REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zamienić krzew w drzewko?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Krzewy ozdobne w ogrodzie.
Krzewy ozdobne w ogrodzie.

REKLAMA

REKLAMA

Popularne formy krzewów na pniu można uzyskać nie tylko przez szczepienie. Dzięki odpowiedniemu przycinaniu niektóre kwitnące krzewy możemy łatwo zamienić w drzewo? Jak to zrobić?

Wybieramy odpowiedni krzew

Szybko rosnące i lubiące przycinanie gatunki krzewów kwitnących można w prosty sposób uformować w taki sposób by ich pokrój z krzewu zmienić w formę małego drzewa. Wiele krzewów nie zawsze rośnie tak, jak byśmy chcieli. Wytwarzają nieregularne korony lub są zbyt rzadkie. Wiele gatunków wytwarza też zbyt wiele pędów i nadmiernie się zagęszcza po kilku latach niekontrolowanego wzrostu.

REKLAMA

Zobacz także: Czy wiesz jakie drzewa i krzewy posadzić w ogrodzie?

Można je przerzedzić, przycinając co najmniej połowę pędów ale można też wybrać silny pęd i wyprowadzić formę drzewka. Do tego celu najlepiej wybrać gatunki krzewów kwitnących, które dobrze reagują na cięcie i efektownie kwitną np. hortensja bukietowa, forsycja pośrednia, krzewuszka cudowna, kalina koralowa. Najlepiej rozpocząć formowanie wiosną, kiedy rośliny mają najwięcej energii do regenerowania pędów.

Formowanie drzewka krok po kroku

REKLAMA

• Wybieramy krzew, który wytwarza silne pędy o pionowym wzroście
• W pierwszym roku przycinamy wszystkie gałęzie przy ziemi i pozostawiamy jeden silny pęd.
• W kolejnym sezonie usuwamy wszystkie gałęzie wyrastające u podstawy przyszłego pnia i w dolnych jego częściach, pozostawiamy tylko pędy i pąki tworzące się w górnej części pędu, tak by formować przyszłą koronę drzewka
• W miarę wzrostu rośliny (w kolejnych sezonach) kontynuujemy usuwanie dolnych gałęzi, by uzyskać wyraźny pojedynczy pień i pożądany kształt korony.
• Możemy podeprzeć roślinę palikiem aby utrzymywała pionowy kształt
• Po kilku sezonach powinna wykształcić się gęsta, kulista korona
• Dalsze cięcie wykonujemy tak, jak wymaga tego dany gatunek lub odmiana krzewu

W podobny sposób można kształtować pienne formy roślin iglastych. Ozdobne kule na pniu możemy ukształtować z żywotników (tui), cyprysików czy świerków. Wystarczy wybrać okaz o pojedynczym, silnym pędzie i usunąć gałązki wyrastające poniżej pnia i u jego podstawy. Górną część korony przycinamy tak, by z czasem przybrała ona pokrój kulisty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Szybko rosnące drzewa iglaste

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA