REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rośliny balkonowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Poziomka – aromatyczny i zdrowy owoc w ogrodzie i na balkonie. Jak uprawiać? Jakie odmiany wybrać? Jakie witaminy i mikroelementy zawiera?

Dlaczego warto mieć poziomkę w ogrodzie lub na balkonie? Jak uprawiać poziomkę? Jakie odmiany wybrać?

Rośliny na balkonie i tarasie. Co trzeba wiedzieć by cieszyć się namiastką ogrodu mieszkając w bloku?

Nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie ogrodu. Warto jednak wiedzieć, że dysponując balkonem, czy tarasem można mieć satysfakcję z uprawy kwiatów, ziół a nawet warzyw. Co powinny wiedzieć osoby, które chcą uprawiać rośliny w doniczkach i skrzynkach na balkonach i tarasach?

Jak przygotować balkon do wiosny?

Balkon w okresie wiosennym to namiastka prawdziwego ogrodu. Możemy na nim odpocząć w słoneczne popołudnie lub wypić poranną filiżankę kawy. Co więcej, balkon może być miejscem uprawy ziół, które dodatkowo odstraszą owady. Jak przygotować balkon do wiosny?

Najlepsze iglaki na balkon – można je posadzić w donicach, nie rosną zbyt szybko i są odporne na szkodniki

Iglaki to najlepsze rośliny na balkon, które są zielone cały rok. O ile dobrze wybierzemy gatunek iglaka, będziemy cieszyć się pięknymi roślinami przez cały rok. Na balkonie najlepiej sprawdzą się iglaki karłowe i wolno rosnące.

REKLAMA

Pelargonie zimą – jak o nie dbać?

Pelargonie są często spotykane w naszych ogrodach. Charakteryzują się różnobarwnymi i dużymi kwiatami. Jednak są to też rośliny wrażliwe na mróz. Przeczytaj, jak dbać o pelargonie zimą.

Trawy ozdobne w donicach na balkonie i na tarasie

Trawy ozdobne dzięki swoim formom i lekkości są niezmiernie atrakcyjne i uniwersalne pod względem zastosowania. Można je sadzić w pojemnikach. Kępy ich długich wąskich liści wyglądają lekko, a zarazem dynamicznie i stanowią mocny kontrast, dlatego warto je sadzić w grupach z innymi roślinami.

Rośliny balkonowe – jak przygotować je do zimy?

Rośliny na balkonach i tarasach z reguły są roślinami jednorocznymi. Jeśli jednak nasze tarasy i balkony zdobiły rośliny wieloletnie, możemy, zapewniając im odpowiednie warunki do zimowania, przechować je do kolejnej wiosny. Bielunie, fuksje, dipladenie, bugenwille, passiflory – jak przygotować je do zimy? Gdzie powinny spędzić zimę popularne rośliny balkonowe?

Rośliny w skrzynkach na parapetach, balkonie i tarasie

Wraz z nadejściem wiosny możemy przystąpić do upiększania naszych balkonów, parapetów i tarasów. Aby przez cały czas cieszyć się barwnymi kwiatami na balkonie, powinniśmy je prawidłowo dobrać. Roślinom musimy zapewnić odpowiednie warunki glebowe – kupić właściwą ziemi, nawozić i podlewać w zależności od potrzeb konkretnej rośliny. Zwróćmy też uwagę na warunki świetlne na naszym parapecie, balkonie czy tarasie.

REKLAMA

Rośliny balkonowe odporne na suszę i upały

Balkony usytuowane od południowej strony budynku silnie nagrzewają się podczas upałów. W takich warunkach kwiaty wielu roślin balkonowych szybko więdną. Równie często na kwiatach balkonowych powstają żółte plamy wypalone przez słońce. Możemy temu zapobiec jeśli na swoim balkonie będziemy uprawiać gatunki roślin odporne na wysokie temperatury i dobrze znoszące niedobór wody.

Jak dbać o Aukubę?

Zimozielona Aukuba Japońska kiepsko znosi nasze zimy. Atrakcyjne odmiany Aukuby o pstrych, błyszczących liściach coraz częściej jednak sadzone są w ogrodach. Najlepiej poradzą sobie w zachodnich i nadmorskich rejonach Polski ale nawet tam warto pamiętać o zabezpieczeniu ich na zimę. O czym pamiętać przy uprawie Aukuby?

Kwiaty na stanowisko półcieniste

Kwiaty na stanowisko półcieniste nie wymagają bezpośredniego promieniowania słonecznego do prawidłowego rozwoju. Liczy się odpowiednia pielęgnacja. Które gatunki kwiatów doniczkowych nadają się do uprawy na stanowisku półcienistym? Jak je uprawiać? Jak często podlewać i nawozić? Jak rozmnażać kwiaty na stanowisko półcieniste?

Leśny klimat na tarasie

Któż nie chciałby mieć lasu za oknem...? Nie każdy jednak ma możliwość cieszyć się bezpośrednim sąsiedztwem zieleni. Jeśli mamy taras lub duży balkon możemy stworzyć zielony zakątek o leśnym charakterze. Zmieścimy tam zarówno iglaki, jak i liściaste krzewy i niskie drzewa. Wybór roślin jest ogromny. O czym pamiętać przy wyborze roślin? Jakie odmiany najlepiej będą pasowały do naszych warunków?

Rozmaryn – cenny w ogrodzie i w kuchni

Jego ojczyzną są kraje śródziemnomorskie o suchym i gorącym klimacie. Najlepiej czuje się na słonecznych i suchych stanowiskach i nie znosi nadmiaru wody. Jego gęste, zimozielone i aromatyczne liście są używane jako przyprawy. Może być też ozdobnym, kwitnącym krzewem uprawianym w ogródku ziołowym lub w doniczkach i balkonowych skrzynkach.

Jakie pnącza posadzić na balkonie?

Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca na balkonie możemy posadzić rośliny pnące. Nie zajmują wiele miejsca i jednocześnie wytwarzają sporą masę zieleni. Mogą wspinać się po ścianie lub drewnianych trejażach albo owijać się wokół podpór. Najlepiej wybrać pnącza, które nie rozrastają się nadmiernie, aby oszczędzić sobie kłopotów w przyszłości. Nie wybierajmy też na balkony gatunków bardzo wrażliwych na mróz, czy suszę.

Mandevilla – modna roślina tarasowa

Wiosna i lato to czas, kiedy poszukujemy ciekawych roślin na tarasy i balkony, a każdego niemal roku pojawiają się na rynku roślin ozdobnych nowości. W ostatnim czasie pojawiło się kilka egzotycznych roślin pochodzących z krajów Ameryki Południowej. Jedną z nich jest Mandevilla nazywana też Sundevillą. Jak uprawiać tę ciekawą i efektowną roślinę, aby przeżyła nie tylko jeden sezon?

Lilak Meyera „Palibin” – miniatura do grodu i na taras

Kwitnące bzy to jeden z symboli pełni wiosny i nieodłącznie kojarzą się z majem. Rozkwitające wtedy krzewy i pachnące kwiaty są przedmiotem poszukiwań wielu miłośników roślin. Z każdym rokiem przybywa odmian ogrodowych o różnych barwach i wielkości kwiatów. Większość bzów osiąga jednak rozmiary wymagające choćby skrawka ogrodu. Co zrobić, jeśli chcemy mieć bez w donicy na balkonie lub tarasie?

Jak pielęgnować fuksję rosnącą w donicy na balkonie?

Fuksja (Fuchsia L.) pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej oraz z Nowej Zelandii. W naszym klimacie uprawiana jest jako roślina jednoroczna o bardzo dużej ilości odmian, wśród których można znaleźć zarówno pnące o delikatnych pędach wymagających podpór, jak i te o pędach wzniesionych, silnie rosnące, które można prowadzić także w formie piennej i kształtować jak miniaturowe drzewka.

Jak zrobić w domu własną rozsadę?

Wiele osób w lutym i marcu wysiewa do doniczek nasiona roślin, które wiosną mogą upiększyć ogród, balkon lub taras. Dzięki rozsadzie można uprawiać rośliny jednoroczne. Kwitną one długo, często do pierwszych przymrozków i zwykle są łatwe w uprawie. Warto więc poświęcić czas i wyhodować własne kwiaty na parapecie.

Jak uprawiać rzeżuchę w warunkach domowych?

Rzeżucha mimo walorów dekoracyjnych, ma również doskonały smak i duże właściwości lecznicze. Jest bogatym źródłem witamin: C, PP, B1, B2, jodu czy też magnezu. Dodawana do potraw przyśpiesza trawienie, poprawia pracę trzustki i poprawia apetyt. Ma ona również działanie moczopędne i dezynfekujące, poprawia jakość cery oraz wzmacnia włosy i paznokcie. Kiełki rzeżuchy polecane są w diecie dla cukrzyków, ponieważ obniżają poziom cukru we krwi.

Cytrusy w mieszkaniu - uprawa

Cytrusy należą do rodziny rutowatych. To rośliny śródziemnomorskie, które dobrze rosną w warunkach domowych. Cytrusy pochodzą głównie ze wschodniej Azji. Są to rośliny zimozielone, bardzo wrażliwe na mrozy. Dlatego też uprawiamy je głównie w pojemnikach lub doniczkach w mieszkaniach. Na lato można je wystawić do ogrodu lub na taras, jesienią jednak muszą powrócić znów do pomieszczeń Pomarańcze i cytryny rosną w warunkach domowych jako krzaczaste drzewka, z pięknymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi i aromatycznymi owocami.

Co to jest hydrożel? I po co go stosować?

Hydrożel to substancja, która magazynuje w sobie wodę. Materiał ten potrafi pochłonąć od 250 do 400 razy wody niż wynosi jego objętość. Jest sprzedawany w postaci proszku lub granulek. Po wchłonięciu wody pęcznieje i przybiera postać żelowych kuleczek. Substancję tą należy wymieszać z ziemią ogrodową. Zatrzymuje ona duże ilości wody z opadów lub nawadniania, a następnie powolnie oddaje wodę do dyspozycji korzeni roślin.

Jak przechowywać zimą rośliny tarasowe?

W zimie szczególnej troski wymagają od nas ciepłolubne rośliny zdobiące tarasy i balkony. Dla wielu z nich przechłodzenie może być bardzo niebezpieczne. Gdzie schować zimą ulubione agawy, oleandry i laury?

Miniaturowe i eleganckie wierzby


Nieduże, szczepione na pniu ozdobne odmiany wierzb są łatwe w uprawie. Kwitnące wiosną bazie, ciekawe barwy liści i kształty pędów, i różne pokroje koron są niewątpliwą ozdobą każdego ogrodu. Właściwie posadzone i pielęgnowane zadowolą każdego właściciela ogrodu.

Jak i kiedy nawozić?

Sposób nawożenia w 50% jest odpowiedzialny za sukces uprawy. Jednak nie można zastosować zbyt wysokich dawek nawozów jednorazowo, ponieważ większość gatunków roślin jest wrażliwa na zasolenie.

Iglaki na balkon odporne na mróz

Iglaki na balkonie możemy uprawiać także zimą. Zima nie musi oznaczać, że na naszym balkonie, czy tarasie będzie być pusto, ponuro i nudno. Jest wiele roślin iglastych o niewielkich rozmiarach, które ożywią nasze balkony i nie zaszkodzi im mróz.

Jak zmienić taras w bajkowy ogród?

Taras, jak i każde inne miejsce w naszym domu, zaaranżować możemy dowolnie. Przy odrobinie inwencji bez trudu zmienimy go w bajkowy ogród, który stanie się nasza dumą.

Czy wiesz jak wybrać kwiaty na balkon?

Wybór roślin na balkon zależy od warunków, jakie na nim panują i z której strony domu się znajduje. Inne kwiaty wybiera się na balkon południowy, a inne na północny. Oto kilka wskazówek, jakie trzeba wziąć przy planowaniu zakupu kwiatów balkonowych.

Balkon namiastką ogrodu

Balkon – dobrze zaaranżowany może stać się miejscem wypoczynku. Balkon pełni funkcje zielonego salonu, namiastki ogrodu. Podpowiadamy jak urządzić balkon aby stał się naszą zieloną oazą.

Palmy

Gatunków palm jest bardzo wiele – ponad 3400. Jednak polski rynek kwiaciarski nie oferuje aż tak szerokiego wyboru. Ze sprzedaży wyeliminowano palmy o dużym wzroście oraz te wolno rosnące. Dodatkowo, jeśli chcemy ograniczyć wzrost palmy powinniśmy posadzić kilka sadzonek do jednej doniczki – wtedy rośliny konkurują ze sobą o składniki mineralne i rosną znacznie wolniej.

REKLAMA