REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krzewy liściaste do ogrodu - zielone całą zimę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Pasek
Krzewy liściaste zielone przez całą zimę są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć za oknem odrobinę lata bez względu na warunki atmosferyczne.
Krzewy liściaste zielone przez całą zimę są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć za oknem odrobinę lata bez względu na warunki atmosferyczne.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydujmy się na krzewy liściaste, które nie gubią zielonych liści i kolorowych owoców w zimie, jeśli chcemy aby nasz ogród był piękny i kolorowy nawet wtedy, gdy spadnie śnieg. Krzewy liściaste zielone przez całą zimę są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć za oknem odrobinę lata bez względu na warunki atmosferyczne.

Niektóre gatunki krzewów ozdobnych w okresie zimowym będą potrzebowały okrycia lub dodatkowej porcji wody przed zapadnięciem w stan hibernacji. Dowiedz się dokładnie, który gatunek najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

REKLAMA

Barwinek mniejszy

Ta krzewinka dorasta do 30 cm wysokości. Eliptyczne liście początkowo są delikatne, jasnozielone, aby z czasem nabrać barwy ciemnozielonej. Barwinek rozrasta się horyzontalnie tworząc dywanik ozdobiony dużymi, liliowoniebieskimi kwiatami rosnącymi na długich szypułkach. Kwitnie od maja do sierpnia. Po kwiatach pozostają owoce, w formie podłużnych, skórzastych torebkach. Roślina ma skromne wymagania glebowe. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu jak i w głębokim cieniu.

Azalia japońska

To krzew niski, o pokroju kulistym. Jego głównym atutem są liczne kwiaty o kolorach od białego przez różowy do intensywnie czerwonego, pojawiające się w maju. Azalie wymagają miejsc słonecznych lub półcienistych. Lubią gleby kwaśne, wilgotne i próchniczne. Przed posadzeniem ważne jest, aby odpowiednio przygotować podłoże. Wykopujemy dołek o średnicy 130 cm i 40 cm głębokości. Do niego wsypujemy mieszankę torfu i kory drzew iglastych (w stosunku 3/1).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie podłoże będzie właściwe

Borówka brusznica

Borówka brusznica, to zasiedlająca Polskie lasy borówka czerwona. Krzewinka ta osiąga wysokość od 20 do 30 cm. Jest wytrzymała na mróz, zasiedla kwaśne, lekkie, piaszczyste gleby, na których szybko się rozrasta. Roślinka ta będzie dekorowała ogródek przez cały rok, wiosną dzięki uroczym kwiatom, w lecie i na jesieni owocując, a zimą dzięki listkom, które nie opadają. Nie trzeba wspominać o tym, że owoce tej odmiany są cenione w kuchni jako dodatek do dań mięsnych i deserów, oraz w domowej apteczce, jako środek na choroby pęcherza i przeziębienia.

Bukszpan wiecznie zielony

Jest to krzew gęsty, o pokroju kulistym o ciemnozielonych, drobnych, skórzastych, ustawionych naprzeciwlegle listkach. Nie przycinany osiąga wysokość do 3 metrów. Kwitnie wczesną wiosna, tworząc gęste, jasnożółte grona w kącikach liści. Dobrze czuje się na stanowiskach cienistych i półcienistych. Krzew ten poradzi sobie na każdej glebie z wyjątkiem skrajnie mokrych lub suchych. Atutem tej roślinki jest jej niebywała odporność na wielokrotne przycinanie i formowanie, dlatego świetnie nadaje się na żywopłoty, jak i wolnorosnące, dekoracyjne formy geometryczne, czy drzewka bonsai. Ważne jest, aby przed nadejściem zimy obficie go podlewać, aby zgromadził zapas wody na zimę. Uwaga! Wszystkie części rośliny są trujące.

Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny to krzew ciernisty o wiotkich, opadających pędach. Potrafi wyrosnąć do 2 m wysokości i tyleż samo szerokości. Rocznie przyrasta ok. 15–30 cm. Kwitnie białymi bardzo licznie występującymi kwiatami na przełomie maja i czerwca. Dekoracyjną funkcję u tego krzewu pełnią złoto-żółte owoce obecne od września do pierwszych mrozów. Preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Można go sadzić pojedynczo i w grupach. Ładnie się prezentuje w donicach, dobrze sprawdza się jako żywopłot. Sadzony przy podporach sprawdzi się również jako osłona ściany budynku.

Irga płożąca Pstrolistna

Jest to krzew niski, płożący, rozrastający się w szerz. Jego pędy są sztywne, gęsto pokryte listkami i rozgałęzione, swoim kształtem przypominają ości ryby. Liście mają długość ok. 4 cm, są grube, zielone z białą obwódką. Krzew ten osiąga rozmiary do 0,6 m wysokości i 1,5 m szerokości. Rokrocznie przybywa mu około 10 cm. Jesienią brzeg liści przebarwia się na kolor różowy. Choć ta odmiana nie ma specjalnych wymagań glebowych, warto jej zapewnić żyzne podłoże. Najlepiej czuje się w słońcu i na stanowiskach półcienistych. W bezśnieżne zimy wymaga okrycia. Ładnie prezentuje się na skalnikach i na skarpach.

Zobacz także: Jak zrobić mieszankę sadzeniową

Berberys ottawski Superba

Ten intensywnie rosnący krzew kolczasty może osiągnąć wysokość do 3 m. Charakteryzuje się wyprostowanymi gałązkami, czasem tylko delikatnie przewisającymi na końcach. Liście i gałązki mają barwę purpurową o lekkim sinoniebieskim odcieniu. Kwitnie w maju wydając żółto-pomarańczowe kwiaty, które jesienią tworzą czerwone, podłużne owoce, które pozostają na krzewie przez całą zimę. Jest rośliną niewiele wymagającą i mrozoodporną. Świetnie nadaje się na żywopłoty formowane i naturalne, dzięki ostrym kolcom stanowi skuteczną barierę ochronną.

Źródło: www.drzewa.com.pl
Zdjęcia: Szkółka drzew i krzewów Piotr Konieczko

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA