Balkon namiastką ogrodu
REKLAMA
REKLAMA
Może być wizytówką domu, i azylem w centrum blokowiska w którym możemy wypoczywać. W rzeczywistości, mieszkając na miejskim osiedlu, balkony częstą są bardzo blisko siebie, co sprawia że czujemy się niekomfortowo, i mało intymnie .By nasz balkon stał się zacisznym, przytulnym zakątkiem pełnym zieleni, warto wprowadzić niektóre elementy małej architektury.
REKLAMA
Balkon – element małej architektury
REKLAMA
Wystrój balkonu powinien nawiązywać do naszego wystroju mieszkania. Jest ona bowiem jego kontynuacją. Jednym z ważniejszych elementów na balkonie są meble ogrodowe, na których możemy odpocząć, lub wypić poranna kawę. Muszą być one lekkie i w ograniczonych ilościach, by nie zagraciły często malutkiego balkonu. Do zieleni najlepiej pasować będą naturalne meble wykonane z drewna, z ratanu lub metalowe (pasują do nowoczesnych wnętrz).Ważne by były odporne na wilgoć, promienie słoneczne i zmiany temperatury.
By nasz balkon posiadał wyjątkowy charakter i był niepowtarzalny, możemy pokusić się o ciekawą nawierzchnię podłogową. Powszechnie stosowane są płytki ceramiczne, łatwe w utrzymaniu, ale najlepiej wyglądać będą drewniane, naturalne trapy. By ten typ podłogi był trwały , warto zainwestować i kupić drewno, które nie będzie gnić, rozszczepiać czy rozpadać. Najlepsze są gatunki drzew egzotycznych, które nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem warunków atmosferycznych. Tańszą alternatywą jest również odpowiednio zaimpregnowane drewno sosny, świerku lub modrzewia.
Zobacz także: Kilka metrów pod chmurką, czyli jak urządzić balkon?
Mając ciekawą nawierzchnię , pomyślmy także o balustradzie. Ważne by pasowała do charakteru balkonu. Może być ona drewniana, metalowa. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie mat ogrodzeniowych, które dodatkowo odgradzają naszą przestrzeń, tworząc zaciszne miejsce. Do wyboru firmy oferują nam maty wrzosowe (o oryginalnym wyglądzie),maty bambusowe (dodające nutkę orientalnego klimatu), maty wiklinowe (są najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem) oraz maty trzcinowe (najbardziej ekonomiczne rozwiązanie pozwalające zasłonić metalową siatkę, balustradę balkonu).Kolejnym elementem, który może nas zabezpieczyć przed natrętnymi sąsiadami są drewniane kraty. W marketach najczęściej dostępne są w ramie prostej lub łukowej. Są idealną podporą na rośliny pnące takie jak bluszcz bądź winorośl.
Rośliny balkonowe
Wybierając rośliny , należy mieć na uwadze panujące na balkonie warunki atmosferyczne. Pod uwagę należy wziąć wiatr i nasłonecznienie .Do najpopularniejszych roślin balkonowych lubiących słońce należą : pelargonie, szałwie, aksamitki, begonie, bratki, heliotrop, lobelie, stokrotki, żeniszki, petunie i werbeny. W sezonie warto mieć pod ręką zioła miętę, bazylię, rozmaryn czy kolendrę. Świeże zioła zawsze są przydatne w kuchni, a na balkonie staną się aromatyczną dekoracją. Warto, aby nasza zielona przestrzeń cieszyła oczy nie tylko w sezonie. Rośliny, które ożywią ją zimą to na przykład bukszpan oraz rododendrony.
Zobacz także: Iglaki na balkon odporne na mróz
Poza roślinami, funkcję dekoracyjną mogą pełnić małe ozdoby. Może być to oryginalna rzeźba, lampa a nawet mały zbiornik wodny z szumiąca wodą. Śródziemnomorskiego klimatu dodadzą nam ceramiczne donice. Przyjemne wrażenia dźwiękowe mogą zapewnić dzwonki powieszone na balkonie, poruszane przez wiatr.
Tak urządzony balkon, z pewnością stanie się miejscem najczęściej odwiedzanym przez domowników, w którym będzie można odpocząć po męczącym dniu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.