REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przycinać iglaki?

Magdalena Pytkowska
Iglaki - przycinanie.
Iglaki - przycinanie.

REKLAMA

REKLAMA

Iglaki znajdziemy w prawie każdym większym lub mniejszym ogrodzie. Swą popularność iglaki niewątpliwie zawdzięczają urodzie, jednak fakt, że nie wymagają specjalnej troski też przemawia na korzyść iglaków.

REKLAMA

grodnicy odradzają zbyt częste przycinanie iglaków, gdyż mogłoby ono zakłócić naturalny wzrost oraz kształt krzewów. Jest jednak kilka wyjątkowych sytuacji, w których odchodzi się od tej żelaznej zasady.

Cięcie na wiosnę

  • polega na usuwaniu gałęzi, które się nadmiernie rozrosły (a przez to burzą ogólną kompozycję lub utrudniają innym gałęziom przebicie się) albo na nadawaniu kształtu iglakowi;
  • wykonuje się je: na przełomie marca i kwietnia, tj. zanim pojawią się pierwsze nowe pędy oraz na przełomie czerwca i lipca – kiedy już zakończy się intensywny wzrost nowych pędów;
  • do przycinania oraz formowania żywopłotu używa się albo sekatora (jest to zajęcie żmudne, ale za to z pewnością osiągniemy wymarzony efekt), albo nożyc z długim ostrzem poruszanych silniczkiem elektrycznym (szczególnie przydają się przy dużych żywopłotach; zapewniają dokładne i szybkie cięcie i formowanie iglaków).

Zobacz także: Miejsce sadzenia iglaków

Cięcie upiększające

  • zastępowanie uszkodzonego wierzchołka – zwykle kwiat, drzewo czy krzew mają wierzchołek, czyli tzw. pęd główny, który steruje kierunkiem wzrostu rośliny; może się zdarzyć, że w wyniku silnego wiatru bądź też innego mechanicznego uszkodzenia wierzchołek ten zostanie ułamany; w takiej sytuacji iglak musi oczywiście zastąpić go innym; jednak niejednokrotnie zdarza się, że w wyniku uszkodzenia głównego pędu, na jego miejsce pojawiają się dwa kolejne, co ma niekorzystny wpływ na rozrost krzewu – w tej sytuacji ogrodnikowi pozostaje jedynie usunąć jeden z pędów, by tym samym ustalić jeden kierunek wzrostu rośliny; iglak powinien odtworzyć wierzchołek w przeciąg 2–3 lat;
  • otrzymywanie gęsto rozgałęzionego szczytu żywopłotu – jeżeli myślimy o żywopłocie na wysokości około 3 metrów, powinniśmy przyciąć jego wierzchołek na wysokości 3,5 metra; w wyniku tego zabiegu iglak przestanie rozrastać się w kierunku pionowym, a zacznie w kierunku poziomym;
  • zapanowanie nad iglakiem płożącym się – niektóre iglaki, jak na przykład jałowce, mają tendencję do zbytniego rozrastania się w kierunku poziomym; chcąc zapanować nad tym należy co jakiś czas przycinać najdłuższe gałęzie, ale tylko te, które znajdują się bezpośrednio przy pniu głównym.

Zobacz także: Wiosenne cięcie: poradnik

Cięcie żywopłotu

  • żywopłot musi być węższy u szczytu – dzięki temu światło oraz woda dociera także i do gałęzi położonych w niższych warstwach iglaka;
  • do cięcia można używać nożyc napędzanych silniczek elektrycznym, ale trzeba się liczyć wówczas z tym, że na krzewie pojawią się żółtawe plamki (będzie to wosk wypływający z uszkodzonego pnia lub gałązek); innym rozwiązaniem są nożyce ręczne, które w znacznie mniejszym stopniu powodują uszkodzenie iglaka – ale i tutaj trzeba uważać, gdyż nieopatrznie możemy zrobić „dziurę” w żywopłocie, gdy przez przypadek wytniemy za dużo w jednym miejscu; najlepszym narzędziem do przycinania iglaków jest sekator – nadaje się on jednak wyłącznie do małego żywopłotu, no chyba, że ma się służbę lub zastępy ogrodników;

Zobacz także: Błędy popełniane przy formowaniu żywopłotów

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przycinamy w następującej kolejności: wierzchołek, boki (kierując się od dołu ku górze);
  • podczas przycinania żywopłotu należy przez cały czas kontrolować efekty swojej pracy.

Zobacz także: Sadzenie iglaków krok po kroku


Nadawanie kształtu

  • cis – najlepiej nadaje się na proste formy, takie jak: sześcian, romb, stożek czy kula; raz uformowany cis nie wymaga specjalnej troski ogrodnika – wystarczy go przycinać tylko kilka razy do roku;
  • bukszpan – nadaje się idealnie, jeżeli pragniemy mieć w ogrodzie zielone sarenki czy pieski; pielęgnacja jednak jest już bardziej pracochłonna;
  • można jeszcze dodać tu: jałowce, tuje oraz cyprysiki.

 Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray

Zobacz także: Nietypowe „tuje” i cyprysiki

Zobacz także: Jak należy przycinać iglaki?

Zobacz także:  Mniej znane iglaki na żywopłoty

Zobacz także: Iglaki, które nie wymagają cięcia

Zobacz także:  Iglaki o ozdobnych szyszkach

Zobacz także: Okazałe iglaki do dużego ogrodu

Zobacz także: Iglaki na balkon odporne na mróz

Zobacz także:  Oryginalne iglaki do ogrodu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

REKLAMA

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

REKLAMA

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

REKLAMA