REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Fiołek alpejski.
Fiołek alpejski.

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre z roślin mogą zawierać w sobie bardzo niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia składniki. Powinno się na nie uważać, zwłaszcza, gdy w domu jest małe dziecko. Zobacz jakie gatunki roślin są niebezpieczne, ale pamiętaj, że przy odpowiednich środkach ostrożności nie szkodzą one nikomu!

Rośliny zawierają przeważnie niebezpieczne dla nas soki. Ich kontakt z naszą skórą lub, co gorsze, z naszym układem pokarmowym, może wywoływać objawy różnych chorób – np. uczulenie, zatrucia pokarmowe, gorączkę, oparzenia. Na kontakt z tymi sokami będziemy reagować w zależności od rośliny i rodzaju trującego soku, jaki zawiera. Często nie zdajemy sobie sprawy z powagi sytuacji – przecież spożycie liści niektórych roślin może powodować nawet śmierć!

REKLAMA

Oto lista niebezpiecznych roślin, wraz z symptomami chorób, jakie powodują.

Fiołek alpejski

Zawiera on niebezpieczne substancje – saponiny oraz cyklaminę. Spożycie nawet niewielkiej ilości rośliny (przede wszystkim części jej bulwy) może wywoływać nudności, zawroty głowy, biegunkę, drgawki, pocenie się, bóle przewodu pokarmowego.

Zobacz także: Jakie są rodzaje fiołków

Wilczomlecz (Gwiazda betlejemska)

Sok wilczomlecza powoduje podrażnienia skóry. Natomiast po spożyciu możemy doświadczać bólów nerek, biegunki oraz bólu żołądka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kroton (Trójskrzyn pstry)

Roślina ta zawiera trujące soki – po spożyciu liści dręczyć nas będzie ostra biegunka oraz wymioty. Nie jest on jednak niebezpieczny dla życia.

Figowiec

Spożycie liści lub korzeni figowca wywołuje nudności, duszności, zawroty głowy, bóle żołądka, a także całego układu pokarmowego.

Pierwiosnek kubkowaty

Sok znajdujący się w roślinie ma bardzo negatywny wpływ na skórę – wywołuje podrażnienia, zaczerwienienia, wysypkę, pęcherze. Pierwszym objawem po zetknięciu się skóry z sokami tej rośliny jest swędzenie.

Anturium

Spożycie anturium wywołuje wymioty oraz podrażnienie błon śluzowych. Przy zetknięciu się soków ze skórą może dojść do podrażnień u osób bardziej wrażliwych.

Diffenbachia

Roślina ta zawiera w sobie kryształki szczawianów wapnia, które po zetknięciu ze skórą wbijają się w nią i powodują swędzenie lub pieczenie oraz obrzęk. Spożycie diffenbachii powoduje natomiast pieczenie przełyku oraz trudności z oddychaniem.

Zobacz także: Diffenbachia (Diffenbachia)

Bielunia

Nie można próbować nektaru tych pięknych kwiatów. Spożycie go może powodować śpiączki, konwulsje, a także palpitacje serca. Wszystko to poprzez zawartą w tkankach atropinę.

Oleander

Oleander zawiera glikozydy nasercowe, które po spożyciu wywołują zaburzenia pracy serca.

Fikus

Soki fikusów zawierają lateks, który u osób uczulonych może powodować ostre podrażnienie skóry, katar, astmę oskrzelową. Zaburzenia te mogą dotyczyć także osób, które nie dotykały bezpośrednio rośliny – wystarczy, że drobiny ze zranionego liścia będą unosić się w powietrzu.

Konwalie

Konwalie po spożyciu powodują zaburzenie pracy serca – zarówno te hodowane, jak i cięte, stojące w wazonie.

Zabezpiecz się!

Hodowanie roślin trujących jest groźne tylko wtedy, jeśli nie zachowuje się odpowiednich środków ostrożności. Pamiętajmy, że wystarczy pamiętać o kilku drobnych zabiegach, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Po pierwsze zawsze zakładaj rękawiczki przy wykonywaniu czynności związanych z rośliną (przesadzanie, nawożenie, itp.). Uważaj, aby niepotrzebnie nie łamać liści ani łodyg, z których może wypłynąć trujący sok. Zawsze myj ręce po kontakcie z rośliną. Jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta, w trosce o ich zdrowie, możesz ustawić roślinę w trudno dostępnym miejscu. Nie musisz rezygnować z hodowli swojego ulubieńca tylko dlatego, że zawiera on niebezpieczne, trujące soki!

Zobacz także: Właściwe przesadzanie

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA