REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krzewy liściaste do ogrodu - zielone całą zimę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Pasek
Krzewy liściaste zielone przez całą zimę są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć za oknem odrobinę lata bez względu na warunki atmosferyczne.
Krzewy liściaste zielone przez całą zimę są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć za oknem odrobinę lata bez względu na warunki atmosferyczne.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydujmy się na krzewy liściaste, które nie gubią zielonych liści i kolorowych owoców w zimie, jeśli chcemy aby nasz ogród był piękny i kolorowy nawet wtedy, gdy spadnie śnieg. Krzewy liściaste zielone przez całą zimę są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć za oknem odrobinę lata bez względu na warunki atmosferyczne.

Niektóre gatunki krzewów ozdobnych w okresie zimowym będą potrzebowały okrycia lub dodatkowej porcji wody przed zapadnięciem w stan hibernacji. Dowiedz się dokładnie, który gatunek najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

REKLAMA

Barwinek mniejszy

Ta krzewinka dorasta do 30 cm wysokości. Eliptyczne liście początkowo są delikatne, jasnozielone, aby z czasem nabrać barwy ciemnozielonej. Barwinek rozrasta się horyzontalnie tworząc dywanik ozdobiony dużymi, liliowoniebieskimi kwiatami rosnącymi na długich szypułkach. Kwitnie od maja do sierpnia. Po kwiatach pozostają owoce, w formie podłużnych, skórzastych torebkach. Roślina ma skromne wymagania glebowe. Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu jak i w głębokim cieniu.

Azalia japońska

To krzew niski, o pokroju kulistym. Jego głównym atutem są liczne kwiaty o kolorach od białego przez różowy do intensywnie czerwonego, pojawiające się w maju. Azalie wymagają miejsc słonecznych lub półcienistych. Lubią gleby kwaśne, wilgotne i próchniczne. Przed posadzeniem ważne jest, aby odpowiednio przygotować podłoże. Wykopujemy dołek o średnicy 130 cm i 40 cm głębokości. Do niego wsypujemy mieszankę torfu i kory drzew iglastych (w stosunku 3/1).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie podłoże będzie właściwe

Borówka brusznica

Borówka brusznica, to zasiedlająca Polskie lasy borówka czerwona. Krzewinka ta osiąga wysokość od 20 do 30 cm. Jest wytrzymała na mróz, zasiedla kwaśne, lekkie, piaszczyste gleby, na których szybko się rozrasta. Roślinka ta będzie dekorowała ogródek przez cały rok, wiosną dzięki uroczym kwiatom, w lecie i na jesieni owocując, a zimą dzięki listkom, które nie opadają. Nie trzeba wspominać o tym, że owoce tej odmiany są cenione w kuchni jako dodatek do dań mięsnych i deserów, oraz w domowej apteczce, jako środek na choroby pęcherza i przeziębienia.

Bukszpan wiecznie zielony

Jest to krzew gęsty, o pokroju kulistym o ciemnozielonych, drobnych, skórzastych, ustawionych naprzeciwlegle listkach. Nie przycinany osiąga wysokość do 3 metrów. Kwitnie wczesną wiosna, tworząc gęste, jasnożółte grona w kącikach liści. Dobrze czuje się na stanowiskach cienistych i półcienistych. Krzew ten poradzi sobie na każdej glebie z wyjątkiem skrajnie mokrych lub suchych. Atutem tej roślinki jest jej niebywała odporność na wielokrotne przycinanie i formowanie, dlatego świetnie nadaje się na żywopłoty, jak i wolnorosnące, dekoracyjne formy geometryczne, czy drzewka bonsai. Ważne jest, aby przed nadejściem zimy obficie go podlewać, aby zgromadził zapas wody na zimę. Uwaga! Wszystkie części rośliny są trujące.

Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny to krzew ciernisty o wiotkich, opadających pędach. Potrafi wyrosnąć do 2 m wysokości i tyleż samo szerokości. Rocznie przyrasta ok. 15–30 cm. Kwitnie białymi bardzo licznie występującymi kwiatami na przełomie maja i czerwca. Dekoracyjną funkcję u tego krzewu pełnią złoto-żółte owoce obecne od września do pierwszych mrozów. Preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Można go sadzić pojedynczo i w grupach. Ładnie się prezentuje w donicach, dobrze sprawdza się jako żywopłot. Sadzony przy podporach sprawdzi się również jako osłona ściany budynku.

Irga płożąca Pstrolistna

Jest to krzew niski, płożący, rozrastający się w szerz. Jego pędy są sztywne, gęsto pokryte listkami i rozgałęzione, swoim kształtem przypominają ości ryby. Liście mają długość ok. 4 cm, są grube, zielone z białą obwódką. Krzew ten osiąga rozmiary do 0,6 m wysokości i 1,5 m szerokości. Rokrocznie przybywa mu około 10 cm. Jesienią brzeg liści przebarwia się na kolor różowy. Choć ta odmiana nie ma specjalnych wymagań glebowych, warto jej zapewnić żyzne podłoże. Najlepiej czuje się w słońcu i na stanowiskach półcienistych. W bezśnieżne zimy wymaga okrycia. Ładnie prezentuje się na skalnikach i na skarpach.

Zobacz także: Jak zrobić mieszankę sadzeniową

Berberys ottawski Superba

Ten intensywnie rosnący krzew kolczasty może osiągnąć wysokość do 3 m. Charakteryzuje się wyprostowanymi gałązkami, czasem tylko delikatnie przewisającymi na końcach. Liście i gałązki mają barwę purpurową o lekkim sinoniebieskim odcieniu. Kwitnie w maju wydając żółto-pomarańczowe kwiaty, które jesienią tworzą czerwone, podłużne owoce, które pozostają na krzewie przez całą zimę. Jest rośliną niewiele wymagającą i mrozoodporną. Świetnie nadaje się na żywopłoty formowane i naturalne, dzięki ostrym kolcom stanowi skuteczną barierę ochronną.

Źródło: www.drzewa.com.pl
Zdjęcia: Szkółka drzew i krzewów Piotr Konieczko

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA