REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pnącza w ogrodzie

Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Aleksandra Bugno
Pnącza to rośliny, które odznaczają się umiejętnością wspinania się po podporach przy pomocy różnych organów.
Pnącza to rośliny, które odznaczają się umiejętnością wspinania się po podporach przy pomocy różnych organów.

REKLAMA

REKLAMA

Pnącza to rośliny, które odznaczają się umiejętnością wspinania się po podporach przy pomocy różnych organów – pędów owijających się wokół podpór, wąsów czepnych, korzeni czepnych lub ogonków liściowych. Pnącza sprawią, że nasz ogród stanie się wyjątkowy.

Niektóre z pnączy mogą wspinać się po płaskich murach, ścianach budynków bez podpór, za pomocą korzeni przybyszowych lub specjalnych przylg. Można także wyróżnić gatunki i odmiany płożące, które mogą spełniać rolę roślin okrywowych np. pod drzewami. Pnącza znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie potrzebujemy zakryć lub okryć puste ściany budynków, pergole, altany, ogrodzenia, murki lub pnie drzew.

REKLAMA

Część z pnączy uprawia się jako rośliny doniczkowe w domu. Sadzone są ze względu na: masę wytwarzanej zieleni, ozdobne kwiaty, ozdobne owoce, jadalne owoce. W większości przypadków nie mają specjalnych wymagań glebowych. Wybierając je należy jedynie zwrócić uwagę na ich mrozoodporność.

Różne formy pędów

Pnącza wytwarzają różne formy pędów: wijące się – oplatające podporę łodygami; czepne – przyczepiające się za pomocą: zmodyfikowanych pędów bocznych, wąsów czepnych, kolców, cierni, włosków czepnych. Mają wiele zalet. Szybko porastają ogrodzenia, trejaże i mury. Z powodzeniem zastąpią żywopłot w wąskich miejscach, przesłonią nieciekawy widok, stworzą zaciszny zakątek w ogrodzie. Są niezastąpione w małych ogrodach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota.

Zobacz także: Jakie są zalety stosowania pnączy?

Czym się kierować przy wyborze pnącza?

REKLAMA

Przy wyborze należy kierować się tym, jakie jest stanowisko (słoneczne czy zacienione) i rodzaj gleby. W miejscach nasłonecznionych albo tam, gdzie często wieje – pnącza mrozoodporne, w pobliżu miejsc, w których często się przebywa – pnącza obficie kwitnące lub ładnie przebarwiające się jesienią, w sąsiedztwie małego żywopłotu – pnącza mało ekspansywne, przy ścianie lub murowanym ogrodzeniu – pnącza samoczepne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie wolno pozwolić na to, by pnącza zarastały rynny, wspinały się na przewody energetyczne lub linie telefoniczne. Silnie rosnące pnącza są bardzo ciężkie i mogą je oberwać. Poza tym spadające do rynien jesienią liście mogą zapychać odpływ wody. Nie wolno też ich sadzić przy ścianach, gdzie jest stara, uszkodzona elewacja, bo pędy roślin mogą wrastać w pęknięcia i szczeliny, a potem powoli je rozsadzać. Sadzić je należy przy suchych elewacjach i ogrodzeniach.

Kiedy można sadzić pnącza?

REKLAMA

Pnącza sprzedawane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon. Natomiast pnącza z odkrytymi korzeniami trzeba sadzić w październiku, listopadzie lub wczesną wiosną W tym celu należy: wykopać dół szerokości 60 x 60 cm i głębokości 50–60 cm; wydobytą z dołu ziemię wymieszać z kompostem (w proporcji 1:1); umieścić sadzonkę tak, aby była lekko przechylona w kierunku ściany, zasypać dół przygotowaną mieszanką ziemi i ubić ją; uformować wokół rośliny zagłębienie w ziemi i nalać w nią wody; przymocować pędy sadzonki do podpory - także pnączy, które czepiają się ścian przylgami lub korzonkami, bo często ich młode pędy nie chcą wspinać się po murze.

Przez pierwsze 2 lata po posadzeniu pnącza należy regularnie podlewać, potem wystarczy podlewać je podczas suszy. Wiosną wokół roślin można rozłożyć kompost lub zastosować mineralny nawóz wieloskładnikowy. Co roku wiosną należy u wszystkich pnączy wycinać suche pędy. Pnącza silnie rosnące trzeba przycinać, gdy zarastają okna, dach, rynny, linię telefoniczną, przewody energetyczne. Co roku wokół róż i powojników wielkokwiatowych należy usypać 30-centymetrowe kopczyki ziemi, które będą chronić korzenie przed mrozem, a pędy warto okryć słomianą matą.

Jeśli chcemy w krótkim czasie mieć zielono i kolorowo wokół domu – posadźmy pnącza! Stanowią one szczególną grupę roślin, gdyż wymagają niewiele miejsca, a rosną szybko, tworząc zielone lub barwne oazy w ogrodach, na balkonach i tarasach.

Zobacz także: Jakie pnącza posadzić na balkonie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA