Świdośliwa kanadyjska – krzew prawie idealny
REKLAMA
REKLAMA
Walory świdośliwy
Świdośliwa kanadyjska (Amelanchier lamarckii) jest z reguły wielopniowym krzewem osiągającym wysokość około 4–6 m. Luźna korona tego krzewu może też osiągnąć podobną szerokość. Młode liście są najpierw czerwonawe, później zielone i mają ładny, eliptyczny kształt. Najbardziej dekoracyjne są jesienią, gdy przebarwiają się na pomarańczowoczerwony kolor. Drobne, liczne białe kwiaty zdobią świdośliwę na przełomie kwietnia i maja, a już w czerwcu dojrzewają bardzo smaczne i soczyste, czarnopurpurowe, kuliste owoce pokryte sinawym nalotem. Dawniej świdośliwę uprawiano jako krzew owocowy.
REKLAMA
Zobacz także: Rośliny i owoce ogrodowe, które zawierają najwięcej witamin
Dla leniwego ogrodnika
Świdośliwa jest świetnym krzewem dla ogrodników, którzy nie lubią lub nie mają czasu na pielęgnowanie roślin. Jest bardzo odporna na mróz i choroby. Należy jedynie zapewnić młodym roślinom odpowiednie nawodnienie, ponieważ mogą być wrażliwe na dłuższe okresy suszy. Najlepiej udaje się na wilgotnych glebach, ale poradzi sobie na każdej, przeciętnej ogrodowej glebie. Idealnym miejscem dla świdośliwy będzie stanowisko słoneczne lub półcieniste. Warto zwrócić uwagę na wiele funkcji, jakie może pełnić świdośliwa w ogrodzie. Jest krzewem ozdobnym zarówno wiosną, jak i jesienią, daje smaczne owoce oraz świetnie nadaje się na nieformowane szpalery lub żywopłoty.
Zobacz także: Jak przycinać krzewy ozdobne
Zastosowanie świdośliwy
Świdośliwy można sadzić w ogrodach oraz w parkach, w zieleni osiedlowej, a nawet w naturalistycznych lub leśnych założeniach. Najlepiej kupować kilkuletnie, ukorzenione sadzonki, które szybko i łatwo przyjmą się na nowym miejscu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.