REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Iglaki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najlepsze iglaki nad oczka wodne

Oczka wodne są coraz częstszą dekoracją w ogrodach. Sama woda to jednak nie wszystko. Chcąc stworzyć harmonijne przejście ze zbiornika wodnego z resztą ogrodu, możemy zasadzić wokół niego iglaki. Całkiem spora liczba drzew i krzewów iglastych dobrze się czuje w sąsiedztwie środowiska wodnego. Jakie iglaki nadają się do sadzenia wokół oczka wodnego?

Iglaki karłowate w ogrodzie. Poradnik

Iglaki karłowate to rośliny, które w ciągu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, osiągają wysokość 1 – 2 metrów. Iglaki karłowate są odpowiednie do mniejszych ogrodów oraz na tarasy i balkony. Podpowiadamy, jakie iglaki karłowate będą odpowiednie do twojego ogrodu i jak je pielęgnować. Prezentujemy najpopularniejsze iglaki karłowate o pokrojach kulistych, kolumnowych, stożkowych i płożących.

Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki

Iglaki to najlepsze rośliny na balkon, które są zielone cały rok. O ile dobrze wybierzemy gatunek iglaka, będziemy cieszyć się pięknymi roślinami przez cały rok. Na balkonie najlepiej sprawdzą się iglaki karłowe i wolno rosnące.

Najlepsze rośliny na żywopłoty

Najlepsze rośliny na żywopłoty to berberys, tuja, bukszpan, jałowiec oraz ostrokrzew. Żywopłot upiększy ogród a roślinna ściana osłoni przed wiatrem i podzieli przestrzeń na przytulne zakątki. Zobacz, która z wymienionych roślin jest najlepsza na Twój żywopłot.

REKLAMA

Rozmnażanie iglaków – jak to zrobić?

Iglaki to bardzo popularne rośliny często sadzone w wielu ogrodach. Chcąc obsadzić nimi całą posesję często musimy kupić od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk co wiąże się ze znacznymi kosztami. A może by je tak rozmnożyć? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zakup iglaków – krok po kroku

Iglaki w ostatnim czasie stały się bardzo częstą ozdobą balkonów, tarasów a także ogrodów. Iglaki mają wiele zalet. Gęsto sadzone mogą stanowić naturalna barierę - ogrodzenie, poza tym nie gubią liści w związku z czym jest z nimi mniej pracy, niż z niektórymi gatunkami drzewami i krzewami. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak kupować iglaki.

Jak dbać o iglaki?

Iglaki także potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Co zrobić by iglaki zawsze były piękne i zdrowe?

Iglaki – krzewy rosnące w donicach

Iglaki to krzewy, które oprócz tego, że mogą rosnąć w glebie, nadają się także do uprawy w donicach. Iglaki uprawiane w donicach to idealne rozwiązanie dla osób posiadających balkon lub taras. Jakie iglaki warto uprawiać w donicach? Jak zabezpieczyć iglaki w donicach na zimę? Jak podlewać i nawozić iglaki? Radzimy jak hodować iglaki w donicach na balkonach i tarasach.

REKLAMA

Pielęgnacja iglaków jesienią

O iglaki takie jak tuje, cyprysiki, jałowce czy cisy powinniśmy dbać nie tylko wiosną i latem, lecz także jesienią. Przycinanie, przesadzanie, sadzenie, podlewanie, nawożenie – które z prac możemy wykonać jesienią, a które powinny poczekać do wiosny? Radzimy jak pielęgnować iglaki jesienią.

Iglaki – przesadzanie

Często w trakcie sezonu okazuje się, że rośliny zbyt mocno się rozrosły lub rosną na nieodpowiednim dla nich stanowisku. Najprostszym wyjściem w takim przypadku jest przesadzenie ulubionych iglaków na nowe miejsce. Jednak zanim się do tego zabierzemy, warto wybrać jak najlepszy termin. Kiedy najlepiej przesadzać iglaki?

Szybko rosnące tuje

Tuje nadal są roślinami najczęściej wybieranymi na zimozielony żywopłot. Jeśli zależy nam na bardzo szybkim przyroście roślin, najlepszym wyjściem będzie wybranie odmian szybko rosnących. Znajdziemy co najmniej kilka odmian żywotników, które rosną szybko, wyglądają atrakcyjne i nie sprawiają kłopotów.

Dlaczego tuje nadmiernie szyszkują?

Popularne tuje są roślinami, które wybieramy głownie na zimozielone żywopłoty. Czasem zdarzają się lata, kiedy żywo zielona dotąd tuja pokrywa się w krótkim czasie masą brązowych szyszek szpecących krzewy. Różne gatunki i odmiany mają większe lub mniejsze skłonności do wytwarzania szyszek, ale trzeba pamiętać, że szyszki to naturalna część rośliny drzewiastej i z wiekiem może pojawiać się ich więcej. Od czego zależy obfite wytwarzanie szyszek?

Jakie rośliny posadzić przy śmietniku?

Co posadzić przy śmietniku? To problem, który często pojawia się przy planowaniu ogrodowych nasadzeń. Najlepszym rozwiązaniem są rośliny pnące, które szybko zasłonią niepożądane widoki. Innym wyjściem może być posadzenie przy śmietniku krzewów o pachnących kwiatach lub wąskich, strzelistych iglaków. Po jakie gatunki sięgnąć?

Cedry – jaki gatunek wybrać do ogrodu?

Cedr jest podobny do naszego modrzewia ale w przeciwieństwie do niego nie zrzuca igieł na zimę. Wśród Cedrów szczególnie poszukiwane są odmiany o srebrzystych igłach oraz te o płaczących, parasolowatych koronach. Jakie gatunki i odmiany Cedrów najlepiej poradzą sobie w naszych warunkach klimatycznych? Jakie wymagania mają Cedry?

Żywopłot na suchej glebie – jakie iglaki wybrać?

Jeśli decydujemy się na zimozielony żywopłot z iglaków, najlepiej wybrać pewne i wytrzymałe na mróz i warunki siedliskowe rośliny. Najpopularniejsze żywotniki (tuje) nie mają dużych wymagań, ale lepiej rosną na umiarkowanie wilgotnych glebach. Z kolei cisy lub choiny kanadyjskie będą dobre do cienia. Co zrobić, jeśli chcemy mieć szybko rosnący żywopłot, ale mamy suche, piaszczyste podłoże w ogrodzie lub leśną działkę?

Leśny klimat na tarasie

Któż nie chciałby mieć lasu za oknem...? Nie każdy jednak ma możliwość cieszyć się bezpośrednim sąsiedztwem zieleni. Jeśli mamy taras lub duży balkon możemy stworzyć zielony zakątek o leśnym charakterze. Zmieścimy tam zarówno iglaki, jak i liściaste krzewy i niskie drzewa. Wybór roślin jest ogromny. O czym pamiętać przy wyborze roślin? Jakie odmiany najlepiej będą pasowały do naszych warunków?

Nietypowe „tuje” i cyprysiki

Wciąż najbardziej popularną rośliną na żywopłoty są żywotniki, czyli popularne tuje oraz cyprysiki. Oprócz typowych, żywopłotowych roślin o kolumnowym lub stożkowym pokroju istnieje także wiele ciekawych odmian o niespotykanym pokroju. Są nimi między innymi odmiany o nitkowatych pędach, które możemy posadzić w każdym ogrodzie lub w pojemnikach. Ich zawisające, cienkie pędy tworzą efektowną i ciekawą kompozycję. Możemy też śmiało komponować je z innymi iglakami lub krzewami liściastymi.

Iglaki i krzewy zimozielone na zacienione tarasy

Na słonecznych tarasach i balkonach o wiele łatwiej o dobór roślin, które będą kwitły lub ładnie będą się wybarwiać ich liście albo igły. Zdarza się jednak, że na naszym balkonie słońce gości tylko przez kilka godzin dziennie lub wcale. Czy w takich warunkach da się ożywić taras roślinami? Jakie gatunki i odmiany wybrać?

Dlaczego zamierają iglaki?

Iglaki często zamierają po zimie albo w trakcie sezonu. Brązowieją poszczególne gałązki lub zamierają całe rośliny. Najczęściej wydaje się, że chorują albo, że kupiliśmy słabe rośliny. Powodów zamierania roślin iglastych może być wiele – między innymi złe warunki uprawy, brak nawodnienia lub nawożenia, zbyt mały pojemnik lub dołek oraz choroby i szkodniki.

Jak chronić iglaki i rośliny wrzosowate przed fytoftorozą?


Fytoftoroza to niebezpieczna choroba grzybowa. Wiosną często gwałtownie wzrastają temperatury, co po długiej, mokrej zimie może powodować szybki rozwój chorób grzybowych. Bardzo ważne jest wtedy zapewnienie roślinom optymalnych warunków uprawy. Dla wielu iglaków i roślin wrzosowatych niebezpieczna jest właśnie fytoftoroza. Jak jej zapobiegać?

Srebrzyste i żółte iglaki na balkon

Z początkiem wiosny wiele osób chce urozmaicić balkony i tarasy. Do uprawy w donicach i pojemnikach nadaje się wiele roślin. Są wśród nich także liczne, efektowne odmiany iglaków. Aby ożywić zielone kompozycje można sięgnąć po odmiany o barwnych – niebieskawych, srebrzystych lub złotych – igłach.

Jak należy przycinać iglaki?

Iglaki najczęściej wykorzystuje się na żywopłoty lub pojedyncze, ciekawe akcenty w ogrodzie. Rosnące w żywopłotach żywotniki, cyprysiki, czy jałowce dzięki cięciu lepiej się zagęszczają. Czy inne iglaki w ogrodzie potrzebują regularnego cięcia?

Jakie drzewa i krzewy urosną na wapiennej glebie?


Na glebach wapiennych niektóre rośliny będą rosły słabo lub wcale. Można temu zaradzić przez pracochłonne zabiegi – wzbogacanie gleby w próchnicę, uzupełnianie niedoborów żelaza w podłożu i obniżanie odczynu poprzez zakwaszenie torfem. Łatwiejszym i tańszym wyjściem może być posadzenie roślin, które dobrze czują się na glebach z dużą zawartością wapnia.

Co kryją łacińskie nazwy roślin?

Przy zakupie roślin często spotykamy się z łacińskim nazewnictwem poszczególnych gatunków i odmian. Bywa to kłopotliwe, ale może nam także dużo powiedzieć o pokroju, typie wzrostu, barwie liści bądź igieł danej rośliny.

Mniej znane iglaki na żywopłoty

Żywopłot kojarzy nam się jednoznacznie z żywotnikiem („tują”). Być może to najłatwiejszy wybór ale czy najlepszy dla naszego ogrodu? Ciekawe, odporne odmiany kolumnowe nadające się na żywopłoty znajdziemy także wśród świerków, cisów, sosen czy jałowców.

Szybko rosnące drzewa iglaste

Szybko rosnące drzewa iglaste są idealne dla tych, którzy w szybkim tempie chcieliby stworzyć w swoim ogrodzie namiastkę leśnego zacisza. Jakie drzewa iglaste mogą sprostać tym oczekiwaniom? Które z drzew iglastych wybrać do swojego ogrodu?

Kiedy najlepiej sadzić iglaki?

Jak wybrać najbardziej optymalny czas do posadzenia iglaków? Kiedy przesadzić iglaki na nowe miejsce w ogrodzie? Optymalny okres sadzenia przypada na czas kiedy kończą się przyrosty nadziemnej części rośliny.

Iglaki na balkon odporne na mróz

Iglaki na balkonie możemy uprawiać także zimą. Zima nie musi oznaczać, że na naszym balkonie, czy tarasie będzie być pusto, ponuro i nudno. Jest wiele roślin iglastych o niewielkich rozmiarach, które ożywią nasze balkony i nie zaszkodzi im mróz.

Dlaczego igły brązowieją jesienią?

Jeśli jesienią w ciągu kilku dni igły sosen lub żywotników brązowieją i opadają, nie musi być to groźna choroba. Najczęściej jest to związane z niegroźnym tzw. jesiennym przebarwieniem igieł. W kolejnym sezonie roślina wytworzy ponownie nowe igły.

Które krzewy iglaste zmieniają kolor na zimę?

Barwne kompozycje z roślin iglastych na rabatach mogą zmienić swój wyraz z nadejściem zimy. Jesienno-zimowe przebarwienia igieł lub łusek roślin iglastych są naturalnym procesem fizjologicznym a z nastaniem wiosny wszystkie rośliny odzyskują swoje barwy. Jakie iglaki mogą zaskoczyć kolorystyką zimą?

Gdzie sadzić cis i jak go pielęgnować?

Cis pospolity to wiecznie zielone drzewko iglaste. Istnieje wiele odmian cisów, począwszy od tych, których igły mają kolor zielony, aż po te, których igły mienią się na złoto. Radzimy gdzie najlepiej posadzić cisy i jak je pielęgnować aby stały się ładną dekoracją naszego ogrodu.

Jaki iglak na świąteczną choinkę

Gdy kupujemy iglaka na świąteczną choinkę nie przyczyniajmy się do niszczenia kolejnych tysięcy drzew, wybierzmy taki gatunek, który po świętach przyjmie się w ogródku lub na balkonie. Iglak, świąteczna choinka może po świętach stać się dekoracją naszego ogródka, balkonu czy tarasu.

Iglaki, które nie wymagają cięcia

Iglaki, które nie wymagają przycinania to idealne rozwiązanie dla tych, którzy marzą o żywopłocie, ale nie widzą siebie w roli ogrodnika. Dzięki iglakom, które nie wymagają przycinania nie będziemy musieli się martwić o kształt naszego żywopłotu.

Iglaki dobrze znoszące cięcie

Iglaki, które dobrze znoszą cięcie, szybko odrastają i regenerują się. Z tych odmian iglaków ukształtujesz ciekawe formy, bez obawy, że może to im zaszkodzić.

Iglaki kolumnowe idealne do małego ogrodu

Iglaki kolumnowe charakteryzują się smukłą i wyniosłą sylwetką o wrzecionowatym kształcie. To sprawia, że iglaki kolumnowe znakomicie nadają się do posadzenia w ogródkach o małej powierzchni. Iglaki kolumnowe nie zajmują dużo miejsca i są ładną ozdobą naszego ogrodu.

Miejsce sadzenia iglaków

Pozornie mały iglak w przyszłości może zacienić mieszkanie, utrudnić wzrost innych roślin ogrodowych, a nawet doprowadzić do sąsiedzkiej sprzeczki. To gdzie posadzimy iglaki ma bardzo duże znaczenie, dlatego warto się zastanowić nad tym jakie miejsce będzie idealne dla naszych iglaków.

Iglaki o ozdobnych szyszkach

Jeśli stoimy przed wyborem iglaka do naszego ogrodu, zwróćmy uwagę na rodzaj szyszek jakie będzie rodził. Myli się ten, kto uważa, że szyszka może być jedynie brązowym, zdrewniałym bytem. Szyszki iglaków potrafią zadziwić nie tylko kształtem, lecz także kolorem.

Żywopłot z iglaków

Żywopłot z iglaków nie ochroni przed wiatrem, ale odgrodzi podwórko od hałasu dochodzącego z ulicy. Żywopłot może być także podporą dla kwiatów. W dodatku jest łatwy w utrzymaniu, ponieważ nie wszystkie gatunki iglaków wymagają przycinania.

Gdzie i kiedy kupować iglaki?

Jeśli kupujesz iglaki w supermarkecie, wybierz się tam pod koniec tygodnia. Jeśli wolisz kupić iglaki w szkółce, odpowiednią porą na zakupy będzie koniec jesieni. Zanim kupisz iglaki korespondencyjnie, sprawdź renomę producenta.

Jak założyć żywopłot z iglaków?

Żywopłot najlepiej posadzić jesienią. Wystarczy zaopatrzyć się w młode drzewka (starsze dłużej się zakorzeniają i są droższe) oraz łopatę. Zobacz jak posadzić żywopłot, by być z niego dumnym z przez długie lata.

Jesień przez cały rok – iglaki żółtolistne

Iglaki żółtolistne powstają w wyniku mutacji naturalnej. Hodowca, który to zauważy, wyodrębnia je i rozmnaża – tak powstaje nowa odmiana. Iglaki żółtolistne powinno się sadzić na słońcu, lecz należy uważać na ostre oświetlenie. Iglaki żółtolistne nadają blasku kompozycjom w ogrodzie. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o iglakach żółtolistnych?

Okazałe iglaki do dużego ogrodu

Okazałe iglaki potrzebują dużej przestrzeni aby mogły się rozwijać. Nie można ograniczać okazałych iglaków budynkami, innymi roślinami, czy przewodami elektrycznymi. Jeśli masz dom za miastem lub wielką działkę możesz posadzić okazałe iglaki bez zastrzeżeń. Radzimy jaki gatunek okazałych iglaków wybrać.

Niebieskie iglaki w Twoim ogrodzie

Kolor niebieski w ogrodzie przyciąga wzrok, budzi podziw, ożywia kompozycje. Kolor niebieski jest widoczny przez cały rok, co rozwesela ogród w zimie. Należy unikać sadzenia niebieskiego iglaka na środku trawnika lub przed domem. Niebieskie drzewko iglaste najlepiej zasadzić na uwypuklającym jego kolor tle, przed drewnianą ścianą lub żywopłotem z cisów.

Iglaki doniczkowe w ogrodzie

Niektóre drzewa iglaste można uprawiać również w doniczkach. Odpowiednio pielęgnowane iglaki będą się one prezentować równie pięknie, jak te hodowane w tradycyjny sposób. Radzimy jak dbać o drzewa iglaste uprawiane w doniczkach.

Oryginalne iglaki do ogrodu

Wśród iglaków możemy znaleźć oryginalne okazy – nie tylko drzewa liściaste mogą zachwycać nas swoją różnorodnością. Radzimy, po które iglaki sięgnąć, by nasz ogród stał się wyjątkowy.

Sadzonkowanie iglaków krok po kroku

Sadzonkowanie iglaków wymaga doświadczenia, narzędzi i cierpliwości. Na szczęście istnieją takie odmiany iglaków, które każdy z nas może uprawiać w swoim ogrodzie. Krok po kroku przestawiamy jak sadzonkować iglaki.

Jak przycinać iglaki?

Iglaki znajdziemy w prawie każdym większym lub mniejszym ogrodzie. Swą popularność iglaki niewątpliwie zawdzięczają urodzie, jednak fakt, że nie wymagają specjalnej troski też przemawia na korzyść iglaków.

Jak chronić iglaki przed chorobami i szkodnikami?

Iglaki są roślinami prostymi w uprawie. Zwykle wystarczy zapewnić iglakom dobre warunki by rozwijały się prawidłowo. Czasami mimo wszelkich starań iglaki zaczynają chorować. Co zrobić, gdy jakaś choroba zaatakuje nasze iglaki?

Iglaki rozesłane i płożące się - które wybrać

Iglaki rozesłane i płożące się często sprzedawane są jako rośliny skalne. Iglaki płożące rosną w górę poprzez nawarstwianie się pędów, z kolei iglaki rozesłane przywierają płasko do ziemi a ich wysokość nie przekracza 40 cm. Zarówno iglaki rozesłane, jak i iglaki płożące bardzo dobrze komponują się z innymi rodzajami iglaków.

Iglaki o zmiennej barwie do ogrodu

Istnieją iglaki, które zmieniają barwę wraz ze zmianą pór roku – w sposób naturalny wpływa to na obraz naszego ogrodu. Iglaki o zmiennej barwie spowodują, że nasz ogród nigdy nie stanie się nudny. Cyprysik błotny, jałowiec płożący, cyprysik groszkowy – to tylko niektóre z iglaków o zmiennej barwie.

REKLAMA