Rośliny balkonowe – jak przygotować je do zimy?
REKLAMA
REKLAMA
Rośliny – jakie rośliny trzeba przenieść
REKLAMA
Jeśli w naszym ogrodzie rosną rośliny takie jak bieluń nazywany także daturą, fuksje, lantany, psianki Rantonnetta, abutilony zwane popularnie zaślazami, ołowniki, dipladenie, bugenwille, pospornice, passiflory – męczennice lub rośliny cytrusowe – pomarańcze, cytryny itp., powinniśmy je przenieść do domu dopóki na zewnątrz nie ma ujemnych temperatur.
Jeśli zaś w ogrodzie mamy laury, inaczej nazywane wawrzynami, rozmaryn, oleandry czy oliwki, na przeniesienie ich do pomieszczeń możemy poczekać do pierwszych przymrozków.
Jak przygotować rośliny do zimowania?
Pamiętajmy aby tuż po przeniesieniu roślin oberwać ich suche liście i kwiaty. Aby pomóc roślinom przeniesionym z ogrodu, należy pędy tych roślin odpowiednio przyciąć – najlepiej na 2/3 długości. Przycięcie pędów sprawi, że roślina będzie miała ograniczoną transpirację.
Zobacz także: Jesienny ogród w donicach
Przeniesione do domu pnącza również przycinamy – roślina po przycięciu powinna mieć wysokość kilkunastu centymetrów.
Gdzie umieścić rośliny na zimę?
Rośliny najlepiej przetrwają zimę wtedy, gdy umieścimy je w pomieszczeniu, do którego dochodzi duża ilość światła. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią temperaturę – najlepszą będzie temperatura wynosząca 5–10˚C.
Dipladenia potrzebuje wyższej temperatury – od 12 do 15˚C. W dużo niższej temperaturze (2–5˚C) możemy przechowywać wawrzyny, oliwki czy oleandry.
Pamiętajmy, że niektóre z naszych roślin tracą liście w czasie zimowania. Jeśli bieluń, ołownik czy bugenwilla straci liście, nie musimy się obawiać – roślina nie jest chora, to naturalny proces. Gdy rośliny zostaną bez liści, należy je przechowywać w ciemnym miejscu.
Zobacz także: Rośliny doniczkowe – pielęgnacja jesienią i zimą
Pielęgnacja roślin w okresie zimowym
W czasie zimowania roślin nie powinniśmy ich intensywnie podlewać. Zachowajmy umiar, gdyż zbytnie przelewanie może powodować gnicie, a przesuszenie – usychanie roślin. Pamiętajmy również o zaprzestaniu nawożenia roślin.
Marzec to dobry okres na przeniesienie roślin do cieplejszego pomieszczenia – rośliny powinny już rozpocząć wegetację. Dodatkowo możemy je już nieco mocniej podlewać. Jeśli chcemy aby nasze rośliny lepiej się rozkrzewiły, przytnijmy ich wierzchołki.
REKLAMA
REKLAMA