REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sadzenie iglaków krok po kroku

Ewa Pasek
Sadzenie iglaków. Fot. Fotolia
Sadzenie iglaków. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sadzenie iglaków – o czym powinniśmy pamiętać i na co musimy zwrócić uwagę. Jakich rozmiarów powinien być dół do posadzenia iglaka, jak postąpić ze zniszczonymi korzeniami i jak zabezpieczyć glebę przed wyschnięciem. Radzimy co należy zrobić aby szybko posadzić iglaki.

Iglaki sadzimy od października do maja z wyłączeniem dni mroźnych. W klimacie łagodnym najlepiej pod koniec jesieni, zaś w surowym na początku wiosny.

REKLAMA

1. Przed posadzeniem iglaka zawsze zanurzamy bryłę korzeniową (razem z chochołem słomianym, ażurowym koszykiem lub kontenerem) w dużym kuble z wodą na ok. 15 minut, aż w wodzie przestaną pojawiać się bąbelki powietrza.

2. Kopiemy dół o przekroju kwadratowym. Bok powinien być dwa razy dłuższy od średnicy bryły i głęboki na minimum 50 cm. Następnie zdejmujemy osłonkę korzeni uważając na to, aby nie uszkodzić korzeni i nie zmniejszyć bryły ziemi.

Zobacz także: Jakie podłoże będzie właściwe

3. Jeżeli korzenie owinęły się wokół bryły ziemi odwijamy je delikatnie i nadajemy bardziej naturalną pozycję. Korzenie uszkodzone odcinamy ostrym sekatorem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Wkładamy sadzonkę do dołu tak, aby szyjka łącząca nasadę korzeni i pień znajdowała się nad bądź na poziomie powierzchni gleby. Jeśli nasz dołek okaże się zbyt głęboki dosypujemy odpowiednią ilość ziemi.

5. Wypełniamy dół ziemią zmieszaną z kompostem. Stopniowo uklepujemy (niezbyt mocno) kolejne warstwy ziemi. Z ostatnich tworzymy delikatne wgłębienie o średnicy takiej jak dołek tak, aby woda lepiej się zatrzymywała.

REKLAMA

6. Obficie podlewamy nawet podczas deszczu. Zaleca się wlanie do utworzonej z ziemi miski ok. 50 litrów wody. Robimy to w celu zamulenia przestrzeni wypełnionych powietrzem, które utrudniają przyjęcie się drzewa. W trakcie dwóch lat od posadzenia regularnie powinniśmy podlewać nasze drzewko.

7. Wzmacniamy drzewko odpowiedniej grubości palikiem. Zagłębiamy go w ziemi skośnie a koniec przywiązujemy do pnia. Jeśli używamy w tym celu drutu zawsze stosujmy podkładkę ze szmatki, czy gąbki, aby nie pokaleczyć korowiny.

8. Na koniec w obrębie dołu umiejscawiamy dziesięciocentymetrową warstwę rozdrobnionej kory, która zapobiegnie wysychaniu gleby i pojawianiu się trawy.

Zobacz także: Jak zrobić mieszankę sadzeniową

 Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

REKLAMA

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

REKLAMA

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA