Krzewy liściaste do ogrodu - zielone całą zimę
REKLAMA
REKLAMA
Niektóre gatunki krzewów ozdobnych w okresie zimowym będą potrzebowały okrycia lub dodatkowej porcji wody przed zapadnięciem w stan hibernacji. Dowiedz się dokładnie, który gatunek najlepiej spełni Twoje oczekiwania.
REKLAMA
Barwinek mniejszy
Ta krzewinka dorasta do 30 cm wysokości. Eliptyczne liście początkowo są delikatne, jasnozielone, aby z czasem nabrać barwy ciemnozielonej. Barwinek rozrasta się horyzontalnie tworząc dywanik ozdobiony dużymi, liliowoniebieskimi kwiatami rosnącymi na długich szypułkach. Kwitnie od maja do sierpnia. Po kwiatach pozostają owoce, w formie podłużnych, skórzastych torebkach. Roślina ma skromne wymagania glebowe. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu jak i w głębokim cieniu.
Azalia japońska
To krzew niski, o pokroju kulistym. Jego głównym atutem są liczne kwiaty o kolorach od białego przez różowy do intensywnie czerwonego, pojawiające się w maju. Azalie wymagają miejsc słonecznych lub półcienistych. Lubią gleby kwaśne, wilgotne i próchniczne. Przed posadzeniem ważne jest, aby odpowiednio przygotować podłoże. Wykopujemy dołek o średnicy 130 cm i 40 cm głębokości. Do niego wsypujemy mieszankę torfu i kory drzew iglastych (w stosunku 3/1).
Zobacz także: Jakie podłoże będzie właściwe
Borówka brusznica
Borówka brusznica, to zasiedlająca Polskie lasy borówka czerwona. Krzewinka ta osiąga wysokość od 20 do 30 cm. Jest wytrzymała na mróz, zasiedla kwaśne, lekkie, piaszczyste gleby, na których szybko się rozrasta. Roślinka ta będzie dekorowała ogródek przez cały rok, wiosną dzięki uroczym kwiatom, w lecie i na jesieni owocując, a zimą dzięki listkom, które nie opadają. Nie trzeba wspominać o tym, że owoce tej odmiany są cenione w kuchni jako dodatek do dań mięsnych i deserów, oraz w domowej apteczce, jako środek na choroby pęcherza i przeziębienia.
Bukszpan wiecznie zielony
Jest to krzew gęsty, o pokroju kulistym o ciemnozielonych, drobnych, skórzastych, ustawionych naprzeciwlegle listkach. Nie przycinany osiąga wysokość do 3 metrów. Kwitnie wczesną wiosna, tworząc gęste, jasnożółte grona w kącikach liści. Dobrze czuje się na stanowiskach cienistych i półcienistych. Krzew ten poradzi sobie na każdej glebie z wyjątkiem skrajnie mokrych lub suchych. Atutem tej roślinki jest jej niebywała odporność na wielokrotne przycinanie i formowanie, dlatego świetnie nadaje się na żywopłoty, jak i wolnorosnące, dekoracyjne formy geometryczne, czy drzewka bonsai. Ważne jest, aby przed nadejściem zimy obficie go podlewać, aby zgromadził zapas wody na zimę. Uwaga! Wszystkie części rośliny są trujące.
Ognik szkarłatny
Ognik szkarłatny to krzew ciernisty o wiotkich, opadających pędach. Potrafi wyrosnąć do 2 m wysokości i tyleż samo szerokości. Rocznie przyrasta ok. 15–30 cm. Kwitnie białymi bardzo licznie występującymi kwiatami na przełomie maja i czerwca. Dekoracyjną funkcję u tego krzewu pełnią złoto-żółte owoce obecne od września do pierwszych mrozów. Preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Można go sadzić pojedynczo i w grupach. Ładnie się prezentuje w donicach, dobrze sprawdza się jako żywopłot. Sadzony przy podporach sprawdzi się również jako osłona ściany budynku.
Irga płożąca – Pstrolistna
Jest to krzew niski, płożący, rozrastający się w szerz. Jego pędy są sztywne, gęsto pokryte listkami i rozgałęzione, swoim kształtem przypominają ości ryby. Liście mają długość ok. 4 cm, są grube, zielone z białą obwódką. Krzew ten osiąga rozmiary do 0,6 m wysokości i 1,5 m szerokości. Rokrocznie przybywa mu około 10 cm. Jesienią brzeg liści przebarwia się na kolor różowy. Choć ta odmiana nie ma specjalnych wymagań glebowych, warto jej zapewnić żyzne podłoże. Najlepiej czuje się w słońcu i na stanowiskach półcienistych. W bezśnieżne zimy wymaga okrycia. Ładnie prezentuje się na skalnikach i na skarpach.
Zobacz także: Jak zrobić mieszankę sadzeniową
Berberys ottawski – Superba
Ten intensywnie rosnący krzew kolczasty może osiągnąć wysokość do 3 m. Charakteryzuje się wyprostowanymi gałązkami, czasem tylko delikatnie przewisającymi na końcach. Liście i gałązki mają barwę purpurową o lekkim sinoniebieskim odcieniu. Kwitnie w maju wydając żółto-pomarańczowe kwiaty, które jesienią tworzą czerwone, podłużne owoce, które pozostają na krzewie przez całą zimę. Jest rośliną niewiele wymagającą i mrozoodporną. Świetnie nadaje się na żywopłoty formowane i naturalne, dzięki ostrym kolcom stanowi skuteczną barierę ochronną.
Źródło: www.drzewa.com.pl
Zdjęcia: Szkółka drzew i krzewów Piotr Konieczko
REKLAMA
REKLAMA