Zioła w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
Ogródek ziołowy jest prosty w założeniu (najprostszy ogródek ziołowy możemy założyć w kilku donicach lub skrzynce) oraz w utrzymaniu, ponieważ zioła są mniej wymagające. Wystarczy w jednym pojemniku posiać pietruszkę, oregano, tymianek i rozmaryn czy bazylię i już możemy cieszyć się świeżością ziół w naszym domu. Pamiętajmy jednak, że przez pierwsze dwa tygodnie powinno się je uprawiać na zacienionym stanowisku. Ważne jest również zasilanie nawozem organicznym, w płynie zmieszanym z wodą.
REKLAMA
Jak zestawiać zioła
Jeśli chodzi o inne zestawienia ogrodowe to dobrym rozwiązaniem jest posadzenie melisy i tymianku obok lawendy i szałwi. Z kolei zioła nisko rosnące np. macierzanka lub delikatnie pachnące np. mięta dobrze jest posadzić wyspowo, wewnątrz utwardzonej nawierzchni. Powstrzyma to je przed ekspansją w głąb ogrodu.
Większość ziół woli stanowiska słoneczne, jeżeli jednak rabata jest w miejscu zacienionym, posadźmy tam: arcydzięgla, szczypiorek, pietruszkę, miętę.
Zobacz także: Suszenie ziół
Zakładanie ogródka ziołowego krok po kroku
REKLAMA
Do ogródka ziołowego można użyć dowolnych rozmiarów doniczki lub kilku doniczek, ważne żeby miały one odpływ, ponieważ większość z popularnych ziół pochodzi z ciepłych krajów basenu Morza Śródziemnego, gdzie temperatury są wysokie a gleba sucha i nie tolerują zbyt dużej wilgotności. Na dnie doniczki warto umieść trochę żwirku, żeby uniknąć wymywania ziemi podczas podlewania.
Ważna jest także ziemia dobrej jakości z porcją odżywczego nawozu oraz obfite podlewanie na początku uprawy. Projektowanie ogródka ziołowego należy rozpocząć od rozplanowania rozmieszczenia ziół – te mniejsze, pnące się, umieść przy brzegach doniczki a większe, bardziej rozrastające się pionowo (bazylia, mięta), w centrum.
Niektóre zioła, jak bazylia czy mięta mają tendencje do rozrastania się mocno w pionie – wystarczy je wtedy przyciąć tuż ponad pierwszą parą liści na szczycie i wtedy zaczną się bardziej rozkrzewiać przez wypuszczanie bocznych gałązek a my będziemy cieszyć się jeszcze obfitszymi zbiorami.
Zobacz także: Herbatki ziołowe
REKLAMA
REKLAMA