Jak łatwo rozmnożyć popularne krzewy ogrodowe?
REKLAMA
REKLAMA
Jak przygotować sadzonki?
REKLAMA
Sadzonki krzewów można przygotować jeszcze zimą. Kawałki pędów o średnicy około 0,5–1 cm ścinamy zanim zaczną pękać pąki. Przechowujemy je w piasku w chłodnej piwnicy lub owinięte folią w lodówce. Po rozmarznięciu ziemi przygotowane pędy tniemy na tzw. sadzonki zdrewniałe długości około 10–20 cm. Gotowe sadzonki zagłębiamy w ziemi, tak by ponad powierzchnię wystawało około 2 cm. Podczas sadzenia należy uważać, aby nie wetknąć sadzonek do góry nogami, czyli zielonym do dołu.
Ziemie wokół sadzonek dobrze ugniatamy. Trzeba przy tym uważać, by nie uszkodzić pędów. Nie zapominamy o umiarkowanym podlewaniu lub zraszaniu sadzonek.
REKLAMA
Po około miesiącu sadzonki ukorzenią się i zaczną wypuszczać liście i pędy, które należy systematycznie skracać o połowę w celu dobrego rozkrzewienia rośliny. W taki sposób do jesieni powinno udać się uformowanie nowego, niewielkiego krzewu.
W podobny sposób możemy rozmnażać krzewy również w trakcie sezonu, po kwitnieniu (np. forsycja). Ścięte pędy tniemy na sadzonki i umieszczamy bezpośrednio w gruncie. Powinny się także szybko ukorzenić i przyjąć w nowym miejscu. Może to jednak trwać nieco dłużej niż w przypadku rozmnażania wiosennego.
Zobacz także: Krzewy odporne na zasolenie
Jakie krzewy możemy łatwo rozmnożyć?
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że bardzo wiele popularnych w ogrodach krzewów ozdobnych możemy bez problemu rozmnożyć sami. Za pomocą sadzonek zdrewniałych możemy rozmnażać takie krzewy jak: wierzby, ligustry, forsycje, derenie, jaśminowce, żylistki, kolkwicje.
Zobacz także: Jakie krzewy kwitną zimą?
Z młodych sadzonek posadzonych w rzędzie możemy założyć nowy żywopłot, który możemy formować według własnych upodobań. Często przycinany stworzy np. gęstą, niską obwódkę. Jeśli pozwolimy mu swobodnie rosnąć, uzyskamy z czasem wyższy, nieregularny żywopłot.
REKLAMA
REKLAMA