało znana, jednak z biegiem czasu zyskuje coraz więcej zwolenników.

REKLAMA

Jak wyhodować miniaturowe drzewko bonsai?

Stworzenie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletnich zabiegów pielęgnacyjnych. Drzewko ma wyglądać na bardzo stare i rosnące w ciężkich warunkach. Do hodowli wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Im bardziej długotrwałe drzewo, tym większa wartość miniatury. Najbardziej cenione są takie gatunki jak: dęby, sosny, cisy świerki oraz jałowce. Najmniej ceniona jest między innymi topola.

Zobacz także: Ogród japoński

Stworzenie i utrzymanie takiego miniaturowego drzewka z pewnością wymaga dużo czasu i cierpliwości. Na efekt trzeba czekać od kilku do kilkunastu lat. Niektóre gatunki roślin jak np. karmona, efektowny kształt przybiera dopiero po upływie półwiecza. Należy mieć też na uwadze fakt, że raz zaniedbana roślina znowu stanie się zwykłym krzakiem.

Jak hodować drzewko bonsai?

Aby nasza roślina rozwijała się dobrze, należy przede wszystkim pamiętać o zapewnieniu jej odpowiedniej, stałej wilgotności podłoża. W doniczce musi być otwór zapewniający odpływ wody. Bonsai hodowane w domu często cierpią zimą z powodu suchego powietrza. Aby temu zapobiec, spryskujemy je albo ustawiamy na podstawce z odrobiną wody na dnie oraz warstwą żwirku, która nie dopuści do tego, by korzenie były cały czas osadzone w wodzie. Oprócz zabiegów pielęgnacyjnych polegających na podlewaniu i nawożeniu, nie należy zapomnieć o regularnym przycinaniu, uszczykiwaniu pędów oraz owijaniu drutem gałęzi w celu nadania odpowiedniego kształtu. Dla uzyskania bardziej wyszukanej formy z pewnością potrzebna będzie dodatkowa wiedza i doświadczenie. Najlepiej zdobyć ją na warsztatach i kursach. Do pracy potrzebny nam będzie odpowiedni sprzęt taki jak: szczypce, nożyce, piły oraz druty różnej grubości .

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gatunki bonsai polecane do hodowania w domu

REKLAMA

Bonsai jako drzewko ozdobne pasuje zarówno do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz jak i do tradycyjnego mieszkania. Do pomieszczeń zamkniętych najlepszymi gatunkami będą te pochodzące ze stref klimatycznych subtropikalnej i tropikalnej. Najczęściej polecane gatunki Bonsai do wnętrz to: Carmona microphylla (karmona drobnolistna), Sageretia theezans (chińska słodka śliwka), Ficus retusa (Ficus Mikrokarta), Zelkova serrata (zelkova piłkowana), Carmona microphylla (ehretia bukszpanolistna), Ulmus parvifolia (wiąz drobnolistny) oraz Ligustrum chinensis (ligustr chiński).

Drugą grupę stanowią gatunki, które powinny przebywać cały rok na zewnątrz. Pochodzą one z klimatu umiarkowanego. Do tej grupy należą gatunki o niedużych liściach, często ładnie kwitnące takie jak: Pinus nigra (sosna czarna), Pinus parviflora (sosna drobnokwiatowa), Carpinus turczaninovii (grab koreański), Acer palmatum (klon palmowy) oraz azalie (odmiana kaho-no-homare).

Choć sztuka bonsai nie należy do najłatwiejszych, jest ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Skłania nas również do bliskiego kontaktu z naturą poprzez obserwację rośliny, a owoc naszej pracy może być bardzo satysfakcjonujący.

Zobacz także: Ogrodowe trendy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA