REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kolory w ogrodzie

Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Tulipany.
Tulipany.

REKLAMA

REKLAMA

Kolory w ogrodzie – najczęstszym błędem, jaki popełniamy jest kupowanie pojedynczych roślin bez wcześniejszej ogólnej koncepcji. Przez to przypadkowo wybieramy drzewa i krzewy o różnych barwach i fakturze liści, niedopasowane do siebie, a przecież to właśnie one tworzą szkielet kompozycji ogrodu. Dlatego ważna jest znajomość zasad łączenia barw i stosowanie tych zasad w naszym ogrodzie.

Właściwy dobór kolorów zapewnia harmonijną kompozycję ogrodu. Najbardziej bezpieczne są kompozycje w jednej tonacji, lecz to nie daje pełnej satysfakcji. Należy jednak pamiętać, że nagromadzenie zbyt wielu kolorów może sprawiać wrażenie chaosu.

REKLAMA

Jakie kolory roślin wybierać?

Zasadą, jaką należy się kierować w doborze kolorystyki to łączenie kolorów na podstawie koła barw. Ponieważ w ogrodzie dominującym kolorem jest zieleń i jej odcienie, barwy kwiatów i liści dobierzmy względem stylu domu, przyszłego ogrodu i efektu, jaki chcemy uzyskać dzięki nim. Przyjmując, iż budynek jest w tonacji zimnej, kolory ogrodu powinny być także zimne, a tylko częściowo "ocieplone" na przykład niskim podszyciem bylin i kwiatami krzewów. Przyciągną wzrok, ale nie zagłuszą harmonii zimnych kolorów.

Zobacz także: Wiatr, woda i kwiaty

Koło barw to podstawa

Kolory podstawowe z koła barw to żółty, czerwony i niebieski. Kolory pochodne, tworzą się przez mieszanie ze sobą kolorów podstawowych: zielonego, fioletowego i pomarańczowego. Zestawiając te barwy w szereg, albo rozmieszczając je na obwodzie koła otrzymamy skalę barw tęczy. Pod względem estetycznym prawidłowe połączenia kolorów uzyskamy poprzez zestawienie ze sobą kolorów podstawowych, czyli – niebieski z czerwonym, czerwony z żółtym, żółty z niebieskim lub wszystkie trzy razem. Są to połączenia ostre, silnie kontrastujące. Również kontrastujące są zestawienia barw leżących na kole naprzeciw siebie, a więc kolor czerwony z zielonym, niebieski z pomarańczowym, albo żółty z fioletem. Jednak te zestawienia uważane są za najbardziej harmonijne i zalecane. Źle widziane jest łączenie barw sąsiadujących najbliżej, np. czerwonego z pomarańczowym, fioletu z czerwienią, a najgorzej – barw złożonych pierwszego stopnia z barwami złożonymi drugiego stopnia, np. niebieskiej z niebiesko-fioletową, czerwonej z czerwono-pomarańczową.

Jak działają barwy kwiatów?

REKLAMA

Wszystkie barwy posiadają różnego rodzaju oddziaływanie, zarówno na nasze samopoczucie jak i kontekst przestrzenny ogrodu. Barwy ciepłe takie jak żółty czy pomarańczowy przybliżają optycznie, pochodne niebieskiego oddalają. Kolory czerwony i zielony są neutralne. Odcienie jasne dodają lekkości, natomiast barwy ciemne odbierane są jako "ciężkie". Kolor niebieski działa uspokajająco i daje wrażenie chłodnej świeżości. Kwiaty kwitnące na niebiesko: cebulice, szafirki, krokusy, niezapominajki, barwinki, goryczka, ostróżki, lobelie, szałwia, dzwonki, chabry, farbownik niebieski, kocimiętka, żeniszek, a z krzewów: lilak (bez), hortensje.

Kolor żółty daje wrażenie ciepła i słońca nawet w pochmurne dni. Kwiaty kwitnące na żółto: ranniki zimowe, żonkile, jaskry, krokusy, pięciornik, kaczeńce, słonecznik, nasturcje, nagietki, aksamitki, rodniki, słoneczniczek szorstki, słonecznik, z krzewów: oczar, forsycja, mahonia pospolita, złotlin, pigwowiec, dziurawiec kielichowaty. Ogniste kwiaty w kolorze pomarańczowym ożywią i ogrzeją każdą kompozycję. Kwiaty kwitnące na pomarańczowo: krokusy, aksamitki, liliowce, nasturcje, nagietki, rudbekie, z krzewów to pigwowiec, azalie, różaneczniki. Kompozycja w kolorze białym daje uczucie świeżości i chłodu a przy tym jest pełna elegancji. 

Zobacz także: Rodzaje nawozów do kwiatów

Kwiaty kwitnące na biało: przebiśniegi, narcyzy, konwalie, margaretka majowa, niezapominajki, stokrotki, juka ogrodowa, kosmos, goździk siny, dzwonki, rumianek, z krzewów: magnolia, pieris kwiecisty, laurowiśnia wschodnia, żylistek, głóg, bez czarny jaśminowiec. Kolor czerwony z kolei może wydawać się zbyt wyrazisty i "krzykliwe", ale warto go uzupełniać kolorem białym, różowym lub niebieskim.

REKLAMA

Kwiaty kwitnące na czerwono lub bordo to: mak, stokrotki, kosmos, tawułki; krzewy to głóg, krzewuszka cudowna. Kolor różowy dobrze wygląda w zestawieniach z kolorem niebieskim, lila, fioletowym i białym. Zestawienie koloru białego z różowym daje wrażenie świeżości i lekkości. Kwiaty kwitnące na różowo: wawrzynem, floksy, stokrotki, dzwonki, kosmosy, tawułki, margaretki, goździk siny.

Krzewy i drzewa kwitnące na różowo: magnolia, wiśnia japońska, tamaryszek , głóg, hortensje, lilak (bez), krzewuszka cudowna, dereń. Kolor fioletowy, lubiany przez romantyków, najlepiej wygląda w połączeniu z kolorem różowym. Kwiaty kwitnące w kolorze fioletowym i lila: sasanki, krokusy, fiołki, lawenda, liatra kłosowa, heliotrop, funkia, kosmos. Krzewy: budleja, lilak, hortensje, fuksje.

Gra kolorów jest bardzo ważna. Możemy krzewy czy kwiaty pogrupować w jednym odcieniu, możemy też je skontrastować. To zależy od naszych upodobań. Kolory pomagają nam uzyskać określone cele. Warto je mieszać i tworzyć w ogrodzie różnorodność kolorystyczną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA