REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o Aukubę?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Zimozielona Aukuba Japońska kiepsko znosi nasze zimy. Atrakcyjne odmiany Aukuby o pstrych, błyszczących liściach coraz częściej jednak sadzone są w ogrodach.
Zimozielona Aukuba Japońska kiepsko znosi nasze zimy. Atrakcyjne odmiany Aukuby o pstrych, błyszczących liściach coraz częściej jednak sadzone są w ogrodach.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zimozielona Aukuba Japońska kiepsko znosi nasze zimy. Atrakcyjne odmiany Aukuby o pstrych, błyszczących liściach coraz częściej jednak sadzone są w ogrodach. Najlepiej poradzą sobie w zachodnich i nadmorskich rejonach Polski ale nawet tam warto pamiętać o zabezpieczeniu ich na zimę. O czym pamiętać przy uprawie Aukuby?

Aukuba Japońska (Aucuba Japonica) jest popularną rośliną w krajach Europy Zachodniej, gdzie stosowana jest często na zimozielone żywopłoty. Pochodzi jednak z Japonii i Chin, gdzie osiąga wysokość nawet do 5 metrów. Jeśli decydujemy się na uprawę aukuby w naszych warunkach klimatycznych musimy liczyć się z tym, że nie będzie aż tak okazałym i bujnie rosnącym krzewem. W Polsce Aukuba nie osiąga tak znacznych rozmiarów, dorasta maksymalnie do 3 m wysokości.

REKLAMA

Czym Aukuba przyciąga uwagę?

Głównym walorem ozdobnym Aukuby są zimozielone, szerokie, błyszczące, lekko ząbkowane liście. Czasem pojawiają się też na krzewach niewielkie, kuliste, czerwone owoce. Aukuba ma zazwyczaj zielone liście ale najczęściej uprawiana jest odmiana `Variegata` o atrakcyjnych, żółtych plamkach na liściach.

Czy Aukuba wytrzyma zimę w ogrodzie?

Aukuby znoszą mrozy do –8 stopni C, uprawiane w zacisznych osłoniętych od wiatru miejscach, pod ścianami budynków. Zdarzyć się może, że zniosą bardziej srogie mrozy, przykryte śniegiem. Największe szanse na przeżycie zimy Aukuby mają w cieplejszych (okolice Wrocławia) rejonach kraju i nad morzem, gdzie powietrze jest też nieco bardziej wilgotne. W Polsce wschodniej i centralnej lepiej traktować Aukubę jako ozdobę tarasów lub balkonów oraz letnich ogródków. Uprawiana w doniczce powinna być zimą przechowywana w jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura waha się od 0 do 10 stopni C.

Zobacz także: Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie zimą?

Jak chronić Aukubę przed mrozem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli mamy odpowiednie warunki na uprawę Aukuby lub już rośnie w ogrodzie należy koniecznie zabezpieczyć ja na zimę. Najkorzystniej jest otulić krzew agrowłókniną i cieniującymi matami, które będą chronić liście rośliny przed mroźnymi, suchymi wiatrami oraz przed silnym słońcem. Ziemię wokół krzewu przykrywamy grubą (około 10cm) warstwą przekompostowanej kory. Starsze, dobrze ukorzenione okazy Aukuby są na tyle żywotne, że nawet jeśli wymarzną potrafią wiosną wypuścić nowe pędy.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć kolumnowe iglaki przed śniegiem?

W jakim towarzystwie Aukuba czuje się dobrze?

Najlepszym towarzystwem dla Aukuby Japońskiej będą inne zimozielone krzewy – zarówno liściaste, jak i iglaste. Mogą być np. ostrokrzewy mahonie, bukszpany oraz jałowce lub cisy, które tworzą z czasem osłonę przed wiatrem i mrozem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 największych miast świata [LISTA]

Są dane na 2024 rok. Największe miasta świata pod względem liczby mieszkańców znajdują się w Japonii, Indiach, Chinach, Bangladeszu, Brazylii, Egipcie i Meksyku. Które miasto jest największe na świecie?

Rządowy Portal DOM - czy będzie pomocny dla kupujących nieruchomości?

Portal DOM to jeden z pomysłów projektu nowelizacji ustawy deweloperskiej. Ma on poprawić przejrzystość rynku m.in. w zakresie cen transakcyjnych mieszkań deweloperskich i z rynku wtórnego. Jak oceniają ten pomysł deweloperzy? W jakim stopniu portal może rzeczywiście pomóc kupującym? 

Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

REKLAMA

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

REKLAMA

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

25%-45% oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym: Pompa ciepła współpracująca z piecem na pellet lub kominkiem na drewno

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA