Jak pielęgnować rośliny cebulowe wiosną?

REKLAMA
REKLAMA
Podlewanie
REKLAMA
Podczas intensywnego wzrostu roślin wiosną, nie można dopuścić do przesuszania podłoża. Gleba powinna być stale lekko wilgotna. Szczególnie ważne jest to w przypadku cebulek posadzonych w pojemnikach, bo tam ziemia przesycha o wiele szybciej niż w ogrodzie.
Zobacz także: Czy środki ochrony roślin to konieczność?
Nawożenie
Rośliny zakwitną efektownie, jeśli wiosną – na początku wegetacji – zasilimy je nawozem wieloskładnikowym. Można też zasilać je nawozami dolistnymi od momentu wypuszczenia liści do zakwitnięcia. Dokarmianie powinniśmy przerwać na około miesiąc przed zaplanowanym wykopaniem cebul. Sygnałem do wykopania cebul jest żółknięcie i zasychanie liści.
Usuwanie przekwitłych kwiatów
Cebule (lub bulwy) będą dorodniejsze, jeżeli będziemy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty. Roślina nie traci wtedy substancji odżywczych i energii na tworzenie nasion. Wycinamy pędy kwiatowe i pozostawiamy większość zdrowych liści. W przypadku cebulic, czosnków, przebiśniegów, szafirków, szachownic, krokusów i tulipanów botanicznych można pozostawić kwiaty, by zawiązały nasiona i rozsiały się.
Odchwaszczanie
Miejsce, w którym planujemy posadzić cebule, powinno być starannie odchwaszczone. Jeśli jednak nie odchwaściliśmy dostatecznie dobrze rabaty cebulowej, chwasty trzeba usuwać ostrożnie, żeby nie uszkodzić korzeni roślin cebulowych. Nie należy stosować herbicydów, których używa się do zwalczania perzu w ogrodzie. Mogą one całkowicie zniszczyć także rośliny cebulowe.
Zobacz także: Jak należy przycinać iglaki?
Kwitnące cebulki efektownie wyglądają posadzone w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. Na trawnikach doskonale prezentują się duże, barwne plamy krokusów, czy narcyzów (żonkili). Cebule są przysmakiem gryzoni. W celu zabezpieczenia przed nimi, cebulki można posadzić w plastikowych koszyczkach dostępnych w sklepach ogrodniczych.
REKLAMA
REKLAMA