REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rośliny na balkonie i tarasie. Co trzeba wiedzieć by cieszyć się namiastką ogrodu mieszkając w bloku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rośliny na balkonie i tarasie. Co trzeba wiedzieć by cieszyć się namiastką ogrodu mieszkając w bloku?
Rośliny na balkonie i tarasie. Co trzeba wiedzieć by cieszyć się namiastką ogrodu mieszkając w bloku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie ogrodu. Warto jednak wiedzieć, że dysponując balkonem, czy tarasem można mieć satysfakcję z uprawy kwiatów, ziół a nawet warzyw. Co powinny wiedzieć osoby, które chcą uprawiać rośliny w doniczkach i skrzynkach na balkonach i tarasach?

Wybór roślin

Wybór odpowiednich roślin to oczywisty pierwszy krok do stworzenia balkonowego, czy tarasowego ogródka. To jakie rośliny wybierzemy zależy w pierwszej kolejności od warunków oświetleniowych oraz powierzchni balkonu lub tarasu. Czy nasz balkon jest położony „od południa” a więc dobrze nasłoneczniony, czy ”od północy” a więc zacieniony? Zdecydowana większość roślin woli dobre nasłonecznienie, choć wiele z nich dobrze też rośnie w półcieniu.

Mniejszy wybór jest wśród roślin cieniolubnych. W cieniu dobrze rosną następujące rośliny: funkie, fuksja, wiciokrzew, barwinek, nasturcja, niezapomniajka, komarzyca, werbena, bluszcz, paprocie.

Powierzchnia balkonu (tarasu) również determinuje liczbę i rozmiar roślin, które możemy brać pod uwagę.

Trzeba też zastanowić się, czy możemy uprawiać na balkonie lub tarasie rośliny wieloletnie. Bowiem wiele z nich może nie przetrwać mroźnych zim na zewnątrz i potrzebuje zimą przeniesienia do ogrzewanego pomieszczenia, np. do piwnicy. Jest to zwykle kłopotliwe, dlatego najczęściej uprawiamy w ten sposób rośliny jednoroczne.

Niektóre rośliny wieloletnie mogą przetrwać zimę w donicach na balkonie ale z reguły trzeba okryć donice (np. agrowłókniną, tekturą falistą, czy starym kocem) i postawić je na izolującej od betonu desce, czy styropianie.

Warto też wziąć pod uwagę:
- czy posadzimy rośliny wytrzymałe, które przetrwają np. nasz tygodniowy urlop bez podlewania, 
- czy będziemy mieli czas na pielęgnację roślin, które wymagają licznych zabiegów pielęgnacyjnych (jak np. przycinanie, nawożenie, zraszanie liści, walkę ze szkodnikami itp.).

REKLAMA

 

 

Shutterstock

Zaplanowanie ustawienia doniczek i skrzynek

Musimy również wyznaczyć miejsca, w których postawimy (lub zawiesimy) doniczki i skrzynki. Najczęściej na balkonach stosowane są skrzynki wieszane na balustradach. To bardzo dobre rozwiązanie bo nie zajmujemy podłogi balkonu. Ale w tym przypadku trzeba szczególnie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i dobre przymocowanie ciężkich skrzynek do balustrady.

 

 

Shutterstock

Na większych balkonach i tarasach jest więcej miejsca i na ustawienie skrzynek i doniczek można przeznaczyć także część podłogi. Trzeba przy tym pamiętać o zostawieniu miejsca na miejsce do relaksu (krzesełka, kanapa, ławka czy stolik) i dostępu do roślin. Można też zastosować podwieszane doniczki lub skrzynki, z których mogą się zwieszać różne rośliny  - ale tu trzeba pamiętać, że w takim przypadku jest utrudniony dostęp do podlewania, czy nawożenia roślin.

 

 

Shutterstock

Wybór doniczek i skrzynek

W sklepach można dostać najróżniejsze doniczki i skrzynki, w których mogą rosnąć rośliny na balkonie lub tarasie. Ważne jest, aby doniczki i skrzynki miały otwory drenażowe, które pozwalają na odprowadzenie na podstawki nadmiaru wody. Rozmiar pojemnika powinien być dostosowany do rozmiaru bryły korzeniowej i skali jej rozwoju w trakcie wzrostu  danej rośliny. Z pewnością kwadratowe, czy prostokątne skrzynki (doniczki) pozwalają lepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń niż okrągłe.

 

 

Shutterstock

Wybrane rośliny ozdobne, które dobrze rosną na balkonach i tarasach

Pelargonia (Geranium) - Jest to jedna z najpopularniejszych roślin balkonowych. Pelargonie preferują stanowiska słoneczne i dobrze przepuszczalne podłoże. Wymagają regularnego podlewania, ale nie tolerują przelania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Pelargonie

Shutterstock

Petunia - Petunie są roślinami ciepłolubnymi, które najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Wymagają regularnego podlewania i nawożenia, a także przycinania przekwitłych kwiatów, aby stymulować dalsze kwitnienie.

 

Petunie

Shutterstock

Fuksja - Fuksje preferują stanowiska półcieniste lub cieniste. Wymagają regularnego podlewania i nawożenia, a także przycinania, aby utrzymać kształt rośliny.

 

Fuksja

Shutterstock

Begonia - Begonie są roślinami ciepłolubnymi, które najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych. Wymagają regularnego podlewania i nawożenia, ale nie tolerują przelania.

 

Begonie

Shutterstock

Surfinia - Surfinie są roślinami ciepłolubnymi, które najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Wymagają regularnego podlewania i nawożenia, a także przycinania przekwitłych kwiatów, aby stymulować dalsze kwitnienie.

 

Surfinia

Shutterstock

Bratek - Bratki preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. Wymagają regularnego podlewania i nawożenia, a także przycinania przekwitłych kwiatów, aby stymulować dalsze kwitnienie.

Lobelie - Lobelie preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. Wymagają regularnego podlewania i nawożenia, a także przycinania przekwitłych kwiatów, aby stymulować dalsze kwitnienie.

Aksamitka - Aksamitki preferują stanowiska słoneczne. Wymagają regularnego podlewania i nawożenia, a także przycinania przekwitłych kwiatów, aby stymulować dalsze kwitnienie.

Bardzo dobrze rosną też w donicach rośliny cebulowe (tulipany, hiacynty, lilie). Ale w tym przypadku trzeba pamiętać że cebule sadzi się w doniczki lub skrzynki jesienią więc dla pewności (a zwłaszcza w przypadku niewielkich pojemników) trzeba je zabezpieczyć przed mrozem (np. okryć włókniną, czy kartonami i postawić na czymś co izoluje od betonowej lub ceramicznej podłogi (np. na desce).

 

Wybrane rośliny użytkowe, które dobrze rosną na balkonach i tarasach

Bazylia - Bazylia preferuje stanowiska słoneczne i dobrze przepuszczalne podłoże. Wymaga regularnego podlewania, ale nie toleruje przelania.

 

 

Shutterstock

Mięta - Mięta preferuje stanowiska półcieniste i dobrze przepuszczalne podłoże. Wymaga regularnego podlewania.

Pomidor - Pomidory preferują stanowiska słoneczne i dobrze przepuszczalne podłoże. Wymagają regularnego podlewania i nawożenia.

 

 

Shutterstock

Papryka - Papryki preferują stanowiska słoneczne i dobrze przepuszczalne podłoże. Wymagają regularnego podlewania i nawożenia. Zwłaszcza ostre papryczki dobrze rosną na zacisznych słonecznych balkonach i tarasach.

Rukola - Rukola preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste i dobrze przepuszczalne podłoże. Wymaga regularnego podlewania.

Szpinak - Szpinak preferuje stanowiska półcieniste i dobrze przepuszczalne podłoże. Wymaga regularnego podlewania.

 

 

Shutterstock

Zioła prowansalskie - Zioła prowansalskie, takie jak tymianek, rozmaryn, oregano, preferują stanowiska słoneczne i dobrze przepuszczalne podłoże. Wymagają regularnego podlewania, ale są dość odporne na suszę.

 

 

Shutterstock

 

Czy sadzenie pomidorów na tarasie lub balkonie to dobry pomysł? 

REKLAMA

Pomidory całkiem dobrze radzą sobie w pojemnikach na balkonach i tarasach. Oczywiście wymagają dobrego nasłonecznienia (co najmniej 6-8 godzin dziennie) i dość dużego pojemnika z bardzo żyzną ziemią. Pomidory najlepiej rosną pod zadaszeniem, tak żeby uchronić je przed padającym deszczem. Pomidory nie powinny mieć zraszanych liści i pędów (podlewać trzeba je bezpośrednio do doniczki), bo sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.

Wymagają też regularnego podlewania i pewnych zabiegów pielęgnacyjnych (przywiązywania do palików lub zwieszających się z góry sznurków oraz przycinania usuwania nadliczbowych pędów). Choć istnieje wiele odmian wyhodowanych właśnie z myślą o balkonach i tarasach, których np. nie trzeba podwiązywać. Wśród takich odmian można przykładowo wymienić:

Tumbling Tom - To odmiana pomidorów, która rośnie w formie zwisającej, co czyni ją idealną do uprawy w podwieszanych doniczkach. Owoce tej odmiany małe (do 2.5 cm średnicy) ale za to bardzo soczyste i słodkie. Są dwa warianty tej odmiany Tumbling Tom Red (owoce w kolorze czerwonym) oraz Tumbling Tom Yellow (owoce w kolorze żółtym).

Red Robin – Bardzo plenna odmiana nawet do niewielkich donic, pomidorki tej odmiany są również małe (tzw. koktajlowe) – ok. 2-3 cm średnicy,  słodko-kwaśne, soczyste.

Little Sun – typowa odmiana do doniczek, małe (nie więcej niż 3 cm średnicy) żółte pomiodorki, bardzo smaczne

Tiny Tim - To niska, plenna odmiana pomidora, która dobrze rośnie w małych pojemnikach. Rodzi małe (do 2 cm średnicy), czerwone i bardzo smaczne owoce cherry. Szybko dojrzewają.

Balcony Charm - To odmiana specjalnie wyhodowana do uprawy na balkonach. Rośnie w formie zwisającej i produkuje mnóstwo małych, smacznych owoców.

 

 

Shutterstock

 

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA