Iglaki na balkon odporne na mróz
REKLAMA
REKLAMA
Warto zwrócić uwagę na karłowe odmiany sosen, świerków, żywotników (tui) i jałowców. Bardziej zaawansowani ogrodnicy pokusić się mogą o uprawę w pojemniku wolno rosnących odmian cyprysików.
REKLAMA
Balkony często mają ograniczoną wysokość, dlatego też najlepiej będą czuły się tam rośliny nie osiągające dużych rozmiarów. Wolno rosnące odmiany iglaków nie wymagają też częstego przesadzania do większych pojemników, co jest dodatkową ich zaletą. Innym ważnym kryterium wyboru rośliny zarówno do uprawy w pojemniku, jak i w ogrodzie jest także jej odporność na mróz.
Zobacz także: Rododendrony i azalie do donic na balkon
Jakie wybrać odmiany iglaków?
REKLAMA
Sosna bośniacka `Smidtii` jest bardzo wolno rosnącą, karłową odmianą o kulistym pokroju. Ma ona sztywne, jasnozielone igły (bardzo efektowne) gęsto ułożone na krótkich pędach. Jest odporna na suszę i niskie temperatury. Nie lubi zbyt wilgotnych gleb.
Ciekawymi i nadającymi się do uprawy na balkonach iglakami są odmiany sosny górskiej (kosodrzewiny). Sosna górska `Pumilio` jest niskim, rozpostartym krzewem o powolnym wzroście. Ma krótkie, ciemnozielone igły. Często przybiera pokrój zbliżony do kulistego. Ma bardzo niewielkie wymagania uprawowe. Z kolei odmiany `Winter Gold` i `Ophir` osiągają około 60 cm średnicy i mają igły jasnozielone w sezonie a w zimie złocistożółte.
Zobacz także: Iglaki doniczkowe w ogrodzie
Spośród świerków na balkonie zimą dadzą sobie radę:
– świerk pospolity Echiniformis – o poduszkowatym pokroju, dorastający do około 60 cm;
– świerk pospolity Nidiformis – gęsty karłowy krzew o pokroju gniazdkowym, z zagłębieniem po środku;
– świerk pospolity Little Gem – płasko kulista odmiana osiągająca około 50 cm średnicy.
Zobacz także: Małe odmiany iglaków - iglaki karłowe
REKLAMA
Inne ciekawe rośliny odporne na mróz, o niedużych rozmiarach to między innymi: żywotnik zachodni `Danica` o kulistym pokroju, jałowiec płożący `Prince of Wales`, `Wiltonii`, jałowiec pośredni `Old Gold` (igły złocistożółte), jałowiec łuskowaty `Blue Star` (igły srebrzyste), cyprysik groszkowy `Sungold` (o zwisających, sznurkowatych, zielonożółtych łuskach).
Mimo że rośliny są odporne, warto na czas największych mrozów osłonić donice z roślinami. Można to zrobić za pomocą agrowłókniny (dostępnej w sklepach ogrodniczych), czy folii bąbelkowej owijając nimi donice. Dodatkową ochroną będzie też postawienie donicy na kawałku styropianu.
Zobacz także: Jak chronić iglaki przed chorobami i szkodnikami?
REKLAMA
REKLAMA