Iglaki – przesadzanie
REKLAMA
REKLAMA
W lecie nie przesadzamy iglaków
Zdecydowanie najgorszym terminem na przesadzanie roślin jest okres wiosenno-letnich upałów. Rośliny są w tym czasie w trakcie wykształcania przyrostów i o wiele wolniej regenerują system korzeniowy. Ponadto upały i długie okresy suszy połączone z uszkodzeniem systemu korzeniowego podczas przesadzania powodują, że rośliny o wiele trudniej się przyjmują lub zamierają. Dotyczy to wszystkich roślin zimozielonych.
REKLAMA
Zobacz także: Małe odmiany iglaków - iglaki karłowe
Optymalne terminy przesadzania
Rośliny iglaste i inne zimozielone najlepiej przesadzać w okresie, kiedy kończą przyrost. Dzieje się to z reguły pod koniec sierpnia. W czasie gdy rośliny nie wydatkują już energii na wytwarzanie przyrostów, o wiele lepiej regeneruje się system korzeniowy. Iglaki możemy przesadzać również wczesną wiosną (kiedy nie rozpoczęły one jeszcze przyrostu). Termin wczesnojesienny jest korzystniejszy ze względu na większą ilość wilgoci w glebie oraz brak ryzyka wystąpienia długich okresów suszy i upałów (co zdarza się czasem wiosną).
Zobacz także: Iglaki rozesłane i płożące się - które wybrać
Jak przesadzać iglaki?
Rośliny obkopujemy szpadlem dookoła tak by podciąć lekko korzenie. Zawsze należy starać się wykopać roślinę z możliwie dużą bryłą korzeniową. Aby ziemia nie obsypała się z bryły, warto obficie podlać rośliny dzień wcześniej. Bryłę korzeniową delikatnie podważamy, wyciągamy, kładziemy na kawałku tkaniny lub folii i przenosimy na nowe miejsce (uważając aby nie uszkodzić bryły korzeniowej). Sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosła poprzednio. Następnie obficie podlewamy, i w przypadku braku opadów jesienią, regularnie nawadniamy. Przesadzone rośliny nawozimy dopiero wiosną przyszłego roku, gdy zobaczymy, że wypuszczają nowe przyrosty.
REKLAMA
REKLAMA