Iglaki rozesłane i płożące się - które wybrać
REKLAMA
REKLAMA
Gdzie sadzić iglaki rozesłane i płożące się?
Iglaki rozesłane pięknie będą wyglądały na zboczu, lub schodach o łagodnym spadku. Nie sadźmy ich na trawnikach, w pobliżu ścieżek, czy w okolicach domu, ponieważ ten nad wyraz ekspansywny iglak z czasem może nam utrudnić poruszanie się po ogródku.
REKLAMA
Kompozycje z iglaków
Iglaki płożące i rozesłane świetnie komponują się z innymi iglakami o bardziej wyniosłych kształtach, innym kolorze listków czy specyficznymi dla każdego z nich kształcie szyszek.
Z powodzeniem można tworzyć kompozycje iglaków z niskimi kwiatami, takimi jak np. złocień właściwy, czy karłowate dalie. Dobrze się sprawdzają kwiaty cebulowe, które można zasadzić między gałązkami.
Zobacz także: Oryginalne iglaki do ogrodu
Niektóre odmiany iglaków rozesłanych i płożących się
- Mikrobiota – iglak ten osiąga wysokość 10 cm, a średnicę 3 m. Charakteryzuje się jasnozielonym kolorem, który brązowieje na jesieni. Dobrze znosi każdą glebę.
- Jałowiec – osiąga wysokość do 30 cm. Przy średnicy ok. 3m. Charakteryzuje się długimi, gęstymi, niebieskoszarymi igiełkami i gałęziami przylegającymi ściśle do ziemi, oraz czerwonymi kulistymi owocami. Lubi glebę lekką i piaszczystą, oraz ciepły klimat.
- Jałowiec Pfitzera – iglak ten nie jest wymagający, dobrze czuje się w każdej glebie. Rośnie szybko, przez okres 10 lat może pokryć powierzchnię 30 m2. Jest idealny do pokrywania zboczy.
- Cis pospolity – odmiana ta przyjmie się na każdej glebie, niestety rośnie bardzo powoli. Osiąga wysokość do 60 cm i średnicę ok. 3 m. Bardzo ładnie prezentuje się żeński osobnik, u którego mocno czerwone owoce kontrastują z głęboką zielenią igliwia.
- Jałowiec wirginijski – iglak ten osiąga wysokość 1 m, przy średnicy 3 m. Lubi glebę przepuszczalną i kamienistą. Ma piękne srebrzysto niebieskie igły i niebieskofioletowe szyszkojagody.
Zobacz także: Iglaki doniczkowe w ogrodzie
Opracowane na podstawie: "Iglaki w ogrodzie" Philippe Asseray
REKLAMA
REKLAMA