Mandevilla – modna roślina tarasowa
REKLAMA
REKLAMA
Mandevilla znana też pod nazwą Sundevilla to niezwykle dekoracyjne, zimozielone pnącze pochodzące z Brazylii. Największą ozdobą są okazałe, trąbkowate, czasem pachnące kwiaty. Maja one różne kolory – najczęściej odcienie czerwieni, różu lub fioletu. Zakwitają późną wiosną i kwitną często przez całe lato. Dekoracyjne są też ładne, błyszczące liście. Jest to roślina wieloletnia jednak często uważana za jednoroczną z uwagi na jej wrażliwość na niskie temperatury.
REKLAMA
Zobacz także: Kalendarium opieki nad kwiatami
Czego potrzebuje mandevilla?
Roślina ta świetnie czuje się w oranżeriach, na werandach lub ustawiana latem na balkonach i tarasach. Najlepsze miejsce dla mandevilli, to dobrze oświetlone miejsce, ale nie w bezpośrednim słońcu. Optymalne dla niej jest światło rozproszone. Ważna dla mandevilli jest też duża wilgotność powietrza. Latem podłoże powinno być stale wilgotne a liście należy spryskiwać. Z powodzeniem można ją uprawiać także w mieszkaniach. Najczęściej sprzedawana jest prowadzona na drabinkach lub przy podporach. Jeśli uprawiamy mandevillę na balkonie lub tarasie musimy pamiętać, że latem roślina ta potrzebuje półcienia. W okresie najbardziej intensywnego wzrostu (wiosna, lato) mandevilla potrzebuje temperatury powyżej 15 stopni. Latem, w okresie wzrostu roślinę zasilamy raz w tygodniu – najlepiej nawozami rozpuszczalnymi.
Zobacz także: Jakie miejsca nie służą kwiatom?
Jak pielęgnować mandeville zimą?
Zimą należy zapewnić jej temperaturę nie niższą niż 5–7 stopni Celsjusza. W tym celu najlepiej przenieść ją do pomieszczenia, w którym nie zmarznie a jednocześnie temperatura nie będzie za wysoka, aby roślina mogła przejść okres spoczynku. Późną jesienią i zimą ograniczamy także zasilanie i podlewanie – gdy tylko temperatura spadnie poniżej 10 stopni. W okresie spoczynku zimowego mandevilla może stracić część liści, ale jest to zjawisko normalne i wiosną (wraz ze wzrostem temperatur i po zasileniu) odzyskuje swoje walory.
Czy można przesadzać mandeville?
Mandevilla może dorosnąć do wysokość około 2 m. Przesadzamy ją jedynie wtedy, gdy chcemy, aby była duża. W przeciwnym razie uprawiamy ją w doniczkach o średnicy około 10 cm.
Przy zabiegach pielęgnacyjnych, przycinaniu należy uważać na wyciekający z ran sok mleczny, który jest szkodliwy i może podrażniać skórę rąk.
REKLAMA
REKLAMA