REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogrodowe krzewy liściaste zrzucające liście na zimę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Pasek
Ogrodowe krzewy liściaste choć zimą prezentują się niezbyt efektownie, pozostałą część roku zachwycają pięknymi kwiatami.
Ogrodowe krzewy liściaste choć zimą prezentują się niezbyt efektownie, pozostałą część roku zachwycają pięknymi kwiatami.

REKLAMA

REKLAMA

Ogrodowe krzewy liściaste choć zimą prezentują się niezbyt efektownie, pozostałą część roku zachwycają zmieniającymi się barwami liści i pięknymi kwiatami. Wybierzmy krzewy liściaste odpowiednie dla naszego ogrodu.

Berberys czerwonolistny

Jest to krzew ciernisty o gęsto rozmieszczonych gałązkach. Osiąga wysokość do 1,5 m. Liście w okresie wiosenno letnim mają barwę purpury jesienią zaś stają się jaskrawokarminowe. Kwitnie w maju i czerwcu. Kwiaty mają barwę brązowożółtą i romantycznie zwisają z poziomo ustawionych gałązek. Szkarłatne, wydłużone owoce utrzymują się na gałązkach przez większą część zimy. Odmiana ta nie ma specjalnych wymagań glebowych, jednak potrzebuje słonecznego miejsca. Bardzo dobrze sprawdza się w żywopłotach, jak również na samodzielnych stanowiskach.

REKLAMA

Moszenki południowe

Jest to krzew z rodziny bobowatych. Może osiągnąć wysokość do 5 m. Kwitnie od czerwca do późnej jesieni. Kwiaty mają barwę żółto pomarańczową i tworzą grona o długości 5 do 10 cm. Równie ozdobne są owoce tego krzewu – rozdęte pergaminowe strąki o barwie czerwono brunatnej w połączeniu z zielono żółtą siatką żyłek i 5 do 8 cm długości. Strąki pozostają na krzewie dotąd aż się nie rozpadną, często dzieje się to w ciągu zimy. Odmiana ta najlepiej czuje się w glebach piaszczystych , nie wymagają nawożenia nawozami azotowymi, Uwielbiają stanowiska słoneczne, na nich rosną najlepiej. Można ją sadzić na samodzielnych stanowiskach, lecz dobrze sprawuje się również w ciętych żywopłotach.

Zobacz także: Jak przycinać krzewy ozdobne

Budleja Dawida

Krzew ten może osiągnąć do 2 m wysokości. Liście mają kształt lancetowaty, od spodu pokryte są biało-szarym kutnerem. Budleja nazywana jest inaczej „motylim drzewem", a to za sprawą niebieskich lub bladoliliowych drobnych, komponujących się w kłosowate wiechy (25 cm wiechy) słodko pachnących kwiatów przyciągających rokrocznie rzesze motyli. Okres kwitnienia przypada na lipiec – październik. Krzew ten lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Najlepiej czuje się w glebach żyznych i wilgotnych.

Migdałek trójklapowy

To krzew rosnący do 3 m wysokości . Liście są szerokie, o kształcie eliptycznym, mają od 4 do 8 cm długości. Atutem migdałka jest bardzo obfite kwitnienie przypadające na przełom kwietnia i maja. Kwiaty są pełne, różowe, przypominające różyczki, mają ok. 3 cm średnicy. Nie jest wymagający jeśli chodzi o gleby, przyjmuje się na każdym podłożu ogrodowym, jednak preferuje stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Można sadzić pojedynczo oraz w grupach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Hibiskus syryjski

To krzew rosnący na wysokość 1–1,5 m. Liście mają kształt romboidalny, w górnej części są ząbkowane, mają od 5 do 12 cm. Odmiana ta kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty barwy białej lub fioletowej są duże i efektowne, osiągają 6 cm średnicy. Równie pięknie i egzotycznie prezentują się owoce hibiskusa. Gatunek ten wymaga gleby przepuszczalnej oraz słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowisk.

Krzewuszka ‘Rumba’

Ta odmiana krzewuszki rośnie krzaczasto i osiąga 2 do 3m wysokości. Kwitnie od czerwca do końca września. Lubi glebę żyzną i wilgotną. Posadzona na miejscu dobrze nasłonecznionym odwdzięczy się mnogością kwiatów. Krzewuszka potrzebuje regularnego usuwania starych pędów, które poprawia jej kwitnienie oraz kształt. Dobrze się sprawdza na stanowiskach samodzielnych oraz żywopłotach wolnorosnących.

Zobacz także: Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?

Perukowiec

Perukowiec rośnie do wysokości 3–4 m. Liście, długości ok. 3–8 cm, o barwie zielonej z niebieskawym nalotem jesienią stają się żółte i pomarańczowe. W okresie kwitnienia przypadającym na czerwiec – sierpień krzew pokrywają ciekawe żółtozielone kwiatostany, które po przekwitnieniu pokrywają się szaroróżowymi lub purpurowymi piórkami. Krzew ten nie wymaga specjalnych gleb, dobrze rośnie nawet na piaszczystych. Jest bardzo wytrzymały, dobrze radzi sobie zarówno z suszą, jak i mrozami. Warto podkreślić, że lubi on stanowiska słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatru. Perukowca najlepiej sadzić pojedynczo, na eksponowanych stanowiskach.

Dereń biały

To krzew o gałęziach pokładających i zakorzeniających się. Liście zielone w okresie wiosenno letnim, jesienią stają się pomarańczowo czerwone. Największą zaletą tego krzewu są czerwono różowe pędy wspaniale kontrastujące ze śniegiem.. Dla dobrego wzrostu dereń potrzebuje gleby wilgotnej i żyznej oraz stanowiska dobrze nasłonecznionego. Odmiana ta odporna jest na mrozy.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA