REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przycinać iglaki?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Pytkowska
Iglaki - przycinanie.
Iglaki - przycinanie.

REKLAMA

REKLAMA

Iglaki znajdziemy w prawie każdym większym lub mniejszym ogrodzie. Swą popularność iglaki niewątpliwie zawdzięczają urodzie, jednak fakt, że nie wymagają specjalnej troski też przemawia na korzyść iglaków.

REKLAMA

grodnicy odradzają zbyt częste przycinanie iglaków, gdyż mogłoby ono zakłócić naturalny wzrost oraz kształt krzewów. Jest jednak kilka wyjątkowych sytuacji, w których odchodzi się od tej żelaznej zasady.

Cięcie na wiosnę

  • polega na usuwaniu gałęzi, które się nadmiernie rozrosły (a przez to burzą ogólną kompozycję lub utrudniają innym gałęziom przebicie się) albo na nadawaniu kształtu iglakowi;
  • wykonuje się je: na przełomie marca i kwietnia, tj. zanim pojawią się pierwsze nowe pędy oraz na przełomie czerwca i lipca – kiedy już zakończy się intensywny wzrost nowych pędów;
  • do przycinania oraz formowania żywopłotu używa się albo sekatora (jest to zajęcie żmudne, ale za to z pewnością osiągniemy wymarzony efekt), albo nożyc z długim ostrzem poruszanych silniczkiem elektrycznym (szczególnie przydają się przy dużych żywopłotach; zapewniają dokładne i szybkie cięcie i formowanie iglaków).

Zobacz także: Miejsce sadzenia iglaków

Cięcie upiększające

  • zastępowanie uszkodzonego wierzchołka – zwykle kwiat, drzewo czy krzew mają wierzchołek, czyli tzw. pęd główny, który steruje kierunkiem wzrostu rośliny; może się zdarzyć, że w wyniku silnego wiatru bądź też innego mechanicznego uszkodzenia wierzchołek ten zostanie ułamany; w takiej sytuacji iglak musi oczywiście zastąpić go innym; jednak niejednokrotnie zdarza się, że w wyniku uszkodzenia głównego pędu, na jego miejsce pojawiają się dwa kolejne, co ma niekorzystny wpływ na rozrost krzewu – w tej sytuacji ogrodnikowi pozostaje jedynie usunąć jeden z pędów, by tym samym ustalić jeden kierunek wzrostu rośliny; iglak powinien odtworzyć wierzchołek w przeciąg 2–3 lat;
  • otrzymywanie gęsto rozgałęzionego szczytu żywopłotu – jeżeli myślimy o żywopłocie na wysokości około 3 metrów, powinniśmy przyciąć jego wierzchołek na wysokości 3,5 metra; w wyniku tego zabiegu iglak przestanie rozrastać się w kierunku pionowym, a zacznie w kierunku poziomym;
  • zapanowanie nad iglakiem płożącym się – niektóre iglaki, jak na przykład jałowce, mają tendencję do zbytniego rozrastania się w kierunku poziomym; chcąc zapanować nad tym należy co jakiś czas przycinać najdłuższe gałęzie, ale tylko te, które znajdują się bezpośrednio przy pniu głównym.

Zobacz także: Wiosenne cięcie: poradnik

Cięcie żywopłotu

  • żywopłot musi być węższy u szczytu – dzięki temu światło oraz woda dociera także i do gałęzi położonych w niższych warstwach iglaka;
  • do cięcia można używać nożyc napędzanych silniczek elektrycznym, ale trzeba się liczyć wówczas z tym, że na krzewie pojawią się żółtawe plamki (będzie to wosk wypływający z uszkodzonego pnia lub gałązek); innym rozwiązaniem są nożyce ręczne, które w znacznie mniejszym stopniu powodują uszkodzenie iglaka – ale i tutaj trzeba uważać, gdyż nieopatrznie możemy zrobić „dziurę” w żywopłocie, gdy przez przypadek wytniemy za dużo w jednym miejscu; najlepszym narzędziem do przycinania iglaków jest sekator – nadaje się on jednak wyłącznie do małego żywopłotu, no chyba, że ma się służbę lub zastępy ogrodników;

Zobacz także: Błędy popełniane przy formowaniu żywopłotów

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przycinamy w następującej kolejności: wierzchołek, boki (kierując się od dołu ku górze);
  • podczas przycinania żywopłotu należy przez cały czas kontrolować efekty swojej pracy.

Zobacz także: Sadzenie iglaków krok po kroku


Nadawanie kształtu

  • cis – najlepiej nadaje się na proste formy, takie jak: sześcian, romb, stożek czy kula; raz uformowany cis nie wymaga specjalnej troski ogrodnika – wystarczy go przycinać tylko kilka razy do roku;
  • bukszpan – nadaje się idealnie, jeżeli pragniemy mieć w ogrodzie zielone sarenki czy pieski; pielęgnacja jednak jest już bardziej pracochłonna;
  • można jeszcze dodać tu: jałowce, tuje oraz cyprysiki.

 Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray

Zobacz także: Nietypowe „tuje” i cyprysiki

Zobacz także: Jak należy przycinać iglaki?

Zobacz także:  Mniej znane iglaki na żywopłoty

Zobacz także: Iglaki, które nie wymagają cięcia

Zobacz także:  Iglaki o ozdobnych szyszkach

Zobacz także: Okazałe iglaki do dużego ogrodu

Zobacz także: Iglaki na balkon odporne na mróz

Zobacz także:  Oryginalne iglaki do ogrodu

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA