REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Iglaki o ozdobnych szyszkach

Ewa Pasek
Chamaecyparis. Fot. Fotolia
Chamaecyparis. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli stoimy przed wyborem iglaka do naszego ogrodu, zwróćmy uwagę na rodzaj szyszek jakie będzie rodził. Myli się ten, kto uważa, że szyszka może być jedynie brązowym, zdrewniałym bytem. Szyszki iglaków potrafią zadziwić nie tylko kształtem, lecz także kolorem.

Rozmaitość kolorów i kształtów szyszek

 • Okrągłe i stalowoniebieskie należą do jałowca.
 • Fioletowopurpurowe o wydłużonym kształcie to szyszki jodły koreańskiej.
 • Kuliste powstają na cyprysikach i tujach.
 • Czerwone i żółte o kształcie kubeczkowatym należą do cisu.
 • Różowe, żółte oraz niebieskie to szyszki sosny pinii.

Zastosowanie praktyczne szyszek

 • Jałowcówka i gin – powstają z szyszek jałowca.
 • Pesto – to potrawa w 1/3 składająca się z tłuczonych nasion sosny pinii.
 • Zabawa – każdego typu szyszki nadają się doskonale do zabawy dla dzieci. Można z nich robić ludziki.
 • Syrop na kaszel – ten produkt wytarza się z młodych, jeszcze zielonych szyszek sosny.

Czas oczekiwania na pierwszą szyszkę

Niektóre gatunki iglaków bardzo późno wydają pierwsze szyszki. Dlatego warto się dowiedzieć ile czasu minie zanim na naszym drzewku pojawi się pierwsza szyszka.
Ekstremalnym przykładem są szyszki araukarii chilijskiej, które pojawiają się dopiero na drzewach 30-letnich.

REKLAMA

Inną sprawą jest to, że szyszka zanim spanie może pozostawać na drzewie nawet do kilku lat.

Są jednak gatunki, przykładem jest jodła koreańska, które wydają szyszki już w bardzo młodym wieku.

Zobacz także: Jesień przez cały rok - iglaki żółtolistne

Przegląd iglaków o ozdobnych szyszkach

Sosna coultera

 • Sosna ta osiąga wysokość 30 m i średnicę 15 m. Lubi gleby obojętne i przepuszczalne. Wymaga klimatu ciepłego i wilgotnego.
 • Szyszki: Osiągają długość 50 cm, średnicę 15 cm i mogą ważyć nawet do kilku kilogramów.

Świerk pospolity

 • Ta odmiana osiąga wysokość do 8 m, przy średnicy 3 m. Preferuje gleby kwaśne, głębokie, wilgotne i przepuszczalne. Młode drzewa na zimę należy okrywać.
 • Szyszki: Pojawiają się pod koniec wiosny - razem z jasnozielonymi młodymi pędami. Początkowo są różowe, aby już w lecie zmienić barwę na fioletowoczerwoną.

Jodła koreańska

 • Jodła ta osiąga wysokość ok 10 m i średnicę do 5 m. Lubi gleby wilgotne, przepuszczalne i kwaśne.
 • Szyszki: Są fioletowe, mają długość 7–8 cm i średnicę ok 3 cm. Pojawiają się w lecie i na jesieni już na młodych drzewach, które nie mają jeszcze wysokości 1 m.

Sosna pinia

 • Sosna ta rośnie do 25 m wysokości, przy średnicy 12 m. Aklimatyzuje się na każdej glebie, jednak najbardziej lubi te piaszczyste. Choruje przy temperaturach poniżej -5 stopni Celsjusza.
 • Szyszki: Przede wszystkim mają wartość spożywczą. Nasiona ukrywające się w nich są jadalne i nazywane są orzeszkami piniowymi lub piniolami.

Jodła szlachetna

 • Drzewko osiąga wysokość ok. 25 m, średnicę 5 m. Przyjmuje się w glebach głębokich i zasobnych.
 • Szyszki: Są cylindryczne, zielone, potem purpurowo brunatne, mają długość nawet do 25 cm i średnicę 10 cm. Pojawiają się już na młodych drzewach. Szyszki stanowią piękne kolorystyczne dopełnienie korowiny barwy cynamonu i niebieskich igieł.

Świerk Engelmana

 • Osiąga wysokość 15 m i średnicę 6 m. Lubi glebę zwykłą i świeżą.
 • Szyszki: Zwisające, czerwonawe długości 7 cm pięknie się komponują z niebieskawozielonymi igłami i pomarańczową, łuszczącą się korowiną.

Zobacz także: Iglaki kolumnowe idealne do małego ogrodu

Inne odmiany

 • Miłorząb (Gingko biloba),
 • Cis pospolity (Taxus baccata),
 • Modrzew (Larix),
 • Jodła hiszpańska (Abies pinsapo).

 Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA