REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kolory w ogrodzie

Aleksandra Bugno
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Tulipany.
Tulipany.

REKLAMA

REKLAMA

Kolory w ogrodzie – najczęstszym błędem, jaki popełniamy jest kupowanie pojedynczych roślin bez wcześniejszej ogólnej koncepcji. Przez to przypadkowo wybieramy drzewa i krzewy o różnych barwach i fakturze liści, niedopasowane do siebie, a przecież to właśnie one tworzą szkielet kompozycji ogrodu. Dlatego ważna jest znajomość zasad łączenia barw i stosowanie tych zasad w naszym ogrodzie.

Właściwy dobór kolorów zapewnia harmonijną kompozycję ogrodu. Najbardziej bezpieczne są kompozycje w jednej tonacji, lecz to nie daje pełnej satysfakcji. Należy jednak pamiętać, że nagromadzenie zbyt wielu kolorów może sprawiać wrażenie chaosu.

REKLAMA

Jakie kolory roślin wybierać?

Zasadą, jaką należy się kierować w doborze kolorystyki to łączenie kolorów na podstawie koła barw. Ponieważ w ogrodzie dominującym kolorem jest zieleń i jej odcienie, barwy kwiatów i liści dobierzmy względem stylu domu, przyszłego ogrodu i efektu, jaki chcemy uzyskać dzięki nim. Przyjmując, iż budynek jest w tonacji zimnej, kolory ogrodu powinny być także zimne, a tylko częściowo "ocieplone" na przykład niskim podszyciem bylin i kwiatami krzewów. Przyciągną wzrok, ale nie zagłuszą harmonii zimnych kolorów.

Zobacz także: Wiatr, woda i kwiaty

Koło barw to podstawa

Kolory podstawowe z koła barw to żółty, czerwony i niebieski. Kolory pochodne, tworzą się przez mieszanie ze sobą kolorów podstawowych: zielonego, fioletowego i pomarańczowego. Zestawiając te barwy w szereg, albo rozmieszczając je na obwodzie koła otrzymamy skalę barw tęczy. Pod względem estetycznym prawidłowe połączenia kolorów uzyskamy poprzez zestawienie ze sobą kolorów podstawowych, czyli – niebieski z czerwonym, czerwony z żółtym, żółty z niebieskim lub wszystkie trzy razem. Są to połączenia ostre, silnie kontrastujące. Również kontrastujące są zestawienia barw leżących na kole naprzeciw siebie, a więc kolor czerwony z zielonym, niebieski z pomarańczowym, albo żółty z fioletem. Jednak te zestawienia uważane są za najbardziej harmonijne i zalecane. Źle widziane jest łączenie barw sąsiadujących najbliżej, np. czerwonego z pomarańczowym, fioletu z czerwienią, a najgorzej – barw złożonych pierwszego stopnia z barwami złożonymi drugiego stopnia, np. niebieskiej z niebiesko-fioletową, czerwonej z czerwono-pomarańczową.

Jak działają barwy kwiatów?

REKLAMA

Wszystkie barwy posiadają różnego rodzaju oddziaływanie, zarówno na nasze samopoczucie jak i kontekst przestrzenny ogrodu. Barwy ciepłe takie jak żółty czy pomarańczowy przybliżają optycznie, pochodne niebieskiego oddalają. Kolory czerwony i zielony są neutralne. Odcienie jasne dodają lekkości, natomiast barwy ciemne odbierane są jako "ciężkie". Kolor niebieski działa uspokajająco i daje wrażenie chłodnej świeżości. Kwiaty kwitnące na niebiesko: cebulice, szafirki, krokusy, niezapominajki, barwinki, goryczka, ostróżki, lobelie, szałwia, dzwonki, chabry, farbownik niebieski, kocimiętka, żeniszek, a z krzewów: lilak (bez), hortensje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolor żółty daje wrażenie ciepła i słońca nawet w pochmurne dni. Kwiaty kwitnące na żółto: ranniki zimowe, żonkile, jaskry, krokusy, pięciornik, kaczeńce, słonecznik, nasturcje, nagietki, aksamitki, rodniki, słoneczniczek szorstki, słonecznik, z krzewów: oczar, forsycja, mahonia pospolita, złotlin, pigwowiec, dziurawiec kielichowaty. Ogniste kwiaty w kolorze pomarańczowym ożywią i ogrzeją każdą kompozycję. Kwiaty kwitnące na pomarańczowo: krokusy, aksamitki, liliowce, nasturcje, nagietki, rudbekie, z krzewów to pigwowiec, azalie, różaneczniki. Kompozycja w kolorze białym daje uczucie świeżości i chłodu a przy tym jest pełna elegancji. 

Zobacz także: Rodzaje nawozów do kwiatów

Kwiaty kwitnące na biało: przebiśniegi, narcyzy, konwalie, margaretka majowa, niezapominajki, stokrotki, juka ogrodowa, kosmos, goździk siny, dzwonki, rumianek, z krzewów: magnolia, pieris kwiecisty, laurowiśnia wschodnia, żylistek, głóg, bez czarny jaśminowiec. Kolor czerwony z kolei może wydawać się zbyt wyrazisty i "krzykliwe", ale warto go uzupełniać kolorem białym, różowym lub niebieskim.

REKLAMA

Kwiaty kwitnące na czerwono lub bordo to: mak, stokrotki, kosmos, tawułki; krzewy to głóg, krzewuszka cudowna. Kolor różowy dobrze wygląda w zestawieniach z kolorem niebieskim, lila, fioletowym i białym. Zestawienie koloru białego z różowym daje wrażenie świeżości i lekkości. Kwiaty kwitnące na różowo: wawrzynem, floksy, stokrotki, dzwonki, kosmosy, tawułki, margaretki, goździk siny.

Krzewy i drzewa kwitnące na różowo: magnolia, wiśnia japońska, tamaryszek , głóg, hortensje, lilak (bez), krzewuszka cudowna, dereń. Kolor fioletowy, lubiany przez romantyków, najlepiej wygląda w połączeniu z kolorem różowym. Kwiaty kwitnące w kolorze fioletowym i lila: sasanki, krokusy, fiołki, lawenda, liatra kłosowa, heliotrop, funkia, kosmos. Krzewy: budleja, lilak, hortensje, fuksje.

Gra kolorów jest bardzo ważna. Możemy krzewy czy kwiaty pogrupować w jednym odcieniu, możemy też je skontrastować. To zależy od naszych upodobań. Kolory pomagają nam uzyskać określone cele. Warto je mieszać i tworzyć w ogrodzie różnorodność kolorystyczną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

REKLAMA

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

REKLAMA