REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poziomka – aromatyczny i zdrowy owoc w ogrodzie i na balkonie. Jak uprawiać? Jakie odmiany wybrać? Jakie witaminy i mikroelementy zawiera?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
poziomka pospolita - fragaria vesca
Poziomka – aromatyczny i zdrowy owoc w ogrodzie i na balkonie. Jak uprawiać? Jakie odmiany wybrać? Jakie witaminy i mikroelementy zawiera?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego warto mieć poziomkę w ogrodzie lub na balkonie? Jak uprawiać poziomkę? Jakie odmiany wybrać?

Poziomka pospolita

Wszyscy znamy poziomki z leśnych spacerów. To najczęściej jest poziomka pospolita (Fragaria vesca) – gatunek rośliny z rodziny różowatych. W Polsce ten gatunek poziomki jest pospolitą rośliną rosnącą w lasach – zwłaszcza na ich skrajach i polanach, w miejscach, gdzie przedostaje się więcej światła słonecznego. Poziomka pospolita jest uprawiana w wielu krajach świata – zarówno na plantacjach jak i w ogrodach przydomowych, oczywiście także w Polsce. Owocuje od czerwca do lipca (a odmiany uprawne nawet do października) małymi, czerwonymi (choć są też odmiany o żółtobiałych owocach) niezwykle aromatycznymi owocami, bogatymi w witaminę C i inne witaminy oraz mikro- i makroelementy. Dość łatwo można poziomkę rozsiać z zasuszonego owocu, który zawiera liczne drobne nasionka. Poziomka pospolita w naturze rozmnaża się także z długich, cienkich rozłogów (tzw. wąsów). Ale odmiany uprawne są z reguły pozbawione rozłogów.

REKLAMA

Jak uprawiać poziomki?

REKLAMA

Uprawa poziomek w ogrodzie nie jest trudna. Są to rośliny w pełni mrozoodporne. Poziomki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych lub półcienistych – ale owoce są słodsze jeżeli dojrzewają na słońcu. Gleba, w której posadzimy poziomki powinna być żyzna, próchnicza ale urosną także na słabszych glebach (choć wtedy i krzaczki i owoce będą mniejsze). Najlepsza jest gleba o lekko kwaśnym odczynie (pH ok. 6). Na pewno poziomce trzeba zapewnić regularne podlewania (zwłaszcza w czasie owocowania), bo źle znosi dłuższe okresy suszy. Ma bowiem delikatny system korzeniowy. Z tego powodu nie można też dopuścić do zachwaszczenia zagonka z poziomkami, bo chwasty skutecznie konkurują z poziomkami o wodę i inne składniki.
Zaleca się ściółkowanie poziomek np. ściętą trawą, słomą, kompostem czy nawet agrowłókniną, co zmniejsza parowanie wody z gleby i ogranicza rozwój chwastów.

Poziomki warto nawozić kompostem, obornikiem lub nawozem wieloskładnikowym. Nie zaleca się nawozić poziomek dużą dawką azotu. 

Sadzonki poziomek sadzi się (od wiosny do jesieni) w odstępach ok. 25 cm. Można też mieć sadzonki poziomek z własnego siewu, choć jest to trudniejsze. W sklepach można kupić nasiona różnych odmian poziomek, które wysiewamy:
- w domu do doniczek lub skrzynek od połowy lutego do kwietnia albo
- do gruntu od kwietnia do sierpnia.
Potem trzeba popikować poszczególne siewki (wschodzą po ok. 3-4 tygodniach od siewu) – czyli przesadzić je do docelowych stanowisk.

Warto też wspomnieć, że dobrze udaje się też uprawa poziomek na balkonach, czy tarasach w doniczkach lub skrzynkach. W takim przypadku często łatwiej niż w ogrodzie zadbać o glebę, odchwaszczanie, czy podlewanie roślin.

 

 

Shutterstock

Jakie odmiany poziomek wybrać?

Nie ma zbyt wielu dostępnych w Polsce odmian uprawnych poziomek. Wskażmy te najbardziej popularne.
Jedną z najbardziej popularnych w Polsce odmian uprawnych poziomki pospolitej jest Regina. Krzaczki tej odmiany dorastają nawet do 30 cm wysokości) i zwartym pokroju. Bardzo plenna odmiana o dużych, czerwonych, bardzo smacznych owocach. Odmiana bezrozłogowa.

Jeszcze bardziej znaną odmiana jest chyba Rugia. Podobnie jak Regina rodzi bardzo smaczne, słodkie, aromatyczne, czerwone owoce, które pojawiają się na sporych krzaczkach przez całe lato nawet do pierwszych przymrozków. Odmiana bezrozłogowa.

Baron Solemacher – ma duże czerwone, smaczne owoce. Krzaczki rosną do ok. 20 cm wysokości. Odmiana bezrozłogowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Yellow Wonder – odmiana bezrozłogowa o żółto-kremowych owocach ale o zwykłym „poziomkowym” smaku. 

Attila – tzw. poziomka wisząca, bo tworzy rozłogi nawet do 1,5 m, które dobrze wyglądają w wiszącej donicy. Na rozłogach pojawiają się też smaczne, czerwone owoce. Owocuje całe lato do przymrozków. Podobną do Attili jest odmiana Rujana.

 

poziomka pospolita - fragaria vesca - odmiana o żółto-białych owocach

Shutterstock

Owoce poziomki – dlaczego warto je jeść. Można też pić napary z liści poziomki

REKLAMA

Jak już wspomniano poziomki są słynne przede wszystkich ze swoich pachnących, zdrowych owoców. Niestety owoce te są delikatne, źle znoszą dłuższe przechowywanie i transport, a poza tym są najsmaczniejsze krótko po zerwaniu z krzaczka. Dlatego też rzadko możemy spotkać poziomki w sklepach. Tym bardziej warto zainteresować się ich uprawą – nie tylko w ogrodzie ale także np. w doniczkach i skrzynkach na balkonie lub tarasie. 

Jak wskazują Lasy Państwowe, poziomka ma np. więcej witaminy C niż owoce cytrusowe) i wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, takich jak np.:
- wspomaganie profilaktyki przeciwcukrzycowej,
- wspomaganie pracy wątroby,
- wspieranie układu odpornościowego, zapobieganie infekcjom, przeziębieniom i pomoc w ich leczeniu,
- działanie przeciwzapalne (zawiera m.in. kwas salicylowy) i przeciwkrwotoczne,
- przeciwdziałanie tworzeniu złego cholesterolu,
- przyspieszanie przemiany materii i wspomaganie pracy jelit,
- zapobieganie zaćmie i innym chorobom oczu.

Niezwykle dokładne zestawienie wartości odżywczej owoców poziomki zwyczajnej publikuje Wikipedia. Oprócz witaminy C są też witaminy B1, B2, B3, B6, B12, A, D, E, a ponadto fosfor, wapń, magnez, potas, niewiele sodu, jod, żelazo, miedź i cynk.

Eksperci Lasów Państwowych podkreślają, że poziomka jest owocem małokalorycznym, a jej liczne witaminy i  mikro- i makroelementy wspierają różne diety odchudzające. Poziomki poprawiają przemianę materii. Poza tym owoc ten wykazuje także właściwości moczopędne, co pozwala pozbyć się nadmiaru wody w organizmie. Napary z poziomek można przygotowywać zarówno z owoców, jak i z suszonych liści.

Zdaniem tych ekspertów, poziomka pospolita ma korzystne działanie na układ moczowy człowieka. Zawiera garbniki katechinowe, flawonoidy, kwasy fenolowe, kwasy organiczne i sole mineralne, które działają oczyszczająco na organizm, zwłaszcza na układ moczowy. Napar z liści poziomki może być pomocny przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych układu moczowego, bowiem wykazuje działanie bakteriobójcze.

Lasy Państwowe polecają następujący przepis na herbatę z liści poziomki:
Zielone liście poziomki należy zebrać w lesie i wysuszyć w temp. do 40 st. C, rozkładając je cienką warstwą na pergaminie. Najlepiej jest zbierać młode listki przed kwitnieniem, czyli już w kwietniu, ale można je pozyskać i wysuszyć również w czasie owocowania. Mają wtedy większą zawartość garbników i herbatka z nich jest najbardziej wyrazista w smaku.
Wystarczy mieć 1-2 łyżeczki suszonych liści poziomki do przygotowania szklanki naparu. Po zalaniu tych liści wrzątkiem wystarczy zaparzać pod przykryciem ok. 15 minut.

Warto też wskazać, że oprócz opisanej poziomki pospolitej w Polsce można spotkać w naturze:
- poziomkę twardawą - Fragaria viridis,
- poziomkę wysoką - Fragaria moschata Duchesne.
Te dwa gatunki poziomki mają owoce mniej smaczne od poziomki pospolitej, ale również wartościowe odżywczo i mające zastosowanie lecznicze.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA