REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uprawa perukowca

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Perukowce to krzewy, które dodają ogrodom barwy ze względu na różne kolory liści poszczególnych odmian. Fot. Fotolia
Perukowce to krzewy, które dodają ogrodom barwy ze względu na różne kolory liści poszczególnych odmian. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Perukowce to krzewy, które dodają ogrodom barwy ze względu na różne kolory liści poszczególnych odmian. Niezwykle efektowne i oryginalne są także puszyste kwiatostany – peruki – zdobiące krzewy wczesnym latem. Jakie miejsce wybrać dla perukowca w ogrodzie i jak go pielęgnować, aby w pełni ukazał swoje walory ozdobne?

Najczęściej uprawiamy w naszych ogrodach perukowiec podolski (Cotinus coggygria) i jego odmiany o barwnych liściach. Krzewy te osiągają zależnie od odmiany od 2 do 4 m wysokości i szerokości. Cenione są przede wszystkim ze względu na barwne liście (bordowe, purpurowe, żółte, zielone) i puszyste, efektowne kwiatostany w kolorach różu, kremowe lub żółtawe pojawiające się w czerwcu i lipcu.

REKLAMA

Efektowne odmiany to ‘Royal Purple’ o liściach ciemnopurpurowych i różowych kwiatach, ‘Purpureus’ o liściach zielonych, a jesienią żółtych lub pomarańczowoczerwonych i kremowych kwiatostanach oraz ‘Golden Spirit’ i ‘Ancot’ o żółtych liściach.

Gdzie perukowiec będzie czuł się najlepiej?

Odpowiednie miejsce dla perukowca to już więcej niż połowa sukcesu w jego uprawie. Jest to krzew kseromorficzny, czyli lubiący suche, lekkie gleby i ciepłe, słoneczne stanowiska. Z tego względu najlepiej wybierać dla niego w pełni nasłonecznione miejsca i sadzić na przepuszczalnych, lekkich i wapiennych glebach. Na glebach lekko kwaśnych , kwaśnych-torfowych nie będzie rósł dobrze. Ponadto, nadmiernie wilgotne podłoże może być przyczyną chorób, które mogą powodować zamieranie pędów i ograniczać rozwój krzewu.

Zobacz także: Błędy popełniane przy formowaniu żywopłotów

Jakie wymagania ma perukowiec?

Perukowce są raczej odpornymi krzewami i nie mają dużych wymagań. Posadzone w odpowiedniej glebie i na optymalnym stanowisku powinny czuć się i rosnąć dobrze. Wiosną zasilamy je wieloskładnikowymi nawozami do roślin ogrodowych. Nie wymagają cięcia, które można ograniczyć do ewentualnego usuwania pędów zaschniętych lub przemarzniętych.  Jeśli krzew nadmiernie się rozrośnie, można spokojnie przyciąć jego pędy wiosną. Należy pamiętać, że barwne odmiany perukowców potrzebują dużo słońca – w cieniu ich liście mogą zielenieć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobre miejsce w ogrodzie

Perukowce najlepiej prezentują się sadzone jako pojedynczy akcent kolorystyczny lub w zestawieniu z innymi roślinami o kontrastowych barwach. Dobrze prezentuje się w towarzystwie roślin o niebieskawym, srebrnym zabarwieniu liści lub igieł. Z powodzeniem może rosnąć zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w mieście, w parkach.

Zobacz także: Które krzewy iglaste zmieniają kolor na zimę?

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

REKLAMA