REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Fiołek alpejski.
Fiołek alpejski.

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre z roślin mogą zawierać w sobie bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia składniki. Powinno się na nie uważać, zwłaszcza, gdy w domu jest małe dziecko. Zobacz jakie gatunki roślin są niebezpieczne, ale pamiętaj, że przy odpowiednich środkach ostrożności nie szkodzą one nikomu!

Rośliny zawierają przeważnie niebezpieczne dla nas soki. Ich kontakt z naszą skórą lub, co gorsze, z naszym układem pokarmowym, może wywoływać objawy różnych chorób – np. uczulenie, zatrucia pokarmowe, gorączkę, oparzenia. Na kontakt z tymi sokami będziemy reagować w zależności od rośliny i rodzaju trującego soku, jaki zawiera. Często nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji – przecież spożycie liści niektórych roślin może powodować nawet śmierć!

REKLAMA

Oto lista niebezpiecznych roślin, wraz z symptomami chorób, jakie powodują.

Fiołek alpejski

Zawiera on niebezpieczne substancje – saponiny oraz cyklaminę. Spożycie nawet niewielkiej ilości rośliny (przede wszystkim części jej bulwy) może wywoływać nudności, zawroty głowy, biegunkę, drgawki, pocenie się, bóle przewodu pokarmowego.

Zobacz także: Jakie są rodzaje fiołków

Wilczomlecz (Gwiazda betlejemska)

Sok wilczomlecza powoduje podrażnienia skóry. Natomiast po spożyciu możemy doświadczać bólów nerek, biegunki oraz bólu żołądka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kroton (Trójskrzyn pstry)

Roślina ta zawiera trujące soki – po spożyciu liści dręczyć nas będzie ostra biegunka oraz wymioty. Nie jest on jednak niebezpieczny dla życia.

Figowiec

Spożycie liści lub korzeni figowca wywołuje nudności, duszności, zawroty głowy, bóle żołądka, a także całego układu pokarmowego.

Pierwiosnek kubkowaty

Sok znajdujący się w roślinie ma bardzo negatywny wpływ na skórę – wywołuje podrażnienia, zaczerwienienia, wysypkę, pęcherze. Pierwszym objawem po zetknięciu się skóry z sokami tej rośliny jest swędzenie.

Anturium

Spożycie anturium wywołuje wymioty oraz podrażnienie błon śluzowych. Przy zetknięciu się soków ze skórą może dojść do podrażnień u osób bardziej wrażliwych.

Diffenbachia

Roślina ta zawiera w sobie kryształki szczawianów wapnia, które po zetknięciu ze skórą wbijają się w nią i powodują swędzenie lub pieczenie oraz obrzęk. Spożycie diffenbachii powoduje natomiast pieczenie przełyku oraz trudności z oddychaniem.

Zobacz także: Diffenbachia (Diffenbachia)

Bielunia

Nie można próbować nektaru tych pięknych kwiatów. Spożycie go może powodować śpiączki, konwulsje, a także palpitacje serca. Wszystko to poprzez zawartą w tkankach atropinę.

Oleander

Oleander zawiera glikozydy nasercowe, które po spożyciu wywołują zaburzenia pracy serca.

Fikus

Soki fikusów zawierają lateks, który u osób uczulonych może powodować ostre podrażnienie skóry, katar, astmę oskrzelową. Zaburzenia te mogą dotyczyć także osób, które nie dotykały bezpośrednio rośliny – wystarczy, że drobiny ze zranionego liścia będą unosić się w powietrzu.

Konwalie

Konwalie po spożyciu powodują zaburzenie pracy serca – zarówno te hodowane, jak i cięte, stojące w wazonie.

Zabezpiecz się!

Hodowanie roślin trujących jest groźne tylko wtedy, jeśli nie zachowuje się odpowiednich środków ostrożności. Pamiętajmy, że wystarczy pamiętać o kilku drobnych zabiegach, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Po pierwsze zawsze zakładaj rękawiczki przy wykonywaniu czynności związanych z rośliną (przesadzanie, nawożenie, itp.). Uważaj, aby niepotrzebnie nie łamać liści ani łodyg, z których może wypłynąć trujący sok. Zawsze myj ręce po kontakcie z rośliną. Jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta, w trosce o ich zdrowie, możesz ustawić roślinę w trudno dostępnym miejscu. Nie musisz rezygnować z hodowli swojego ulubieńca tylko dlatego, że zawiera on niebezpieczne, trujące soki!

Zobacz także: Właściwe przesadzanie

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

REKLAMA

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

Pierwsze klucze – teraz pójdą w górę ceny mniej atrakcyjnych i gorzej sprzedających się mieszkań. Tak uważają eksperci

Poprzedni program rządowy – Kredyt zero procent, wywindował rynkowe ceny nowych mieszkań kupowanych wprost od deweloperów. Nowy – Pierwsze klucze ma wykluczyć popełnienie tego błędu. Tymczasem eksperci wskazują, że teraz do absurdalnych rozmiarów w górę pójdą ceny starych mało atrakcyjnych mieszkań.

REKLAMA