Uprawa perukowca
REKLAMA
REKLAMA
Najczęściej uprawiamy w naszych ogrodach perukowiec podolski (Cotinus coggygria) i jego odmiany o barwnych liściach. Krzewy te osiągają zależnie od odmiany od 2 do 4 m wysokości i szerokości. Cenione są przede wszystkim ze względu na barwne liście (bordowe, purpurowe, żółte, zielone) i puszyste, efektowne kwiatostany w kolorach różu, kremowe lub żółtawe pojawiające się w czerwcu i lipcu.
REKLAMA
Efektowne odmiany to ‘Royal Purple’ o liściach ciemnopurpurowych i różowych kwiatach, ‘Purpureus’ o liściach zielonych, a jesienią żółtych lub pomarańczowoczerwonych i kremowych kwiatostanach oraz ‘Golden Spirit’ i ‘Ancot’ o żółtych liściach.
Gdzie perukowiec będzie czuł się najlepiej?
Odpowiednie miejsce dla perukowca to już więcej niż połowa sukcesu w jego uprawie. Jest to krzew kseromorficzny, czyli lubiący suche, lekkie gleby i ciepłe, słoneczne stanowiska. Z tego względu najlepiej wybierać dla niego w pełni nasłonecznione miejsca i sadzić na przepuszczalnych, lekkich i wapiennych glebach. Na glebach lekko kwaśnych , kwaśnych-torfowych nie będzie rósł dobrze. Ponadto, nadmiernie wilgotne podłoże może być przyczyną chorób, które mogą powodować zamieranie pędów i ograniczać rozwój krzewu.
Zobacz także: Błędy popełniane przy formowaniu żywopłotów
Jakie wymagania ma perukowiec?
Perukowce są raczej odpornymi krzewami i nie mają dużych wymagań. Posadzone w odpowiedniej glebie i na optymalnym stanowisku powinny czuć się i rosnąć dobrze. Wiosną zasilamy je wieloskładnikowymi nawozami do roślin ogrodowych. Nie wymagają cięcia, które można ograniczyć do ewentualnego usuwania pędów zaschniętych lub przemarzniętych. Jeśli krzew nadmiernie się rozrośnie, można spokojnie przyciąć jego pędy wiosną. Należy pamiętać, że barwne odmiany perukowców potrzebują dużo słońca – w cieniu ich liście mogą zielenieć.
Dobre miejsce w ogrodzie
Perukowce najlepiej prezentują się sadzone jako pojedynczy akcent kolorystyczny lub w zestawieniu z innymi roślinami o kontrastowych barwach. Dobrze prezentuje się w towarzystwie roślin o niebieskawym, srebrnym zabarwieniu liści lub igieł. Z powodzeniem może rosnąć zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w mieście, w parkach.
Zobacz także: Które krzewy iglaste zmieniają kolor na zimę?
Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA