REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sadzenie iglaków krok po kroku

Ewa Pasek
Sadzenie iglaków. Fot. Fotolia
Sadzenie iglaków. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sadzenie iglaków – o czym powinniśmy pamiętać i na co musimy zwrócić uwagę. Jakich rozmiarów powinien być dół do posadzenia iglaka, jak postąpić ze zniszczonymi korzeniami i jak zabezpieczyć glebę przed wyschnięciem. Radzimy co należy zrobić aby szybko posadzić iglaki.

Iglaki sadzimy od października do maja z wyłączeniem dni mroźnych. W klimacie łagodnym najlepiej pod koniec jesieni, zaś w surowym na początku wiosny.

REKLAMA

1. Przed posadzeniem iglaka zawsze zanurzamy bryłę korzeniową (razem z chochołem słomianym, ażurowym koszykiem lub kontenerem) w dużym kuble z wodą na ok. 15 minut, aż w wodzie przestaną pojawiać się bąbelki powietrza.

2. Kopiemy dół o przekroju kwadratowym. Bok powinien być dwa razy dłuższy od średnicy bryły i głęboki na minimum 50 cm. Następnie zdejmujemy osłonkę korzeni uważając na to, aby nie uszkodzić korzeni i nie zmniejszyć bryły ziemi.

Zobacz także: Jakie podłoże będzie właściwe

3. Jeżeli korzenie owinęły się wokół bryły ziemi odwijamy je delikatnie i nadajemy bardziej naturalną pozycję. Korzenie uszkodzone odcinamy ostrym sekatorem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

4. Wkładamy sadzonkę do dołu tak, aby szyjka łącząca nasadę korzeni i pień znajdowała się nad bądź na poziomie powierzchni gleby. Jeśli nasz dołek okaże się zbyt głęboki dosypujemy odpowiednią ilość ziemi.

5. Wypełniamy dół ziemią zmieszaną z kompostem. Stopniowo uklepujemy (niezbyt mocno) kolejne warstwy ziemi. Z ostatnich tworzymy delikatne wgłębienie o średnicy takiej jak dołek tak, aby woda lepiej się zatrzymywała.

REKLAMA

6. Obficie podlewamy nawet podczas deszczu. Zaleca się wlanie do utworzonej z ziemi miski ok. 50 litrów wody. Robimy to w celu zamulenia przestrzeni wypełnionych powietrzem, które utrudniają przyjęcie się drzewa. W trakcie dwóch lat od posadzenia regularnie powinniśmy podlewać nasze drzewko.

7. Wzmacniamy drzewko odpowiedniej grubości palikiem. Zagłębiamy go w ziemi skośnie a koniec przywiązujemy do pnia. Jeśli używamy w tym celu drutu zawsze stosujmy podkładkę ze szmatki, czy gąbki, aby nie pokaleczyć korowiny.

8. Na koniec w obrębie dołu umiejscawiamy dziesięciocentymetrową warstwę rozdrobnionej kory, która zapobiegnie wysychaniu gleby i pojawianiu się trawy.

Zobacz także: Jak zrobić mieszankę sadzeniową

 Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA

Ceny mieszkań w marcu 2025 r. w największych miastach w Polsce [rynek wtórny]. W których dzielnicach jest taniej, a w których drożej?

Ile kosztują mieszkania używane (tzw. rynek wtórny) w marcu 2025 r. w największych miastach Polski? W których dzielnicach tych miast jest taniej, a w których drożej? Przedstawiamy raport przygotowany przez ekspertów Rankomat.pl i Rentier.io, który obejmuje dzielnice Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Gdańska i Gdyni. Aktualne stawki to mediany cen ofertowych i dotyczą okresu między grudniem 2024 a lutym 2025 roku. Ceny te zostały zestawione z okresem poprzednim listopad 2024 - styczeń 2025 roku.

To już pewne, będzie wyższa premia za oszczędzanie na koncie mieszkaniowym, ile wyniesie

We wtorek 18.03.2025 r. rząd zdecydował o korzystniejszych niż do tej pory formach wspierania osób kupujących pierwsze mieszkanie. Pakiet korzystnych z mian dotyczy między innymi oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym, które jest wstępem do kolejne wsparcia przy zakupie mieszkania.

REKLAMA