Pachnące pnącza w domu

REKLAMA
REKLAMA
Stanowisko
REKLAMA
Jaśminy najlepiej postawić w miejscu jasnym, ale nie powinniśmy ich narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Dobrze rozwijają się w temperaturze 20–22 stopni C w dzień i 10–13 stopni C w nocy.
Podlewanie
Od wiosny do jesieni jaśminy podlewamy regularnie i niezbyt obficie miękką wodą. Jaśminy lubią zraszanie, ale nie powinniśmy wykonywać tego zabiegu, kiedy roślina kwitnie, ponieważ wtedy na kwiatach pojawią się brunatne plamy.
Zobacz także: Oliwka europejska (Olea europaea)
Przesadzanie
Jaśminy potrzebują żyznego i niezbyt kwaśnego podłoża. Przesadzamy je co 1–2 lata i mocujemy do większych podpór. Zasilamy nawozem po 6 tygodniach. Po zakończeniu kwitnienia można tę roślinę przyciąć do połowy, co spowoduje rozkrzewianie i obfitsze kwitnienie.
Nawożenie
Dobrze jest zasilać jaśminy nawozem do roślin kwitnących 0,1%, szczególnie w okresie wegetacji.
Rozmnażanie
Rośliny rozmnażamy od wiosny do końca lata z sadzonek pędowych. W tym celu młode lub półzdrewniałe pędy tniemy na kawałki z 2–3 parami liści, potem liście rosnące u dołu usuwamy. Tak przygotowane sadzonki umieszczamy w wilgotnym podłożu z torfu i piasku. Temperatura ukorzeniania sadzonek to 20–22 stopnie C. Innym sposobem rozmnażania jest oddzielanie częściowo ukorzenionych pędów, wyrastających u podstawy rośliny.
Zobacz także: Jaśmin czy jaśminowiec?
Pielęgnacja
W okresie zimy i wczesnej wiosny jaśminy potrzebują temperatury 5–10 stopni C. Niska temperatura zagwarantuje jaśminom obfite kwitnienie. Latem mogą być wyniesiona na balkon lub ogród – tam, gdzie nie ma przeciągów.
Gdy jaśmin nie tworzy kwiatów, a liście są zbyt drobne i mało atrakcyjne to znaczy, że roślina ma mało składników pokarmowych i należy ją zasilić nawozem. Gdy listki na wierzchołku jaśminu zaczynają zasychać lub zwijają się, może to oznaczać, że roślina ma zbyt sucho. Wtedy należy podlać ją od dołu.
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze(0)
Pokaż: